Cytryna i jej właściwości
Cytryna to gatunek roślin z rodziny rutowatych, jest owocem drzewa cytrynowego. Cytryna jest jednym z najczęściej wykorzystywanych owoców, nie tylko w przemyśle spożywczym, ale również kosmetycznym. Posiada wiele wspaniałych właściwości, poznajmy je…
Cytryna pochodzi z Chin, lecz współcześnie nie występuje tam ani w stanie dzikim, ani nie jest tam hodowana. Z Azji cytryna trafiła do Mezopotamii, skąd Arabowie w X wieku zawieźli ją do Palestyny i Egiptu. Tam też z cytryną zetknęli się Europejczycy podczas swoich wypraw krzyżowych. Do Ameryki cytryny sprowadził Krzysztof Kolumb. Obecnie największe plantacje znajdują się w USA, we Włoszech, Meksyku, Grecji i Hiszpanii.
Cytryna – wartości odżywcze
Cytryny zawierają dużą ilość witaminy C (40 – 50 mg na 100 g owocu), oraz witaminy: A, E, B1, B2, B3, B6. Znajdziemy w nich również sole mineralne, głównie potas, ale także: sód, magnez, wapń, fosfor, żelazo, cynk, jod, oraz pektyny, olejki lotne. Cytryny są również bogate w polifenole (resweratrol, hesperytyna, rutyna, kwercetyna). Miąższ cytryny jest bardzo soczysty (zawiera od 86 do 90% wody) i jest bardzo kwaśny. To z powodu wysokiej zawartości kwasów organicznych, głównie cytrynowego. Ponadto w cytrynach występuje niewielka ilość cukrów, białek i tłuszczy. Średniej wielkości owoc cytryny zaspokaja dzienną dawkę zapotrzebowania organizmu na witaminę C.
Cytryna i jej właściwości
- chroni przed przeziębieniem
- działa moczopędnie
- likwiduje zgagę, zaparcia, hemoroidy i nudności
- ma silne właściwości bakteriobójcze
- obniża ciśnienie krwi
- obniża poziom cholesterolu
- oczyszcza organizm z toksyn
- opóźnia procesy starzenia się skóry, poprawia jej strukturę i wygląd
- pomaga przy wrzodach żołądka, aftach, zapaleniach jamy ustnej
- pomaga usunąć przebarwienia na skórze, powstałe w wyniku opalania i nie tylko
- pomaga w prawidłowym rozwoju układu nerwowego u płodu w okresie ciąży
- poprawia funkcjonowanie wątroby
- poprawia trawienie
- przyspiesza procesy gojenia się ran
- rozpuszcza kamienie w nerkach i pęcherzyku żółciowym
- sok z cytryny przyspiesza leczenie opryszczki wargowej i grzybic skóry
- wspomaga odporność organizmu w walce z infekcjami
- wspomaga walkę z nadwagą
- wzmacnia włosy i zapobiega wypadaniu
- zapobiega pękaniu naczyń krwionośnych, krwawieniu dziąseł oraz występowaniu siniaków
- zmniejsza ryzyko zawałów oraz udarów
Cytryna w kosmetyce
Cytryna jest idealnym dodatkiem do herbaty cz wody, ale ma także wiele zastosowań w kosmetyce. Sok z cytryny jest składnikiem m.in.: kremów, toników, maseczek, balsamów, płynów do kąpieli i szamponów do włosów. Z kolei olejek cytrynowy, który otrzymuje się ze skórki cytryny wykorzystywany jest do wyrobu perfum, ale też stosuje się go jako dodatek zapachowy do kosmetyków, środków czyszczących i piorących. Kosmetyki z wyciągiem z cytryny z reguły przeznaczone są dla cery tłustej, zanieczyszczonej, z rozszerzonymi porami.
Cytryna w kuchni
Cytryna w kuchni ma bardzo dużo zastosowań. Sok z cytryny stosuje się jako dodatek do sałatek, sosów, dipów, ryb, marynat, sorbetów, ciast, deserów, napojów, drinków, koktajli, czy też herbat. Skórka z cytryny używana jest powszechnie jako składnik likierów i jako przyprawa, głównie do ciast i deserów. Niewielka ilość soku z cytryny zapobiega ciemnieniu obranych lub pokrojonych owoców i warzyw.
Inne zastosowanie cytryn
Sok z cytryny ma też właściwości czyszczące. Pomaga usunąć zacieki m.in. z garnków, blatów, zlewu, usuwa też plamy na dłoniach powstałe podczas obierania warzyw (buraki, marchewka, papryka, ziemniaki), czyści biżuterię (możemy czyścić zarówno perły jak i srebrne elementy). Jak widzimy cytryna jest w naszych domach bardzo przydatnym owocem i to nie tylko ze względu na swoje zdrowotne właściwości.
Justa 2014
Cytryna i jej właściwości,