Co należy zrobić po ukąszeniach przez komary?

Każdy z nas został z pewnością niejednokrotnie ukąszony przez komary. Te malutkie owady niestety potrafią „umilić” nam życie. Fajnie jest pójść na spacer do parku czy lasu, lub grillować na swojej działce. Jednak przez komary nie jest to takie proste. Każdy z nas wie, jak bardzo dokuczliwe mogą być te owady. Miejsce ukąszeń swędzi, brzydko wygląda, a ciche bzyczenie często nie pozwala zasnąć. Zobaczmy co należy zrobić po ukąszeniach przez komary?

Tutaj znajdziesz najlepsze oferty wyjazdów wakacyjnych z biurem podróży.

komar

Komary to występująca na całym świecie rodzina owadów z rzędu muchówek. Dorosłe komary mają aparat gębowy kłująco-ssący. Samce komarów żywią się nektarem kwiatów i giną po kopulacji, natomiast samice ssąc krew zwierząt stałocieplnych, w tym niestety ludzi, potrzebują jej do rozwoju jaj. Atakują żywicieli – ludzi i zwierzęta – głównie wieczorem i wczesnym rankiem, ale przy dużej wilgotności, bezwietrznej pogodzie i małym nasłonecznieniu mogą być agresywne nawet około południa.

Co zwabia komary?

Komary mają kilka sposobów, by namierzyć swoje ofiary, czyli nas. Zwabia je kwas mlekowy i inne składniki potu. Naprowadza na cel zwiększone stężenie dwutlenku węgla w powietrzu, gdy je wydychamy. Posługują się też termodetekcją, czyli zdolnością rozróżniania temperatur, przez co na ich ukąszenia najbardziej narażone są, mające nieco wyższą temperaturę ciała, kobiety w okresie owulacji, młodzi mężczyźni i dzieci.

komary 1

[hana-code-insert name=’YR link’ /]

Dlaczego ukąszenie przez komara swędzi?

Ukąszenie przez komara, a właściwie komarzyce bo tylko one gryzą, nie jest bolesne, gdyż owad zanurza w naszym ciele dwie rurki. Jedną z nich tłoczy specjalne enzymy, które nie tylko zapobiegają krzepnięciu krwi, ale i działają przeciwbólowo, drugą zasysa krew. Samica odlatuje dopiero wtedy, gdy wypełni żołądek krwią ofiary. Swędzenie i bąble, które powstają tak naprawdę zawdzięczamy nie komarom, a naszym własnym organizmom, które tak reagują na obce białko wstrzyknięte nam przez komara. Jeśli jednak nie jesteśmy na nie uczuleni i nie rozdrapiemy miejsca ukąszenia bąbel szybko zniknie.

komary

Jak zapobiegać ukąszeniom?

Na rynku istnieje wiele środków, dzięki którym komary będą trzymały się od nas z daleka. Najlepszym rozwiązaniem są produkty dostępne w aptece, mogą być to preparaty w postaci żeli, kremów, sprayów, czy sztyftów nakładanych na ciało. Trzeba jednak pamiętać, aby nie przesadzić z ich używaniem, a po powrocie do domu dokładnie przemyć skórę w miejscach gdzie były stosowane. Można stosować też różnego typu świecie i spirale antykomarowe, ale uwaga – większość z nich przeznaczona jest do używania na otwartym powietrzu. Oprócz istniejących na rynku specyfików, istnieje kilka domowych sposobów na walkę z komarami. Do odstraszania komarów stosuje się od wieków substancje naturalne: kamforę, pyretryny olejek anyżkowy, bergamotowy, cynamonowy, goździkowy, kokosowy, eukaliptusowy, geraniowy, lawendowy, cytrynowy, muszkatołowy, z kwiatów pomarańczy, sosnowy, waniliowy, czy tymiankowy. Innymi sposobami są: postawienie spodeczka z ułożonymi na nim plasterkami cebuli bądź czosnku, czy zawieszenie zielonych listków pomidorów. Można także przyjmować witaminę B6 – komarom nie podoba się zapach potu, jaki wydziela organizm w trakcie jej przyjmowania. Skutecznym i absolutnie bezpiecznymi środkami są zabezpieczenia mechaniczne: moskitiery i siatki antykomarowe dopasowane do ram okiennych. Można też zamontować niewielkie urządzenie emitujące ultradźwięki.

komar 1

Co należy zrobić po ukąszeniach przez komary?

  • Nie wolno się drapać. Jeżeli ugryzł nas komar, musimy powstrzymać się od drapania swędzącego miejsca, ponieważ ono tylko potęguje swędzenie i powoduje powiększenie się bąbla. Drapiąc, można wywołać podrażnienie lub nawet infekcję.
  • Domowe sposoby: należy przyłożyć w miejsce ukąszenia plasterek cytryny lub ziemniaka. Można zrobić okład z wody z sodą lub zwykłą solą kuchenną. Jeśli nie mamy sody oczyszczonej to należy nałożyć na bąbla miętową pastę do zębów. Pomocny będzie też spirytus salicylowy, sok z cytryny, olejek eukaliptusowy, ocet połączony z wyciągiem z mięty, liści laurowych, pelargonii lub czeremchy (zapach odstraszy komary, a ocet załagodzi ukąszenia). Na ukąszone miejsce możemy przyłożyć posiekaną natkę pietruszki – złagodzi nie tylko swędzenie, ale też opuchliznę.
  • Jeżeli opuchlizna nadal się utrzymuje, należy przyłożyć do niej lód.
  • Na uśmierzenie irytującego swędzenia i pieczenia, zalecane są wszelkie maści oraz żele łagodzące z aloesem lub zawierające dimetynden. W aptekach i sklepach jest duży wybór takich preparatów.
  • Jeśli ugryzień jest więcej lub mamy skłonność do reakcji uczuleniowych, warto wypić rozpuszczone w wodzie wapno.
  • Jeżeli bardzo źle się czujemy lub jesteśmy spuchnięci, nie należy tego bagatelizować i należy koniecznie zgłosić się do lekarza.

Justa 2013

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (4 votes cast)
Co należy zrobić po ukąszeniach przez komary?, 10.0 out of 10 based on 4 ratings
Tutaj znajdziesz najlepsze oferty wyjazdów wakacyjnych z biurem podróży.