Dieta północna – zdrowie i piękna sylwetka

Dieta północna czy też inaczej zwana dieta skandynawska jest uznawana za jedną z najzdrowszych na świecie. Dieta krajów skandynawskich opiera się na spożywaniu ryb, mięs i sałatek, które przyrządzane są wedle różnych przepisów. Skandynawskie menu to zdrowe i proste w przygotowaniu potrawy. Zobaczmy na czym polega ta dieta…

Najważniejsze założenia diety północnej

Podstawą diety jest chude mięso. Przede wszystkich ryby morskie, drób, wołowina, jagnięcina, są jednymi z najzdrowszych mięs bogatych w białko. Kwasy tłuszczowe omega-3, które znajdują się w mięsie i rybach pobudzają przemianę materii i oczyszczają organizm. Kwasy omega-3 zatrzymują też wodę w najgłębszych partiach skóry, zapewniając jej odpowiednie nawilżenie. Dania z takiego mięsa są również źródłem żelaza i witaminy B12, wzmacniają nasz układ odpornościowy i pozwalają cieszyć się niesłabnącym zdrowiem przez cały czas. Białko obecne w mięsie można łączyć z warzywami: korzeniowymi (buraki, marchew, seler, pietruszka), oraz kapustnymi (brukselka, kapusta). Urozmaicona dieta zapobiega zakwaszeniu organizmu.

Należy jeść pełnoziarniste pieczywo oraz kasze żytnie i jęczmienne, płatki owsiane. Ciemny chleb przyśpiesza proces trawienia i zapobiega odkładaniu się tłuszczów. Zawiera też magnez, żelazo, potas i witaminy z grupy B.

Trzeba jeść owoce sezonowe i leśne. Najbardziej wskazane są owoce jagodowe: borówki, jeżyny, które jada się świeże oraz przygotowuje z nich przetwory, kandyzuje i suszy. Są doskonałym dodatkiem do ciast i deserów, ale nie tylko. Stanowią główny składnik sosów do mięs. Owoce jagodowe dostarczają organizmowi dużą ilość składników odżywczych. Spożywane w odpowiednich proporcjach pozwalają długo cieszyć się zdrowiem, chronią nas przed nowotworami, dbają o oczy i serce oraz zapobiegają starzeniu.

Częstym składnikiem dań w diecie północnej są również ziemniaki. Przyrządza się je na różne sposoby i dodaje do większości posiłków. Ziemniaki stanowią źródło witaminy C, potasu i białka.

Efekty diety i jej wpływ na zdrowie

Dieta północna gwarantuje powolny, ale za to systematyczny spadek wagi. Dieta jest odpowiednio zbilansowana, możemy więc stosować ją przez całe życie bez obaw o nasze zdrowie.

Spożywa się zboża, warzywa, owoce, zatem wszystko czego potrzebuje nasz organizm.

W diecie nie brakuje potasu, magnezu, i kwasów omega-3, które koją układ nerwowy i sprawiają że jesteśmy odporni na stres.

Zdrowie i piękna sylwetka nie są jedynie wynikiem stosowania diety. Zdrowy sposób odżywiania należy połączyć ze zdrowym stylem życia, czyli po prostu ruchem. Bez ćwiczeń żadna dieta nam nie pomoże w 100% 😉

Justa 2013

Udostępnij!