Dublin – stolica Irlandii

Dublin to stolica i największe miasto Irlandii, położone w prowincji Leinster. Leży na wschodnim brzegu Irlandii u ujścia rzeki Liffey do Zatoki Dublińskiej. Miasto jest ważnym ośrodkiem turystycznym, co roku odwiedzają go rzesze turystów.

Dublin – stolica Irlandii

Dublin

Dublin położony jest na wschodnim wybrzeżu Irlandii, nad Morzem Irlandzkim, u ujścia rzeki Liffey do Zatoki Dublińskiej. Rzeka Liffey dzieli miasto na dwie części. Dublin jest głównym ośrodkiem administracyjnym, kulturalnym, ekonomicznym i przemysłowym kraju. Miasto jest też ośrodkiem turystycznym. Dublin jest położony w strefie ciepłego morskiego klimatu umiarkowanego, charakteryzującym się łagodną zimą i chłodnym latem.

irlandia_dublin

Zabytki i ciekawe miejsca

Áras an Uachtaráin – to oficjalna rezydencja prezydenta Irlandii, położona w Phoenix Park. Áras an Uachtaráin zostało zbudowane w 1751 roku przez leśniczego Nathaniela Clementsa. W roku 1938 został oficjalną rezydencją prezydentów Irlandii i nadal pełni tę funkcję. Budynek jest dostępny dla zwiedzających.

Browar Guinness’a (Guinness Storehouse) – to największy browar w Europie, produkujący niewiarygodną ilość 1,5 miliona litrów piwa „Guinness” dziennie. Guinness to najpopularniejsze piwo w Irlandii, warzone w założonym przez Arthura Guinnessa browarze St. James’s Gate Brewery w Dublinie. Zwiedzającym udostępniony jest Guiness Storehouse, gdzie podczas krótkiej wycieczki poznać można historię browaru i technologię produkcji. Wycieczka kończy się oczywiście degustacją piwa. Więcej informacji: http://www.guinness-storehouse.com

Croke Park – to ogromny stadion piłkarski w Dublinie. Mecze na nim rozgrywa reprezentacja Irlandii. Nowoczesny obiekt można zwiedzać codziennie wraz z przewodnikiem.

CUSTOMSHOUSE

Custom House – to neoklasycystyczny budynek z XVIII wieku. Położony jest na północnym brzegu rzeki Liffey między mostami: Butt Bridge i Talbot Memorial Bridge. Custom House jest siedzibą Departamentu środowiska, społeczności i samorządu lokalnego Republiki Irlandzkiej.

Destylarnia Jameson’a (Jameson destillary) – została założona w 1780 roku. Destylarnia Jameson’a, była najsłynniejszą destylarnią Irlandii przez prawie 200 lat, a obecnie stanowi muzeum, w którym można zapoznać się z fascynującą historią Jameson’a, najsłynniejszą irlandzką whiskey. Destylarnię zwiedza się z przewodnikiem na koniec oczywiście otrzymuje się próbki do degustacji. Więcej informacji: http://www.tours.jamesonwhiskey.com

General Post Office

Gmach Poczty Głównej (General Post Office) – neoklasyczny budynek z kolumnowym portykiem przypomina nieco antyczną budowlę. Wzniesiony został w pierwszej połowie XIX wieku. Podczas Powstania Wielkanocnego 1916 roku tutaj właśnie mieściła się kwatera główna dowództwa zrywu, tutaj proklamowano Republikę.

Irlandzka Galeria Narodowa (National Gallery of Ireland) – położona jest na Merrion Square West, w samym centrum Dublina. Jest to irlandzkie muzeum sztuki, założone w roku 1854, otwarte dla publiczności 30 stycznia 1864 r. Zbiory muzeum skoncentrowane są na sztuce irlandzkiej, ale obejmują również dzieła głównych szkół malarstwa europejskiego. Więcej informacji: http://www.nationalgallery.ie/

Katedra Kościoła Chrystusowego (Christ Church Cathedral) – to drugi z dublińskich kościołów katedralnych, również należący do wspólnoty anglikańskiej. Ok. roku 1040 rezydujący w Dublinie król wikingów Sitric wzniósł w tym miejscu drewniany kościół. Świątynia murowana zaczęła wyrastać tu począwszy od roku 1172, kiedy to Richard Strongbowe i Wawrzyniec O’Toole zarządzili rozbudowę.

st-patrick

Katedra św. Patryka (St. Patrick’s Cathedral) – została zbudowana w 1192 roku ku czci patrona Irlandii, Świętego Patryka. Jest ona największym kościołem w Irlandii. Są w niej pochowane tak znane osobistości jak irlandzki pisarz Jonathan Swift czy pierwszy prezydent Irlandii Douglas Hyde. Więcej informacji: http://www.stpatrickscathedral.ie

Kilmainham Gaol – to dawne brytyjskie więzienie w dzielnicy Kilmainham. Więzienie zostało wzniesione w 1789 roku. W latach wielkiego głodu wywołanego zarazą ziemniaczaną w więzieniu przebywali Irlandczycy, którzy dopuścili się drobnych przestępstw na tle braku żywności. Kilmainham Gaol był też miejscem, w którym więziono osoby związane z walką o niepodległość Irlandii. Obecnie w dawnym więzieniu mieści się muzeum.

O’Connell Street – to jedna z najważniejszych ulic Dublina. Jej nazwa została nadana na cześć Daniela O’Connella, lidera irlandzkich nacjonalistów na początku XIX wieku, walczącego o autonomię Irlandii oraz o równouprawnienie katolików w kwestii praw wyborczych. Na tej ulicy godny uwagi jest przede wszystkim budynek Głównej Poczty, służący jako siedziba przywódców powstania z 1916 roku, a także monumentem, którego nie da się przeoczyć, czyli „The Spire of Dublin”.

Phoenix Park

Park Feniksa (Phoenix Park) – jest uważany za największy park miejski w Europie. Park jest otoczony murem o długości 11 km i obejmuje powierzchnię 707 hektarów. W samym centrum parku znajduje się Dublin Zoo, gdzie można podziwiać przeróżne gatunki zwierząt. Także w obrębie parku znajdują się tereny sportowe, oraz rezydencje prezydenta kraju i ambasadora Stanów Zjednoczonych. Park jest również miejscem, gdzie odbywają się koncerty muzyczne. Więcej informacji: http://www.phoenixpark.ie/

St. Stevens Green – jest to piękny ogród w samym sercu miasta. Został założony w 1627 roku jako prywatny ogród. Współczesny wygląd parku to dzieło brytyjskiego architekta Williama Shepparda, który oficjalnie otworzył park do użytku publicznego 27 lipca 1880 r.

Temple Bar – to słynna dzielnica rozrywki, pubów, restauracji, klubów i dyskotek, słynąca z życia nocnego i bardzo nad północnym brzegiem Liffey. Najsłynniejszym jest bar mający tę samą nazwę, Temple Bar.

Spire-of-Dublin

 

The Spire of Dublin – jest to 121,2 metrowa stożkowa iglica ze stali nierdzewnej. U podstawy jego średnica wynosi około 3 metrów, przy wierzchołku natomiast to jedynie około 15 centymetrów. Znajduje się ona na O’Connell Street. Iglica powstała w miejscu zniszczonego w 1966 roku rewolucyjną bombą Filaru Nelsona i jest centralnym punktem miasta, a zarazem symbolem XXI wieku

Trinity College – to uniwersytet założony przez królowa angielską Elżbietę I w roku 1592. Po dziś dzień jest najlepszym uniwersytetem w całym kraju. Więcej informacji: http://www.tcd.ie/

dublin_castle

Zamek Dubliński (Dublin Castle) – zamek postawiono w miejscu oryginalnej warowni wikingów w latach 1208 – 1220, za czasów panowania Króla Jana, tuż po zdobyciu Irlandii przez Normanów. Zamek był pierwotnie siedzibą Wikingów. Funkcjonował kolejno jako twierdza wojskowa, więzienie, skarbnica, gmach sądów i siedziba angielskiej administracji w Irlandii przez ponad 700 lat. Więcej informacji: http://www.dublincastle.ie/

Transport

Dublin posiada przyjazną i sprawnie działającą sieć komunikacji miejskiej oraz bardzo nowoczesny i wygodny tabor. Mamy do wyboru podróże tramwajem(Luas), autobusem miejskim (Dublin Bus), szybką koleją podmiejską (Dart), a także taksówką czy rowerem, możemy oczywiście wypożyczyć samochód. Linie tramwajowe w Dublinie obsługiwane są przez firmę Luas. Luas to szybki tramwaj gwarantujący komfort i niezawodność w podróżowaniu. Jeżdżą co parę minut i zawsze są na czas. Są nowoczesne, szybkie, czyste i stosunkowo bezpieczne (posiadają monitoring oraz własną ochronę). Bilety można kupić na wszystkich przystankach w specjalnych automatach oraz kioskach sprzedaży biletów sieci Luas. DART to szybka kolej podmiejska, która pozwala na podróżowanie wzdłuż całego wybrzeża miasta. Ze względu na duże zatłoczenie na drogach DART jest najlepszym środkiem komunikacji dla pasażerów dojeżdżających z odleglejszych obszarów Dublina. Pociągi jeżdżą od ok. 6.00 do 23.30. Częstotliwość pociągów DART to zazwyczaj 15-20 minut poza szczytem, a w godzinach szczytu jest ona jeszcze większa. Bilety na pociągi można zakupić w kasach na stacjach kolejowych lub w automatach zlokalizowanych na dworcach.

dublin 2

Kuchnia irlandzka

Kuchnia irlandzka składa się z raczej prostych aczkolwiek wyśmienitych i bardzo pożywnych potraw. Bazuje głównie na mięsie (częściej baraninie, wołowinie i wieprzowinie, rzadziej na drobiu), rybach i owocach morza a przede wszystkim na ziemniakach, przyrządzanych na niezliczone sposoby. Ważną rolę w irlandzkiej diecie odgrywają również wszelkiego rodzaju zupy, które są gęste i sycące, z dodatkiem ziemniaków, owoców morza lub mięsa. Do najbardziej charakterystycznych potraw tradycyjnej kuchni irlandzkiej możemy zaliczyć: Irish Stew (irlandzki gulasz z baraniny), Dublin Coddle(potrawa z bekonu i wieprzowych kiełbasek), Colcannon (tłuczone ziemniaki z kapustą). Jeżeli chodzi o napoje alkoholowe to najbardziej popularne jest piwo i whiskey. Najpopularniejsze marki whiskey to: Paddy’s, Powers, Jameson’s, Bushmills. Zaś jeżeli chodzi o napoje bezalkoholowe to popularna jest kawa – „Irish Coffee”.

Justa 2013

Udostępnij!