Dieta Cambridge

Dieta Cambridge jest jedną z wielu popularnych diet odchudzających, nazywana jest „dietą ostatniej szansy”. Twórcą diety jest Allan Howard – naukowiec, który badał problemy otyłości na uniwersytecie w Cambridge. Efektem tych prac było powstanie Programu Odchudzania Cambridge. Zobaczmy założenia tej diety.

Dieta Cambridge

Została ona opracowana na Uniwersytecie Cambridge w Wielkiej Brytanii przez profesora Allana Howarda. W Polsce wprowadzono ją w roku 1993. Program Odchudzania Cambridge oparty jest na 6 stopniach energetycznych, których wartość kaloryczna waha się od 415 do ponad 1500 kcal. Dieta Cambridge to bogaty wybór produktów m.in.: zupy, napoje, batony, owsianki. Posiłki Diety Cambridge zawierają wszystkie niezbędne składniki odżywcze i pokarmowe, gwarantujące niezaburzone funkcjonowanie organizmu, przy jednoczesnym ograniczeniu ilości spożywanych kalorii. Efekty uzyskiwane w czasie stosowania diety to średni spadek wagi 2,5 kg tygodniowo. Dieta Cambridge jest nazywana „dietą ostatniej szansy”, nie ma diet kompletnych o niższej zawartości energii. Powinna być przeprowadzana pod okiem konsultanta – dietetyka, który po przeprowadzeniu wywiadu, dobiera odpowiedni wariant diety. Dieta powinna trwać przez trzy tygodnie. Wszelkie dania diety przygotowuje się z saszetek, które można kupić od specjalnie przeznaczonych do tego konsultantów. Produkty diety, można również zamówić z łatwością w Internecie bez konieczności wychodzenia z domu.

dieta

Główne założenia diety

Podstawą diety Cambridge są specjalnie przygotowane posiłki: trzy dziennie dla kobiet, cztery – dla mężczyzn.

Program diety Cambridge oparty jest o 6 stopni:

 • Stopień 1 – bardzo niskokaloryczny: 415 – 554 kalorie
 • Stopień 2 i 3 – niskokaloryczny: 810 i 1 000 kalorii
 • Stopień 4, 5 i 6 – zbilansowany: 1 200, 1 500, ponad 1 500 kalorii

Kolejność ich zastosowania może być różna. Możemy zacząć od najniższej wartości, przechodząc kolejno do wyższych, bądź zacząć od wyższych – jako przygotowania do diety o niższej zawartości kalorii.

Dieta Cambridge opiera się głównie na produktach białkowych, a podstawą jadłospisu są sproszkowane zupki. Kolejnymi elementami diety są napoje, które przygotowuje się w podobny sposób jak zupki. Oprócz tego spożywa się batony, jednak wyłącznie należące do jadłospisu Cambridge. Mogą to być batony o różnych smakach: żurawinowe, czekoladowe, morelowo-wanilowe, zbożowe o smaku owocowym oraz jabłkowe z rodzynkami. Podczas trwania diety należy pić co najmniej dwa litry niegazowanej wody mineralnej dziennie. W czasie odchudzania zabronione jest spożywanie kalorycznych posiłków napojów oraz alkoholu i produktów zawierających kofeinę.

Zalety diety

 • Dieta gwarantuje szybką utratę zbędnych kilogramów.
 • Dostarcza wszystkich składników odżywczych.
 • Gotowe posiłki ułatwiają trzymanie się diety.
 • Nie wymaga planowania i przygotowywania posiłków.

dieta-cambridge

Wady

 • Minusem jest dosyć duże prawdopodobieństwo wystąpienia efektu jojo.
 • Ze względu na bardzo małą ilość kalorii w posiłkach, dieta Cambridge może osłabiać i może być trudna do zniesienia.
 • Dieta ta nie należy do najtańszych, więc nie każdy z nas może sobie pozwolić na jej stosowanie.
 • Diety Cambridge nie mogą stosować: dzieci i młodzież w wieku rozwojowym, kobiety w ciąży i karmiące, osoby z cukrzycą, po udarach i zawałach serca, osoby chore na nowotwór, niewydolność nerek i wątroby, bulimię oraz anoreksję.

Justa 2014

Udostępnij!