Dieta Dukana (dieta białkowa)

Dieta Dukana to dieta białkowa, której twórcą jest francuski lekarz i dietetyk – doktor Pierre Dukan, stąd też jej nazwa. W przeciwieństwie do innych diet na niej bardzo szybko się chudnie, gdyż na strawienie białek w tak czystej postaci organizm zużywa najwięcej kalorii. Zobaczmy założenia tej diety, co jeść, a co eliminować, aby uzyskać pożądaną wagę.

Dieta Dukana (dieta białkowa)

[hana-code-insert name=’UltraSlim’ /] [hana-code-insert name=’Acaiberry L’ /]

Dieta Dukana (dieta białkowa) – założenia

Podczas stosowania diety Dukana priorytetową sprawą jest podwyższenie spożywania białek z równoczesnym ograniczeniem w jadłospisie produktów o dużej zawartości węglowodanów i tłuszczów. Białkowa dieta Dukana zyskała rzeszę zwolenników na całym świecie przede wszystkim dzięki temu, że przy jej stosowaniu nie trzeba liczyć kalorii – można jeść tyle, na ile ma się ochotę, niezależnie od pory dnia i nocy.

Kuracja ta podzielona jest na 4 fazy: uderzeniową, naprzemienną, przejściową (utrwalania wagi) i ostatecznej stabilizacji. W każdej z faz należy korzystać z określonych produktów w wyznaczonych, bądź nieograniczonych ilościach.

Dieta Dukana (dieta białkowa)

Faza I – uderzeniowa

Trwa od 3 do 10 dni, w zależności od ilości kilogramów do zrzucenia. I tak np., gdy chcemy zrzucić 5 kilogramów powinien wystarczyć jeden dzień, gdy chcemy się pozbyć do 10 kg to I faza powinna trwać do 3 dni. Im więcej kilogramów, tym więcej dni, nie przekraczając 10 dni. W fazie tej wolno spożywać bez ograniczeń ilościowych 72 produkty wymienione przez doktora. Listę tych produktów można krótko streścić. W fazie I jemy tylko produkty białkowe w postaci: chudego mięsa ( np. mięso z piersi kurczaka lub indyka, chuda cielęcina, polędwica, wątróbki drobiowe), ryby (makrela, tuńczyk, łosoś, sola, dorsz, pstrąg, miętus) i owoce morza (kraby, krewetki, kalmary, ostrygi, małże), jaja, beztłuszczowe produkty mleczne (sery, jogurty, odtłuszczone mleko). W tej fazie zalecane jest także picie dużej ilości zarówno wody mineralnej, jak i herbaty. ZAKAZANE są natomiast takie produkty, jak: jagnięcina, wieprzowina, żeberka wołowe, szynka surowa i wędzona, sery oraz wszystkie produkty wyprodukowane z pełnego mleka, biały chleb, biały ryż, ziemniaki, cukier i słodycze, warzywa i owoce, olej, masło.

Faza II – naprzemienna

Ta faza jest już mniej rygorystyczna, bo menu można wzbogacić w warzywa. Przez 5 dni je się naprzemiennie warzywa i produkty białkowe, a przez kolejne 5 dni tylko produkty białkowe. Trudno jednoznacznie stwierdzić, ile czasu trwa ta faza, ze względu na różnice w szybkości przemiany materii osób stosujących dietę, dlatego też za jej koniec przyjmuje się moment uzyskania zaplanowanej wagi. W tej fazie wskazane są produkty zalecane w I fazie, a oprócz tego do jadłospisu włącza się: pomidory, ogórki, rzodkiewki, szpinak, szparagi, fasolka szparagowa, kapusta, seler, koper, sałata, cukinie, bakłażany, papryki, brokuły, por, marchewki i buraki. ZAKAZANE są wszystkie produkty zakazane w fazie I a także warzywa strączkowe, kukurydza i awokado. Na tym etapie nadal należy spożywać duże ilości wody.

Dieta Dukana (dieta białkowa)

[hana-code-insert name=’YR link’ /] [hana-code-insert name=’UltraSlim’ /]

Faza III – przejściowa

Trzecia faza to tzw. faza utrwalenia wagi po osiągnięciu jej docelowego poziomu. Ma też na celu niedopuszczanie do efektu jo-jo. Trzeci etap powinien trwać 10 dni na każdy utracony kilogram. Przykładowo więc, jeżeli podczas stosowania diety udało nam się stracić 8 kilogramów, nasza faza utrwalenia musi potrwać około 80 dni. W tym etapie stopniowo wzbogaca się menu. Ten etap to przede wszystkim powrót do owoców, pełnoziarnistego pieczywa jak i też produktów skrobiowych, z zastrzeżeniem że spożywanie białek nadal stanowi główny priorytet w naszym jadłospisie. Dwa razy w tygodniu można pozwolić sobie na królewską ucztę, czyli dowolny niedietetyczny posiłek z przystawkami i deserem.

dieta dukana dieta białkowa

Faza IV – stabilizacyjna

Faza IV to plan, który należy stosować przez całe życie. To czas stabilizowania wagi i przestrzegania tzw. „białkowego czwartku”, czyli bycie na ścisłej diecie białkowej przez jeden wybrany dzień tygodnia. Nie musi to być czwartek, może być to dowolny dzień tygodnia. Dzień ten chroni przed efektem jo-jo i służy stabilizacji wagi. Ponadto należy jeść regularnie małe posiłki. Nie przesadzać z cukrem i słodyczami i bez ograniczeń należy jeść warzywa, wybierać chudy nabiał i mięso.

Dieta Dukana (dieta białkowa)

Wpływ na zdrowie

Każda dieta odchudzająca ma jakieś przeciwwskazania. Białkowa kuracja stosowana krótko nie zaszkodzi zdrowej osobie. Nie jest to jednak dobry sposób na odchudzanie, a to z kilku powodów:

  • Dieta białkowa zalecana przez dra Dukana nie dostarcza odpowiedniej ilości węglowodanów, natomiast zawiera zdecydowanie zbyt dużo białka.
  • Spożywanie wyłącznie produktów białkowych spowalnia perystaltykę jelit, co prowadzi do zaparć.
  • Brak wielu witamin i mikroelementów powoduje spadek nastroju. Dieta ta jest uboga w warzywa sprawia, że w menu zaczyna brakować, np. witaminy C i kwasu foliowego.
  • Nadmiar białka to także wzmożona praca nerek i zwiększona filtracja powodująca znaczną i niebezpieczną utratę wapnia z kośćca, co może doprowadzić do osteoporozy.
  • Przy spożywaniu białek w nieograniczonych ilościach może dojść do hiperwitaminozy – nadmiaru witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, a po pewnym czasie do uszkodzenia wątroby, która je magazynuje.
  • Dieta Dukana to kuracja dla młodych, zdrowych ludzi. Nie powinny jej stosować osoby cierpiące na choroby wątroby, nerek, miażdżycę, kobiety w ciąży i karmiące, dzieci ani młodzież.

Jednak mimo wszystkich wad tej diety, dieta Dukana pozostaje na liście najpopularniejszych i najbardziej skutecznych diet.

Justa 2013

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (4 votes cast)
Dieta Dukana (dieta białkowa), 10.0 out of 10 based on 4 ratings