Co jeść zamiast cukru?

Cukier – wszyscy znamy i lubimy jego smak, pomimo tego, iż wiemy, że nie jest zdrowy, bo powoduje między innymi nadwagę, otyłość, cukrzycę czy próchnicę zębów, to i tak chętnie po niego sięgamy. A gdyby tak zastąpić go zdrowszymi zamiennikami? Zatem zobaczmy co jeść zamiast cukru?

Dlaczego warto zrezygnować ze spożywania cukru?

Nadmierne spożywanie cukru prowadzi między innymi do:

  • otyłości
  • nadciśnienia
  • cukrzycy
  • chorób serca i zębów
  • obniżenia odporności
  • zakwaszenia organizmu
  • podwyższenia poziomy złego cholesterolu

Co jeść zamiast cukru?

Każdy z nas lubi słodki smak cukru i całkowite zrezygnowanie z niego nie jest łatwe. Jedak możemy nadal cieszyć się jego smakiem zastępując go innymi substancjami słodzącymi. Najlepsze są:

Miód – ma nie tylko słodki smak, jest również bardzo zdrowy. Zawiera sporo witamin z grupy B, a także witaminę A, C, oraz wiele składników mineralnych: wapń, magnez, żelazo, mangan, potas, kobalt.  Musimy pamiętać, że ogrzewanie miodu, czy też dodawanie go do gorących potraw i płynów, których temperatura wynosi powyżej 40 stopni Celsjusza, pozbawia go cennych właściwości.

Ksylitol – wytwarzany jest z kory brzozy. Ma dwa razy mniej kalorii niż cukier, a ma tak samo słodki smak. Ma działanie odmładzające, bakteriobójcze, poprawia stan organizmu. Nie zawiera fruktozy ani glukozy. Dzięki niskiemu indeksowi glikemicznemu nie powoduje skoków insuliny, przez co jest idealny dla cukrzyków. Jednak należy włączać go do diety stopniowo, bo może wywołać biegunkę.

Erytrol – jest to naturalna substancja słodząca, która występuje w owocach, warzywach i winie. Ma bardzo niski indeks glikemiczny i takie same właściwości co ksylitol, oprócz jednej… nie wywołuje biegunki 😉

Stewia – to słodzik pozyskiwany z liści i łodyg rośliny o nazwie Stevia rebaudiana. Swoją słodkość zawdzięcza zawartości glikozydów stewiolowych, które są nawet do 300 razy słodsze niż cukier.  Stewia nie ma kalorii, więc nie tuczy. Zawiera witaminy z grupy B i witaminę C oraz minerały takie jak: magnez, wapń, potas, cynk, żelazo, selen, a także tłuszcze i białka.

Syrop klonowy – sok klonowy pobiera się z pnia klonu. Jest przezroczysty, o lekko żółtym zabarwieniu i mdłym, słodkawym smaku, zawiera witaminy z grupy B, magnez i potas, żelazo, fosfor, wapń. Lecz ma wysoki indeks glikemiczny, dlatego nie jest wskazany dla diabetyków.

Syrop z agawy – jest środkiem słodzącym produkowanym w Meksyku, głównie z kaktusa z rodzaju Agave tequilana oraz Agave salmiana. Zawiera inulinę, czyli naturalny probiotyk, który obniża cholesterol oraz zapobiega zaparciom. Zawiera również dużo błonnika przez co poprawia przemianę materii.

Cukier kokosowy – wytwarza się go z soku pąków palmy kokosowej, który potem się odparowuje. Może mieć postać mniej lub bardziej płynnego syropu albo skrystalizowaną. Ma niższy indeks glikemiczny niż zwykły cukier, zawiera między innymi: żelazo, cynk, wapń i potas.

Syrop daktylowy – otrzymywany jest ze słodkiego miąższu owoców palmy daktylowej. Wyróżnia go gęsta konsystencja i brązowa barwa, ponadto wyjątkowy aromat i mocna słodycz. Syrop daktylowy jest o 25% mniej kaloryczny w porównaniu do zwykłego cukru. Oprócz węglowodanów zawiera cenne witaminy i składniki, takie jak potas, wapń, magnez oraz witaminy A, C i E.

Justa 2019

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (2 votes cast)
Co jeść zamiast cukru?, 10.0 out of 10 based on 2 ratings

Udostępnij!