Czerwona jarzębina i jej właściwości lecznicze

Czerwona jarzębina to drzewo, które wszyscy znamy bardzo dobrze. Możemy je spotkać prawie wszędzie. Rośnie w ogrodach, lasach, parkach, zaroślach, przydomowych alejkach, jest ozdobą jesiennego krajobrazu. Lecz mało kto wie, że czerwona jarzębina ma także właściwości lecznicze, zobaczmy je…

jarzebina

Czerwona jarzębina

Jarzębina jest to powszechnie stosowana nazwa, zaś prawidłowa brzmi jarząb pospolity. Drzewo osiąga nawet do 15 metrów, charakteryzuje się pierzastymi liśćmi, o ciemnozielonej barwie na wierzchu oraz szarozielonej od spodu. Występuje w Europie, południowo-zachodniej Azji, zachodniej Syberii. W Polsce drzewo to jest pospolite na całym obszarze. Kwitnie rozpoczyna w maju, jednak najpiękniej wygląda jesienią, gdy dojrzałe owoce nabierają pomarańczowo-czerwonej barwy.

Surowcem leczniczym są owoce oraz kwiaty – mają one podobne działanie. Kwiaty jarzębiny najlepiej zbierać na początku kwitnienia. Następnie należy je wysuszyć . Można z nich przygotowywać napary lub ziołowe mieszanki. Natomiast zbiór owoców jarzębiny przeprowadza się, kiedy zaczynają one dojrzewać i uzyskują czerwoną barwę. Należy ścinać całe baldachimy, a owoce należy oddzielać po ususzeniu. Nie należy jeść surowych owoców jarzębiny, gdyż zawierają one toksyczny kwas parasorbinowy, który może wywołać nudności, wymioty, biegunkę. Kwas ten ulega rozkładowi pod wpływem wysokiej temperatury, ale także po przemrożeniu. Dopiero po obróbce jarzębina nadaje się do spożycia.

jarzebina 1

Wartości odżywcze jarzębiny

W jarzębinie znajduje się wiele cennych substancji. Owoce jarzębiny to dobre źródło witaminy C i beta-karotenu. Owoce zawierają także witaminy z grupy B, witaminy E, PP i K, potas, sód, magnez i miedź, także kwasy organiczne, antocyjany, flawonoidy, garbniki, pektyny i cukry (głównie fruktozę).

Czerwona jarzębina i jej właściwości lecznicze

 • Jarzębina zwiększa krzepliwość krwi
 • Jest pomocna przy chorobach nerek, wątroby oraz pęcherzyka żółciowego
 • Ma właściwości przeciwbakteryjne i przeciwzapalne
 • Napary z jarzębiny mają działanie moczopędne i przeczyszczające
 • Napary z jarzębiny pomagają w walce z przeziębieniem i grypą
 • Owoce jarzębiny dezynfekują drogi moczowe
 • Owoce zewnętrznie stosowane są do leczenia otwartych ran
 • Pozytywnie wpływa na serce
 • Ułatwia trawienie
 • Wspomaga leczenie anemii
 • Wyciąg z jarzębiny pomaga przy żylakach
 • Zalecana jest przy nadciśnieniu, cukrzycy i miażdżycy tętnic

przetwory

Jarzębina w kuchni

Z owoców jarzębiny można przygotować odżywcze i lecznicze: soki, syropy lub konfitury, dżemy, galaretki i marmolady, musy, a także nalewki. Owoce jarzębiny nadają się także do suszenia, do późniejszego wykorzystania na lecznicze herbatki.

Jak widać owoce czerwonej jarzębiny mają wiele właściwości leczniczych. Warto przygotowywać z nich różne przetwory, a nie tylko wykorzystywać je do celów dekoracyjnych.

Justa 2013

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (4 votes cast)
Czerwona jarzębina i jej właściwości lecznicze, 10.0 out of 10 based on 4 ratings

Udostępnij!