Dieta Atkinsa, czyli dieta niskowęglowodanowa

Dieta Atkinsa inaczej zwana dietą niskowęglowodanową pomoże skutecznie zrzucić zbędne kilogramy oraz zwalczyć otyłość bez potrzeby ograniczania spożywanego jedzenia. Jest uboga w węglowodany, ale bogata w tłuszcze oraz białka, efektem czego jest szybki spadek masy ciała. Zobaczmy dokładniej na czym polega.

dietaKosmetyki naturalne, roślinne i ekologiczne.

Dieta Atkinsa, czyli dieta niskowęglowodanowa

Dieta Atkinsa została opracowana, a także opublikowana w 1972 roku przez nowojorskiego doktora Roberta Atkinsa. Według Atkinsa, aby skutecznie zwalczać otyłość i nadwagę, nie trzeba ograniczać ilości jedzenia, a tłuszcz jest konieczny do zachowania zdrowia. Zgodnie ze swoją teorią zaleca on inne komponowanie posiłków, przede wszystkim spożywanie pokarmów z dużą zawartością tłuszczu i białka, a unikanie tych z cukrami prostymi i złożonymi. Twórca diety uważa, że łączenie tłuszczów z białkiem i węglowodanami jest główną przyczyną otyłości. Dieta ta zyskała miano kontrowersyjnej, ponieważ jej autor twierdzi: „że jeśli chcemy zgubić tłuszcz, to musimy go jeść”. Pomimo to zyskała w Stanach Zjednoczonych bardzo wielką popularność. Po dzień dzisiejszy cieszy się wielkim zainteresowaniem.

dieta atkinsa

Zasady diety

Dieta Atkinsa składa się z czterech faz, podczas których można schudnąć łącznie do dwudziestu kilogramów. Każda faza trwa 2 tygodnie. W pierwszej fazie, zwanej wprowadzającą, ogranicza się spożycie węglowodanów do 20 g dziennie. W tym czasie w jadłospisie powinny się znaleźć: wszystkie gatunki mięsa ryb i drobiu, owoce morza, jaja, sery pleśniowe, a także wszystkie tłuszcze roślinne. Natomiast należy unikać: pieczywa, produktów, zbożowych, ziemniaków, owoców, kofeiny, chudego nabiału, a także cukru, miodu, słodyczy i dżemów. Po 2 tygodniach przechodzimy do następnej fazy. Dzienną dawkę węglowodanów zwiększamy do 30-50 g dziennie. Jemy więcej warzyw, orzechy i owoce jagodowe. Nadal jednak bazujemy na tłuszczach i białkach. Faza trzecia i czwarta nie charakteryzują się włączeniem nowych produktów, a stopniowym dodawaniem do naszej diety coraz większych ilości węglowodanów, tak by nie przybywało na wadze. Nie wolno łączyć węglowodanów z mięsem, rybami i jajami. Podczas stosowania tej diety spożywamy trzy główne posiłki dziennie. Dopuszczalne są także dwie przekąski. Można pić kawę, herbatę (ale niesłodzone) i wodę mineralną. Dietę Atkinsa mogą stosować jedynie osoby zdrowe, dlatego też przed rozpoczęciem jej stosowania zaleca się skonsultowanie z lekarzem lub dietetykiem.

dieta a

Zalety diety Atkinsa

 • Dieta jest prosta w stosowaniu, nie musimy ograniczać się z jedzeniem jemy przekąski i ulubione rzeczy.
 • Jest idealna dla osób lubiących jeść tłusto.
 • Nie musimy liczyć kalorii, ani ważyć produktów.
 • Polecana jest osobom z cukrzycą typu I i II.
 • Stosując tą dietę nie będziemy mieli poczucia głodu.
 • Szybka utrata wagi.

owoce-morza

Wady diety Atkinsa

 • Przeciwnicy diety Atkinsa zarzucają że stosowanie jej niesie ze sobą ryzyko różnych zdrowotnych powikłań jak np. miażdżyca, osteoporoza, zaburzenia pracy serca oraz choroby nerek.
 • Dieta powoduje zakwaszenia organizmu, także śliny, a to niekorzystnie wpływa na szkliwo zębów i zwiększa ryzyko próchnicy.
 • Dieta jest uboga w produkty z magnezem, który jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania serca.
 • Program żywieniowy nie pozwala na utrzymywanie długo zdobytej wagi. Trzeba się liczyć z ryzykiem wystąpienia efektu jo-jo.
 • Stosowanie diety Atkinsa powoduje także podwyższenie poziomu cholesterolu.
 • Ze względu na ograniczone spożycie warzyw i owoców, dietę należy uzupełnić o witaminowe suplementy.
 • Dieta Atkinsa powoduje duże zmęczenie, ponieważ dopuszcza tylko produkty ubogie w węglowodany.

Jak każda dieta, także i ta, posiada zalety i wady. Przed stosowaniem tej diety powinniśmy dokładnie przeanalizować wszystkie za i przeciw i zdecydować czy jest ona dla nas.

Justa 2013

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (7 votes cast)
Dieta Atkinsa, czyli dieta niskowęglowodanowa, 10.0 out of 10 based on 7 ratings

Udostępnij!