Czy możemy popijać w trakcie jedzenia?

Czy powinniśmy popijać jakiekolwiek płyny w trakcie jedzenia? Jeśli tak, to czym należy popijać posiłek? Generalnie, picie w trakcie posiłku jest w większości przypadków nie wskazane. Zobaczmy jak to jest z tym piciem…

picie

Czy możemy popijać w trakcie jedzenia?

Popijanie w trakcie jedzenia rozrzedza soki trawienne, które rozpoczynają wstępne trawienie pokarmu już w jamie ustnej. W wyniku rozrzedzenia soków żołądkowych, nasz organizm bardzo się męczy z trawieniem posiłku, a my jesteśmy ociężali, ospali i dolega nam niestrawność. Często też popijanie jedzenia idzie w parze z bardzo szybkim pochłanianiem pokarmu, a w ten sposób możemy zjeść o wiele więcej pokarmu niż potrzebujemy.

woda

Kiedy należy pić?

Dietetycy zalecają, by wszelkie napoje przyjmować średnio pół godziny przed i pół godziny po posiłku, żeby zminimalizować zaburzenia trawienia. Jeśli pierwsze danie to zupa, należy odczekać 15 minut zanim sięgnie się po drugie danie. Picie 15–30 minut przed posiłkiem jest pomocne dla osób, które się odchudzają. Płyn (najlepiej woda) wypełnia żołądek i zmniejsza uczucie głodu. Dzięki temu łatwiej jest zjeść mniejszą porcję.

Jeśli pić to co?

Jeśli już musimy się napić to najlepiej wybierać napoje ułatwiające trawienie np. zieloną herbatę, białą herbatę, czerwoną herbatę, wodę mineralną niegazowaną. Dobrze jest też pić zioła: rumianek, mięta, dziurawiec. A także polecane jest czerwone wino wytrawne, pobudza ono trawienie. Substancje z wina, którym zawdzięczamy wspomaganie trawienia to kwas cynamonowy i garbniki. Pobudzają wydzielanie śliny, soku żołądkowego i żółci.

Natomiast wystrzegać należy się wszelkich słodzonych napoi lub tych o działaniu drażniącym nasz przewód pokarmowy: oranżada, cola, pepsi, wszelkie napoje gazowane, piwo. Sprzyjają one powstawaniu wzdęć, dlatego lepiej sobie oszczędzić dyskomfortów żołądkowo-jelitowych.

wino cz

Temperatura napoi

Nie bez znaczenia jest również temperatura napoju jakim popija się posiłek. Lepiej popijać chłodniejszymi, lub letnimi napojami, którymi pobudzimy metabolizm. Jeżeli popijamy posiłek gorącymi napojami, to w trakcie popijania niszczymy enzymy trawienne, a wtedy pokarm spożyty w trakcie, lub przed popijaniem gorącego napoju nie trawi się.

Jedzenie bez popijania jest niezwykle korzystne dla naszego organizmu. Powinniśmy się do tego przyzwyczaić i ograniczyć popijanie w trakcie jedzenia do minimum.

Justa 2013

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (5 votes cast)
Czy możemy popijać w trakcie jedzenia?, 10.0 out of 10 based on 5 ratings

Udostępnij!