Djerba – Tunezyjska Wyspa

Djerba (Dżerba) to wyspa na Morzu Śródziemnym, która przyciąga turystów swoim krajobrazem, pięknymi plażami z białym piaskiem, lazurowym niebem i wyjątkowym klimatem.

Djerba – Tunezyjska Wyspa

Djerba leży w zatoce Kabiskiej w Tunezji na Morzu Śródziemnym. Jest małą wyspą o powierzchni 514 km2, z Tunezją kontynentalną łączy jedynie wąska grobla. Według legendy na wyspie zatrzymał się Odyseusz wraz ze swoją załogą żeglując z Troi. Na wyspie znajduje się międzynarodowe lotnisko, więc nie ma problemu z dotarciem na wyspę, a lot z Polski trwa jedynie 3 godziny.

Pogoda

Na Djerbie pogoda jest praktycznie przez cały rok. Lata są bardzo upalne, zazwyczaj bez opadów deszczu, z temperaturami sięgającymi nawet do 50 stopni C. Zimą temperatury sięgają do 20 stopni C. w ciągu dnia. Wyspa ma suchy i stepowy mikroklimat, który umożliwia plażowanie i kąpiele morskie przez cały rok.

Ciekawe miejsca i atrakcje turystyczne

Houmt Souk (w starożytności zwane Girbą) – to stolica wyspy, leży na północnym wybrzeżu wyspy. Centrum miasta tworzy labirynt wąskich uliczek. Miasto słynie z licznych targowisk i bazarów, gdzie możemy kupić praktycznie wszystko. Charakterystyczne są również białe budynki z niebieskimi drzwiami i oknami. W mieście warto zobaczyć kilka meczetów: (co prawda są zamknięte dla zwiedzających) Meczet Nieznajomych, Meczet Turków z typowo tureckim minaretem. Warto zobaczyć również świątynię Zawija Sidi Brahim z piękną kopułą z zielonych płytek – w świątyni mieści się mauzoleum XVII wiecznego świętego. Waarty uwagi jest fort Borj Ghazi Mustapha z XIII wieku, wzniesiony przez Aragończyków, neobarokowy kościół katolicki, czy też Muzeum Sztuki i Tradycji Ludowej.

Guellala – to mała wioska na południowym wybrzeżu, znana jest głównie z wyrobów garncarskich, które produkują mieszkańcy w zasadzie już od czasów rzymskich. Oczywiście wyroby te możemy zakupić. Ponadto możemy przyjrzeć się ich produkcji z bliska odwiedzając jedną z wielu pracowni garncarskich.

Mennix – to ruiny starożytnego miasta, które zostało założone w X wieku p.n.e. prawdopodobnie przez Fenicjan. Na obszarze wykopalisk archeologicznych możemy podziwiać pozostałości amfiteatru, term, a także rzymskiego forum.

Midoun – to drugie co do wielkości miasto na wyspie. Położone w otoczeniu sadów owocowych, palmowych gajów i ogrodów. W mieście znajduje się najstarszy zabytek wyspy mauzoleum Bourgou.

Djerba Explore Park – to duży kompleks składający się z trzech części. I część to farma krokodyli, gdzie możemy zobaczyć te gady z bliska. Żyje tam ok. 400 dorosłych osobników, sprowadzonych m.in. z Madagaskaru i z Nilu. To miejsce zamieszkują również jaszczurki i żółwie oraz wiele innych. W II części znajduje się Mini Zoo, zaś w III możemy zobaczyć tradycyjną wioskę berberyjską.

Ras Rmel – niezamieszkały półwysep zwany Wyspą Piratów lub Flamingów. w okresie jesienno – zimowym przylatują tu całe stada różowych flamingów, które możemy podziwiać. W zatoce jest też mnóstwo ryb, dzięki czemu możemy spotkać tutaj polujące na nie delfiny.

To oczywiście nie wszystkie wspaniałe miejsca godne uwagi. Podsumowując Djerba jest wspaniałym miejscem na spędzenie urlopu z rodziną. Są tam wspaniałe plaże, przy których znajdują się hotele o różnym standardzie od tańszych do tych luksusowych, każdy znajdzie odpowiedni dla siebie. Lazurowe morze zachęca do kąpieli i uprawiania sportów wodnych tj.: windsurfing, surfing, nurkowanie, możemy uprawiać także inne sporty: tenis, golf, jeździectwo, kręgle itp. Z pewnością nikt podczas wakacji nie będzie się nudził. Wybierając się na wakacje warto rozważyć pobyt na Djerbie 😉

Justa 2019

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (3 votes cast)
Djerba - Tunezyjska Wyspa, 10.0 out of 10 based on 3 ratings

Udostępnij!