Cudowne właściwości czekolady

Uwielbiana od lat, ma coraz bardziej wymyślne odsłony. Obecnie spożywana nie tylko w tabliczkach, ale dodawana jest także np. do kawy, piwa czy kosmetyków – Czekolada bo o niej mowa dziś ma swój dzień. 12 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Czekolady. Zobaczmy cudowne właściwości tego smakołyku.

drzewo kakaowca

Historia czekolady

Czekolada pochodzi z Ameryki Południowej. Tam właśnie rośnie kakaowiec właściwy zwany też drzewem kakaowym, z którego to pochodzi proszek kakaowy – kakao i masło kakaowe, będące głównymi składnikami czekolady. Historia czekolady rozpoczęła się od Olmeków – cywilizacji, która powstała około 3400 lat temu na terenach dzisiejszego Meksyku. Te ciepłe i wilgotne tereny były idealne do uprawy delikatnego drzewa kakaowego. Nasiona kakaowca Olmekowie stosowali do przyrządzania gorzkiego i mocno przyprawionego napoju. Pito go, a także stosowano jako ofiarę podczas świętych rytuałów przeprowadzanych przez kapłanów, królów i arystokrację. Czekoladowy napój uznawano wtedy za napój królewski. Prawdziwy kult czekolady rozwinęli Majowie w III wieku n.e. Owoce kakaowca poddawali fermentacji, prażyli i mielili. Zmielone kakao mieszali z woda, mąką kukurydzianą, miodem i chilli. W ten właśnie sposób powstawał gorzki i mocno przyprawiony napój, który początkowo przeznaczony był głównie dla królów, arystokracji i uczestników religijnych obrzędów. Od Majów zwyczaj spożywania czekolady przejęli Aztekowie. Woleli napój chłodny, wzbogacony w dodatki smakowe: paprykę, wanilię czy płatki suszonych kwiatów, które nadawały odpowiednią barwę: czerwoną, białą bądź czarną. Podobno pierwszym Europejczykiem, który spróbował królewskiego napoju był Krzysztof Kolumb. Przywiezione przez niego ziarna kakao nie wzbudziły od razu zainteresowania w Europie. Drogi napój zdobył najpierw uznanie na hiszpańskim dworze. W 1528 r. hiszpański konkwistador Hernando Cortez sprowadził „brązowe złoto” do Hiszpanii. Do niezwykłego, energetyzującego płynu Hiszpanie dodali m.in. cukier i nazwali go czekoladą. W XVIII wieku przemysł czekoladowy rozwijał w wielu państwach europejskich. Szczególnie wyróżniała się Szwajcaria, która do dziś należy do największych producentów czekolady na świecie. W Europie główne centra produkcji i spożycia czekolady to: Szwajcaria, Niemcy, Austria, Wielka Brytania, Irlandia oraz Dania. Dla smakoszy znane są wyroby takich firm jak: Nestle, Milka, Fazer, Van Houten, Catburry czy w Polsce: Wedel, Wawel, Goplana, Terravita. Producenci wytwarzają wiele odmian czekolady pełnej, mlecznej, gorzkiej, przeróżnie nadziewanych (pseudo czekolady) czy białej, najlepsza i najzdrowsza zawsze jest ta pełna, twarda, ciemna oraz gorzka.

chocolate with ingredients-cioccolato e ingredienti

Rodzaje czekolad

Czekolad gorzka – składa się z miazgi kakaowej, tłuszczu kakaowego i cukru, czasami z niewielką domieszką wanilii lub aromatu. Zawiera przynajmniej 70% produktów z miazgi kakaowej i powinna być przygotowywana w temperaturze 31,1–32,7 °C. Spotykane są również czekolady o zawartości 95% miazgi. Czekolada gorzka ze względu na dużą zawartość masy kakaowej i niską zawartość cukru jest zdecydowanie uznawana za najbardziej wartościową. Im więcej w składzie miazgi, a mniej cukru tym lepiej.

Czekolada mleczna – w jej skład wchodzi również mleko lub proszek mleczny i wanilia, a zawartość kakao nie przekracza 50%. Jednak większość czekolad na rynku zawiera tylko 20%, za to dużą ilość mleka. Dzięki mlecznemu dodatkowi czekolada ma łagodny i delikatny smak.

Czekolada biała – bez zawartości proszku kakaowego. W najlepszych czekoladach tego rodzaju jest tylko do 33% masła kakaowego. Temperatura wytwarzania 27,9–30,5 °C.

Czekolada deserowa – zawiera od 30 – 70% miazgi kakaowej, reszta to tłuszcz kakaowy, cukier i dodatki.

Do tradycyjnych tabliczek czekolady dodawane są orzechy i inne bakalie takie jak np. rodzynki, kawa, karmel, cappuccino, likier. Ponadto czekolada może być nadziewana owocami i ich aromatami lub innymi dodatkami smakowymi i aromatycznymi.

czekolada w

Co zawiera czekolada?

Czekolada ceniona jest głównie ze względu na wspaniałe walory smakowe, ale czekolada to nie tylko cukier, tłuszcz i zbędne kalorie, ale też źródło minerałów, pewnej ilości witamin oraz innych składników biochemicznie czynnych takich jak teobromina, flawonoidy, kofeina i fenylotylamina. Fenylotylamina powoduje, że po zjedzeniu czekolady rośnie w mózgu poziom neuroprzekaźników: serotoniny i endorfin. Serotonina przeciwdziała depresji oraz zmniejsza podatność na schorzenia układu nerwowego, np. schizofrenię. Endorfiny poprawiają nastrój i potęgują odczuwanie przyjemności. Czekolada zawiera też duże ilości magnezu, który jest budulcem zębów i kości, wspomaga przewodnictwo komórek nerwowych i procesy trawienne. Ponadto zawiera wapń (to główny składnik kości, odpowiadający za siłę układu kostnego), żelazo(to niezbędny mikroelement w procesie tworzenia erytrocytów) oraz witaminy: B6, B2, B3, B12, A i E i tłuszcze roślinne, które chronią żyły przed „złym” cholesterolem (LDL). Czekolada, ze względu na zawartość kofeiny oraz teobrominy, może uzależnić, z tego względu warto wiedzieć, że dobroczynne działanie czekolady odczują jedynie osoby sięgające po nią sporadycznie. Ci, którzy jadają ją bardzo często, uodporniają się na jej działanie, więc nie tylko nie odczuwają korzystnego działania magnezu i serotoniny, ale mogą na dodatek cierpieć na migreny i bóle głowy.

ciemna czekolada

Cudowne właściwości czekolady

  • Czekolada wprawia nas w dobry nastrój, rozjaśnia umysł i łagodzi niepokój. A to dzięki wzrostowi wydzielanych endorfin, zwanych popularnie hormonem szczęścia oraz serotoniny.
  • Poprawia przemianę materii i poprawiają funkcjonowanie układu krwionośnego.
  • Dzięki wysokiej zawartości przeciwutleniaczy, w które obfitują ziarna kakaowe czekolada ma korzystny wpływ na serce.
  • Antyoksydanty neutralizują wolne rodniki, zapobiegając tym samym procesom starzenia się organizmu, a także zapadaniu na choroby serca i nowotwory.
  • Masło kakaowe ma właściwości odmładzające i chroni skórę przed powstawaniem zmarszczek.
  • Przeciwdziała depresji oraz zmniejsza podatność człowieka na choroby układu nerwowego, w tym schizofrenię.
  • Czekolada wzmacnia i dodaje energii.
  • Zwiększenie poziomu glukozy powoduje, iż organizm dostaje dużą ilość kalorii, a więc i energii do działania.

Skutki uboczne

Efektem ubocznym nadmiernego spożycia czekolady może być nadwaga, ponadto osoby cierpiące na choroby układu krążenia powinny zrezygnować z czekolady mlecznej i białej. Zawierają one, pochodzące z tłuszczu mlecznego, nasycone kwasy tłuszczowe, które niekorzystnie wpływają na kondycję naczyń krwionośnych. Chorzy na cukrzycę powinni raczej unikać spożywania czekolady. Czekolada może także uczulać. Alergenem bywa kakao, mleko, pszenica oraz orzechy. Czekolada mleczna szkodzi też osobom, które nie tolerują laktozy.

Podsumowując czekolada to bardzo dobry sposób na dobre samopoczucie, lepszy nastrój i szybkie dostarczenie energii. Spożywajmy ją jednak w rozsądnych ilościach a wyjdzie nam to tylko na zdrowie.

Justa 2013

VN:R_U [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (2 votes cast)
Cudowne właściwości czekolady, 10.0 out of 10 based on 2 ratings