Co szkodzi naszym włosom?

Pielęgnując włosy, nie zdajemy sobie sprawy, że popełniamy wiele błędów. Albo się spieszymy, albo mamy złe nawyki… Jaki skutek? Włosy są osłabione, źle się układają i są zniszczone. Zobaczmy co szkodzi naszym włosom i jak o nie prawidłowo dbać?

co szkodzi naszym włosom ?

To szkodzi włosom:

1. Mycie w zbyt ciepłej wodzie – ciepła woda rozchyla łuski włosów. To sprawia, że stają się szorstkie i łatwo je uszkodzić. Chłodna woda domyka łuski włosów, wygładza pasma i dodaje blasku. Po umyciu głowy należy spłukać szampon letnią wodą, a na zakończenie przez kilka sekund polewać włosy chłodnym strumieniem prysznica.

2. Szarpanie pasm po umyciu – Do osuszenia włosów po umyciu należy używać suchego ręcznika. Nie wolno trzeć pasm włosów, tylko delikatnie je odciskać w ręcznik. Następnie należy odczekać 3-5 minut i zacząć rozczesywać włosy. Trzeba używać grzebienia o szerokich zębach, by nie uszkodzić struktur włosów.

3. Gorące urządzenia – Trudno jest rozstać się ze swoimi trzema przyjaciółkami – suszarką, lokówką i prostownicą. Jednak ich zbyt częste stosowanie prowadzi do wysuszenia i osłabienia włosów. Suszarki lepiej jest używać sporadycznie i w wyjątkowych sytuacjach. Warto pamiętać, by strumień powietrza był letni, a nasadka oddalona była od głowy ok 20 cm. W przypadku sięgania po lokówkę czy prostownicę należy pamiętać o preparatach termoochronnych. Najlepsze dla włosów jest suszenie naturalne. Po umyciu należy zostawić włosy do wyschnięcia w temperaturze pokojowej.

4. Zbyt dużo kosmetyków użytych do stylizacji – Z pewnością nowoczesne kosmetyki ułatwiają nam układanie włosów i utrwalanie fryzury, ale ich nadmiar obciąża pasma i niszczy je. Aby włosy były zdrowe należy dobierać preparaty precyzyjnie dobrane do rodzaju włosów np. pianki zwiększające objętość stosować do włosów cienkich.

5. Częste farbowanie – Nieumiejętne farbowanie prowadzi do wysuszenia, łamania, a nawet spalenia kosmyków włosów.  Najlepiej oddać się w ręce specjalisty, który dobierze odpowiedni kosmetyk i przeprowadzi koloryzacja w należyty sposób.

6. Dieta – Włosy potrzebują witamin, dzięki którym stają się mocne, piękne oraz lśniące. Znajdziemy je w warzywach i owocach, ale kosmyki włosów potrzebują również żelaza – jego źródłem jest przede wszystkim mięso.

7. Dodatki do włosów – Krzywdę naszym włosom sprawia również mechaniczne uszkadzanie. Kosmyki nie lubią być splątane, naciągnięte i pospinane, zwłaszcza akcesoriami złej jakości. Na zawsze należy zapomnieć o gumkach recepturkach i zamienić je na miękkie frotki do włosów. Wsuwki powinny mieć okrągłą końcówkę, która nie drapie skóry głowy i nie wyrywa włosów.

Justa 2013

Udostępnij!