Dieta północna – zdrowie i piękna sylwetka

Dieta północna czy też inaczej zwana dieta skandynawska jest uznawana za jedną z najzdrowszych na świecie. Dieta krajów skandynawskich opiera się na spożywaniu ryb, mięs i sałatek, które przyrządzane są wedle różnych przepisów. Skandynawskie menu to zdrowe i proste w przygotowaniu potrawy. Zobaczmy na czym polega ta dieta…

dieta północna

Wypróbuj działanie AcaiBerry. Wypróbuj suplement Ultraslim System

Najważniejsze założenia diety północnej

Podstawą diety jest chude mięso. Przede wszystkich ryby morskie, drób, wołowina, jagnięcina, są jednymi z najzdrowszych mięs bogatych w białko. Kwasy tłuszczowe omega-3, które znajdują się w mięsie i rybach pobudzają przemianę materii i oczyszczają organizm. Kwasy omega-3 zatrzymują też wodę w najgłębszych partiach skóry, zapewniając jej odpowiednie nawilżenie. Dania z takiego mięsa są również źródłem żelaza i witaminy B12, wzmacniają nasz układ odpornościowy i pozwalają cieszyć się niesłabnącym zdrowiem przez cały czas. Białko obecne w mięsie można łączyć z warzywami: korzeniowymi (buraki, marchew, seler, pietruszka), oraz kapustnymi (brukselka, kapusta). Urozmaicona dieta zapobiega zakwaszeniu organizmu.

Należy jeść pełnoziarniste pieczywo oraz kasze żytnie i jęczmienne, płatki owsiane. Ciemny chleb przyśpiesza proces trawienia i zapobiega odkładaniu się tłuszczów. Zawiera też magnez, żelazo, potas i witaminy z grupy B.

dieta

Trzeba jeść owoce sezonowe i leśne. Najbardziej wskazane są owoce jagodowe: borówki, jeżyny, które jada się świeże oraz przygotowuje z nich przetwory, kandyzuje i suszy. Są doskonałym dodatkiem do ciast i deserów, ale nie tylko. Stanowią główny składnik sosów do mięs. Owoce jagodowe dostarczają organizmowi dużą ilość składników odżywczych. Spożywane w odpowiednich proporcjach pozwalają długo cieszyć się zdrowiem, chronią nas przed nowotworami, dbają o oczy i serce oraz zapobiegają starzeniu.

Częstym składnikiem dań w diecie północnej są również ziemniaki. Przyrządza się je na różne sposoby i dodaje do większości posiłków. Ziemniaki stanowią źródło witaminy C, potasu i białka.

Efekty diety i jej wpływ na zdrowie

Dieta północna gwarantuje powolny, ale za to systematyczny spadek wagi. Dieta jest odpowiednio zbilansowana, możemy więc stosować ją przez całe życie bez obaw o nasze zdrowie.

Spożywa się zboża, warzywa, owoce, zatem wszystko czego potrzebuje nasz organizm.

W diecie nie brakuje potasu, magnezu, i kwasów omega-3, które koją układ nerwowy i sprawiają że jesteśmy odporni na stres.

Zdrowie i piękna sylwetka nie są jedynie wynikiem stosowania diety. Zdrowy sposób odżywiania należy połączyć ze zdrowym stylem życia, czyli po prostu ruchem. Bez ćwiczeń żadna dieta nam nie pomoże w 100% 😉

Justa 2013

VN:R_U [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (2 votes cast)
Dieta północna - zdrowie i piękna sylwetka, 10.0 out of 10 based on 2 ratings

Komentarz

komentarz