Ciekawe miejsca w Polsce na weekend majowy

Niedługo czeka nas dużo wolnego. I jak zwykle zadajemy sobie pytanie, gdzie się wybrać na majówkę? W tym roku weekend majowy zapowiada się fantastycznie – będzie dużo wolnych dni. Zobaczmy kilka ciekawych miejsc, gdzie można spędzić majowy weekend w Polsce.

Ciekawe miejsca w Polsce na weekend majowy

Biebrzański Park Narodowy to największy rezerwat w Polsce, położony na terenach Kotliny Biebrzańskiej w województwie podlaskim. Siedziba Parku znajduje się w Osowcu-Twierdzy. Obejmuje dolinę Biebrzy począwszy od jej źródeł, a skończywszy na ujściu do Narwi. Na terenie Biebrzańskiego Parku Narodowego spotyka się zbiorowiska wodne, bagienne, torfowiskowe, szuwary, a także zbiorowiska leśne. Dla turystów i przyrodników przygotowano szlaki kajakowe, rowerowe i piesze. Z wysokich wież obserwacyjnych i kładek ułatwiających przejście nad grząskim terenem można wygodnie podpatrywać toczące się w dolinie życie.

Bory Tucholskie to jeden z największych kompleksów borów sosnowych w Polsce. Zajmuje ok. 3 tys. km2 sandru w dorzeczu Brdy i Wdy oraz Równiny Tucholskiej i Równiny Charzykowskiej. W Borach Tucholskich czas można spędzić można na wiele sposobów – w kajaku, na rowerze lub wędrując leśnymi szlakami. Do zobaczenia jest wiele: Park Narodowy Borów Tucholskich, Jezioro Charzykowskie i krzyżacka warownia w Człuchowie czy też malownicze, otoczone lasami jezioro Wdzydze, zwane Kaszubskim Morzem. Baza noclegowa koncentruje się w większych miastach, takich jak Tuchola, Chojnice czy Człuchów, oraz w pobliżu dwóch największych akwenów – Jeziora Charzykowskiego i Wdzydz.

Boszkowo

Boszkowo jest to kąpielisko położone w odległości 30 km od Leszna. Usytuowane jest nad Jeziorem Domenickim, przez które to prowadzi Konwaliowy Szlak Kajakowy. Strzeżone kąpielisko z plażą, na której znajduje się strefa dla dzieci z placem zabaw. Można tu zorganizować ucztę przy grillu bądź ognisku.

Dolina Narwi jest to bagienna dolina Górnej Narwi, nazywana Polską Amazonią, to jedna z ostatnich w Europie naturalnych, regularnie zalewanych dolin. Utworzony tu w 1996 roku Narwiański Park Narodowy, jest jednym z 23 parków narodowych na terenie Polski. Narwiański Park Narodowy jest prawdziwą ostoją spokoju, a przede wszystkim rajem dla miłośników ptaków. Ornitolodzy naliczyli na jego terenie ponad 200 gatunków ptactwa. Park najlepiej zwiedzać łódką lub kajakiem. Samochodem lub rowerem można pokonać atrakcyjną obwodnicę narwiańską z licznymi punktami widokowymi po drodze. Najciekawsze miejsca do podziwiania rozlewisk i bagien w Narwiańskim Parku Narodowym to wieża dworu w Kurowie, grodzisko w Surażu, okolice wsi Waniewo i Bokiny.

Dolina Prądnika to najdłuższa dolina jurajska w Polsce. Jest to cenny obszar pod względem ochrony przyrody. Mieszczą się tu także liczne atrakcje- Zamek w Ojcowie, Maczuga Herkulesa, Kaplica „Na wodzie”. Jest to kraina znana także z wielu jaskiń, m.in. Jaskini Ciemnej- dawnego siedliska neandertalczyków.

Góry Stołowe – Błędne Skały. Rezerwat przyrody Błędne Skały położony na terenie Gór Stołowych to istny labirynt złożony z zadziwiających form skalnych, wąskich przejść, szczelin i tuneli, między którymi biegną nawet 10-metrowe korytarze. Pomiędzy różnorodnymi formami skalnymi takimi, jak skalne maczugi, grzyby, czy słupy przebiega kilkusetmetrowa trasa turystyczna. Niektóre ze skał posiadają własne nazwy takie jak Stołowy Głaz, Tunel, Kuchnia czy Kurza Stopka. W najwęższych miejscach turyści muszą przeciskać się pomiędzy skalnymi szczelinami wąskimi na kilkadziesiąt centymetrów.

Kazimierz Dolny nad Wisłą. Dla tych, którzy nie potrafią usiedzieć w miejscu i kochają zwiedzać idealnym miejscem na spędzenie weekendu majowego będzie Kazimierz Dolny nad Wisłą. Kazimierz Dolny Informacje.

Lubuski Szlak Wina i Miodu. Wielbiciele procentowych trunków polskiej produkcji powinni się wybrać na wycieczkę Lubuskim Szlakiem Wina i Miodu. Lubuskie wina słyną ze swoich wyjątkowych smaków, a tutejsze miody i wyroby pszczelarskie stosowane są nie tylko w celach spożywczych, ale również leczniczych. Trasa wiedzie pośród winnic, które zachęcają do skosztowania swoich wyrobów.

Park Krajobrazowy Orlich Gniazd

Park Krajobrazowy Orlich Gniazd to przede wszystkim tajemnicze zamki, ale także przepiękne panoramy, malownicze dolinki, imponujące ostańce skalne, rozległe tajemnicze groty, wzgórza wapienne i jaskinie z nietoperzami. Największą atrakcją parku jest jednak Szlak Orlich Gniazd, który łączy 25 zamków i ruin na wapiennych skałach. Ten szlak turystyczny, przebiegający przez województwa małopolskie i śląskie, rozpoczyna bieg w Krakowie, kończy w Częstochowie. Ma długość 163,9 km. Nazwę zawdzięcza leżącym na jego trasie ruinom zamków i warowni, nazywanych Orlimi Gniazdami ze względu na ich usytuowanie na skałach dochodzących do 30 metrów wysokości.

Puszcza Białowieska to idealne miejsce na aktywny weekend majowy. Jest to kompleks leśny położony na terenie Polski i Białorusi, odznaczający się dużymi walorami przyrodniczymi i historycznymi. W Puszczy Białowieskiej zachowały się ostatnie fragmenty lasu o charakterze pierwotnym. Tutaj mieszka największa populacja wolnego żubra na świecie. Wydzielona, najbardziej pierwotna część Puszczy tworzy Białowieski Park Narodowy. W Puszczy Białowieskiej poprowadzono wiele szlaków turystycznych dla pieszych i rowerzystów. Niewątpliwą atrakcją turystyczną jest sama Białowieża, zamieszkała przez ludność polską i białoruską.

Rezerwat Przyrody Niebieskie Źródła. Ten malowniczy rezerwat przyrody nieożywionej leży w dolinie rzeki Pilicy, na terenie Tomaszowa Mazowieckiego. Tworzą go wywierzyska krasowe. Ze spękanych wapieni jurajskich wydobywa się woda, która sprawia wrażenie niebiesko-zielonej, za sprawą rozproszonych promieni słonecznych. Rezerwat ten jest również ostoją wielu gatunków zwierząt i roślin.

Roztocze

Roztocze to zielona, spokojna kraina ciągnąca się prawie 180-kilometrowym pasmem niewysokich wzgórz i wzniesień od Kraśnika do Lwowa. Roztocze oddziela Wyżynę Lubelską i Wyżynę Wołyńską od Kotliny Sandomierskiej i Kotliny Naddniestrzańskiej. Na Roztoczu z uwagi na niepowtarzalne walory przyrodnicze utworzono Roztoczański Park Narodowy, Parki Krajobrazowe oraz rezerwaty m.in. Sołokija czy Nad Tanwią. Roztocze pod względem zróżnicowania rzeźby i budowy geologicznej można podzielić na 3 podregiony : Zachodnie, Środkowe i Południowe. Występują tu wzgórza ostańcowe i największe względne różnice wysokości. Za jeden z najpiękniejszych szlaków na Roztoczu jest uznawany szlak szumów. Słynne szumy to progi skalne na przełomach roztoczańskich rzek. Najpiękniejsze są na Tanwi. Zarówno na Tanwi, jak i w rezerwacie Czartowe Pole są aż 24 szumy na odcinku 400 metrów. Szlak szumów jest uznawany za jeden z najpiękniejszych szlaków na Roztoczu. Roztocze to ponadto majestatyczne pomnikowe drzewa, leśne uroczyska, drewniana architektura wiejska. To kraina czystego powietrza i łagodnego klimatu, z długimi i ciepłymi latami.

Skansen Miniatur w Pobiedziskach położony jest na historycznym Szlaku Piastowskim w połowie drogi pomiędzy Gnieznem a Poznaniem. Na terenie skansenu zlokalizowanych jest 100 miniatur budowli Szlaku Piastowskiego i Wielkopolski, wykonanych w skali 1:20, z trwałych tworzyw, a niektóre fragmenty zrealizowane są z materiałów identycznych jak obiekty oryginalne. Obiekty aktualnie znajdujące się w skansenie to między innymi: Pałac w Rogalnie, Biblioteka Raczyńskich, Zagroda wiejska Biskupin, Katedra w Gnieźnie i Stary Rynek w Poznaniu.

Solina

Solina to wieś w Polsce położona w województwie podkarpackim. Atrakcją tego miejsca jest najwyższa zapora na Zalewnie Solińskim, który liczy sobie przeszło 21 km2. Dawne tereny wsi znajdowały się na obecnym dnie jeziora. Otoczenie Jeziora Solińskiego jest licznie odwiedzane przez turystów i wczasowiczów. Na jego brzegach powstało kilka ośrodków rekreacyjnych, a na zachodnim brzegu jeziora znajduje się znana miejscowość uzdrowiskowa Polańczyk. Solina posiada dogodne warunki turystyczne, szczególnie jeśli chodzi o uprawianie sportów wodnych. Uprawiane jest m.in. żeglarstwo i windsurfing. W sezonie letnim po jeziorze kursują stateczki wycieczkowe.

Szwajcaria Kaszubska jest to jedna z piękniejszych części Kaszub, gdzie do dziś żywa i widoczna jest kultura kaszubska. Podczas pobytu warto wybrać się na wędrówkę po czystych, sosnowych lasach, w których latem nie brakuje owoców i grzybów.

Western City w Karpaczu to miasto Prawdziwych Kowbojów w Ściegnach koło Karpacza jest to jedno z najbardziej atrakcyjnych turystycznie miejsc w regionie jeleniogórskim. Jego atrakcyjność polega nie tylko na specyfice tego miejsca, na oryginalności tej formy rozrywki, lecz przede wszystkim na niepowtarzalności gwarantowanych gościom przeżyć. Składa się z 12 “starych”, drewnianych budynków; jest tu: “Chata Traperska”, “Biuro Szeryfa” z więzieniem, “Sklep Kolonialny” , “Bank”, “Kuźnia”, “Saloon” oraz trzy restauracje. Miasteczko czynne jest cały rok, posiada bogaty program imprez dla turystów, grup szkolnych a także dla grup zorganizowanych. W majowy weekend mali kowboje będą się mogli m.in. zamienić w poszukiwaczy złota.

Wydmy w Słowińskim Parku Narodowym to największy w Europie pas ruchomych wydm. Prawdziwa piaszczysta pustynia znajdująca się na wąskiej mierzei pomiędzy Morzem Bałtyckim a Jeziorem Łebsko. Wydmy podlegają ścisłej ochronie a poruszanie się po nich jest dozwolone jedynie wyznaczoną trasą turystyczną. Największą wydmą jest Łącka Góra o wysokości ponad czterdziestu metrów. Leży ona na trasie turystycznej i stanowi doskonały punkt widokowy na cały pas wydm, morze, mierzeję, Jezioro Łebsko oraz sporą część Pomorza.

W Polsce mamy wiele ciekawych i pięknych miejsc do odwiedzenia. To tylko kilka z nich. Jedne zachwycają nas przyrodą inne zabytkowymi budowlami, czy zamkami. Polska to kraj lasów, jezior, gór i morza. Każdy z nas znajdzie idealne miejsce dla siebie do odpoczynku w ten majowy weekend. Nie musimy wcale wyjeżdżać z kraju by tu idealnie odpocząć.

Justa 2013

VN:R_U [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (2 votes cast)
Ciekawe miejsca w Polsce na weekend majowy, 10.0 out of 10 based on 2 ratings

Udostępnij!