Edynburg – stolica Szkocji

Edynburg to miasto w Wielkiej Brytanii, od 1437 roku jest stolicą Szkocji oraz siedzibą szkockiego parlamentu. Co roku w mieście odbywa się wiele imprez i festiwali. Oprócz tego Edynburg przyciąga turystów swoimi zabytkami, muzeami, parkami krajobrazowymi oraz miejscami rozrywki.

Edynburg – stolica Szkocji

edynburg

Historia

Pierwsze ślady ludzkiego osadnictwa w okolicach Edynburga datuje się na epokę brązu i żelaza, jednak historia miasta liczona jest od VII wieku. Właśnie wtedy stanęła tutaj pierwsza twierdza obronna założona przez króla Nortumbii, Edwina, od jego imienia powstała nazwa Edynburg. Rozwój miasta w kolejnych stuleciach był możliwy dzięki handlowi zamorskiemu. Edynburg prawa miejskie uzyskał w 1329 roku, a od 1437 stał się stolicą Szkocji.  Rozkwit kulturalny i naukowy Edynburga przypada na czasy Oświecenia, w Edynburgu zamieszkiwali tacy wynalazcy i myśliciele jak Aleksander Graham Bell czy Adam Smith.

Zabytki i ciekawe miejsca

Arthur’s Seat – jest najwyższym szczytem Parku Holyrood, położonym w centrum Edynburga. Wznosi się na wysokość 251 metrów, skąd doskonale widać panoramę miasta i zatoki Forth. Jest łatwym do zdobycia popularnym celem spacerów.

castle edinburgh

Edinburgh Castle (Zamek w Edynburgu) – jest jedną z najstarszych i najpotężniejszych fortec w całej Wielkiej Brytanii. Forteca położona jest w samym centrum miasta, na szczycie skalistego wzniesienia o wysokości 120 metrów n.p.m. Kompleks zamkowy przez stulecia pełnił różnorodne role, dlatego można rozpoznać w nim różnorodne style i typy budownictwa. Więcej informacji: http://www.edinburghcastle.gov.uk/

Katedra św. Idziego – wybudowano ją w 1120 roku, a wieże zwieńczoną iglicą dobudowano w XV wieku. W XIX wieku kościół został odrestaurowany, dzięki czemu nadal może cieszyć oczy swoim pięknem. Wewnątrz zachwycają szczególnie znakomite witraże, oraz kaplice, a także wspaniale brzmiące organy. Przed budynkiem stoi pomnik Waltera Montagu-Douglasa Scotta, piątego księcia Buccleuch i siódmego księcia Queensberry.

National Gallery of Scotland (Szkocka Galeria Narodowa) – Galerię otwarto w 1859 roku. Budynek Szkockiej Galerii Narodowej wybudowano w latach 40 XIX wieku, według projektu Williama Henriego Playfaira. W 1912 budynek przebudowano, od tamtego czasu znajduje się tam stała kolekcja dzieł malarstwa europejskiego. Więcej informacji: http://www.nationalgalleries.org/

edinburgh_new_town

New Town (Nowe Miasto) – zbudowane zostało w XVIII w. aby poprawić fatalne warunki życia w Starym mieście. Powstawały tu szerokie i przestronne ulice, w których znajdowały się liczne budynki rządowe i ekskluzywne mieszczańskie apartamenty. W centrum New Town znajduje się ulica George Street z wieloma szykownymi sklepami i restauracjami podnoszącymi prestiż okolicy.

Old Town (Stare Miasto) – jest sercem średniowiecznego Edynburga, posiada większą część jego historycznych zabytków, w tym Zamek, Pałac Holyrood oraz Katedrę St Giles. Główną ulicą średniowiecznego Starego Miasta jest tzw. Królewska Mila.

Opactwo Holyrood – zlokalizowane jest na terenach Królewskiego Pałacu Holyrood. Zbudowane zostało w 1128 roku przez króla Dawida I Szkockiego, obecnie jest zrujnowanym augustiańskim opactwem.

Pałac Holyrood – jest rezydencją monarchów brytyjskich w Szkocji, położoną u stóp Canongate, na wschodnim końcu Royal Mile, głównej ulicy starówki.

Princes Street Gardens – jest to ogromny park w centrum Edynburga. Ogrody zostały utworzone na początku XIX wieku w miejscu osuszonego jeziora. W parku znajduje się wiele posągów i pomników. Większość z nich zbudowana jest w stylu gotyckim.

Royal Botanic Garden

RBGE

Edinburgh (Królewski Ogród Botaniczny w Edynburgu) – jest popularną atrakcją turystyczną. Założony został w 1670 roku. Ogród, początkowo miał służyć hodowli roślin leczniczych. Zajmuje 28 ha i słynie przede wszystkim z największej na świecie kolekcji rododendronów. W jego centralnej części znajduje się kilka cieplarni. Można w nich podziwiać orchidee, amazońskie lilie wodne oraz drzewo palmowe z Indii Zachodnich, mające 200 lat. Turyści chętnie odwiedzają również otwarty w 1997 roku ogród chiński, który może poszczycić się największą poza Chinami kolekcją roślin z tego kraju.

Royal Mile

Royal Mile – to tzw. Królewska Mila, jest to główny szlak turystyczny miasta łączący Edinburgh Castle z Holyrood. W zasadzie Królewska Mila składa się z 4 uliczek, są to: Castlehill, Lawnmarket, High Street i Canongate. Jest to najstarsza, historyczna ulica miasta i tworzy główny trakt edynburskiej starówki.

Scottish National Portrait Gallery (Szkocka Narodowa Galeria Portretu) – mieści się w gmachu wybudowanym w latach 1885-1890, według projektu Roberta Rowanda Andersona. Budynek wzorowany był na weneckim Pałacu Dożów. Na parterze budynku znajduje się wystawa portretów dynastii Stuartów, w tym spora kolekcja poświęcona słynnej królowej, Marii Stuart. Na pierwszym piętrze galerii znajdują się portrety wybitnych Szkotów.

surgeons-hall-museum

Surgeons’ Hall Museum – możemy obejrzeć w nim największe w Wielkiej Brytanii zbiory z zakresu anatomii patologicznej, chirurgii oraz stomatologii. Poza stałymi ekspozycjami, znajdują się też ekspozycje czasowe. Muzeum chirurgii podzielone jest na dwie galerie. Więcej informacji: http://www.museum.rcsed.ac.uk/

Zoo w Edynburgu – w 1912 roku Zoological Society of Scotland odkupiło ziemię od rodziny Macmillan, by w rok później, 22 lipca 1913 roku otworzyć w tym miejscu ogród zoologiczny. Zoo znajduje się w zachodniej części Edynburga, trzy mile od centrum miasta, zajmując powierzchnię około 82 akrów na południowych stokach Corstorphine Hill. W ogrodzie możemy oglądać m.in.: szympansy, lwy azjatyckie, lemury katta ,pandy, koale i nosorożce pancerne. Więcej informacji: http://www.edinburghzoo.org.uk/

edinburgh 1

Kuchnia szkocka

Kuchnia szkocka jest mało popularna. Bierze się to z faktu, iż wiele osób poznając skład poszczególnych potraw niezbyt chętni są ich spróbować. Szkocka kuchnia znana jest z shortbread (maślane pieczywo chrupkie), kidney pie oraz haggis. Haggis to nic innego jak owczy żołądek napełniony mieszaniną złożoną z posiekanych owczych podrobów, czyli wątroby, serc, płuc, płatków owsianych, cebuli i przypraw, zaszyty i ugotowany. Specjał ten podawany jest najczęściej z brukwią lub ziemniakami. Najpopularniejszym alkoholem jest oczywiście Whisky. Wielu koneserów tego napoju uważa szkocką whisky za odrębny gatunek alkoholu – „Scotch”. Najpopularniejsze whisky to: Johnnie Walker, The Famous Grouse, Ballantine’s oraz Grant’s.

Justa 2013

Udostępnij!