Dlaczego warto jeść zupy?

Zupy to bardzo ważne danie polskiej kuchni. Podajemy je na tzw. „pierwsze danie”. Są smaczne i pożywne chociaż bardzo dużo osób za nimi nie przepada. Sprawdźmy dlaczego warto jeść zupy?

Zupa to najprościej mówiąc mieszanka warzyw, gotowana na mięsnym wywarze. Zupa to danie wyjątkowo popularne nie tylko w Polsce, zupy są znane i lubiane całym świecie. Zwykle zupa podawana jest z dodatkiem makaronu, ryżu oraz innych dowolnych składników. Polska kuchnia jest obfita w przepisy na różnorakie zupy, zaczynając od rosołu przez wszelkiej maści jarzynowe, ogórkowe, pomidorowe, po barszcz, krupnik, czy żurek. Prawidłowo przyrządzona zupa, czyli wywar mięsno-warzywny, ma same zalety.

Dlaczego warto jeść zupy?

  • Zupa jest daniem szybkim i łatwym w przygotowaniu. Nie wymaga dużego nakładu pracy, co jest szczególnie istotne dla osób wiecznie zapracowanych.
  • Właściwie ugotowana zupa jest źródłem niezbędnych składników odżywczych, takich jak składniki mineralne (potas, żelazo, magnez), niektóre witaminy (B, E, beta-karoten) a także błonnik pokarmowy. Krótko gotowane zupy warzywne zawierają też pewną ilość witaminy C. W zupie na wywarze mięsnym jest białko i tłuszcz (umożliwia przyswojenie witaminy A, D, E i K). Zupa z makaronem, ryżem, kaszą dostarcza węglowodanów (źródło energii), a z dodatkiem mleka – witaminy D.
  • Następną zaletą zup jest to, iż w 90 % to woda, która pod postacią zupy pozwala nawodnić organizm. Woda między innymi ułatwia trawienie, wspomaga przemianę materii, reguluje ciśnienie krwi, temperaturę ciała, usuwa szkodliwe produkty przemiany materii.
  • W zależności od sposobu przygotowania, zupa może ogrzać nasz organizm lub ochłodzić (chłodnik). Szczególną zaletą zup jest to, że mają działanie rozgrzewające. Ciepła zupa szybciej i lepiej ogrzewa organizm niż np. kotlet z ziemniakami. Większość z nas na doskonale wie jak świetnie rozgrzewa bulion czy barszcz czerwony.
  • Zupę można podawać na kilka sposobów: zupy warzywne pod postacią bulionu, a także zupy warzywne – kremy (powstałe poprzez zmiksowanie warzyw z bulionem). Nie wiele osób pamięta, że zupy przygotowuje się również z owoców – głównie latem.

Zupa syci, ale nie tuczy

Czysta zupa ugotowana na wywarze warzywnym syci, ale nie jest kaloryczna. Jedna porcja zupy (ok. 300 ml) ma zaledwie 100 – 150 kcal. Jeżeli chcemy podnieść jej kaloryczność, wystarczy ugotować ją na kawałku mięsa drobiowego czy wołowego lub dodać makaron, kaszę, czy ryż przez co uzyskamy posiłek dający dobre źródło energii. Ze względu na sporą objętość zupa wypełnienia żołądek dając uczucie sytości. Zaspokaja pierwszy głód, a tym samym reguluje apetyt. Zjadając zupę jako pierwsze danie zjadamy mniej na drugie danie, które jest zwykle bardziej kaloryczne. Oznacza to, że jedząc zupy codziennie jemy mniej kalorycznie w porównaniu z dietą, w której zupa nie występuje.

barszcz

Podsumowując zupy należy jeść jak najczęściej przez cały rok. Są bardzo zdrowe, a ich rodzajów mamy całe mnóstwo, więc każdy znajdzie coś dla siebie. Nie trzeba być mistrzem kuchni, by ugotować zupę, ale trzeba mieć tylko odpowiednie składniki i przede wszystkim chęci 😉

Justa 2013

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (6 votes cast)
Dlaczego warto jeść zupy?, 10.0 out of 10 based on 6 ratings

Udostępnij!