Capri – włoska wyspa

Capri to niezwykła włoska wyspa położona na Morzu Tyrreńskim w Zatoce Neapolitańskiej. Ta niewielka wysepka od lat przyciąga tłumy turystów swoimi malowniczymi krajobrazami. Znajdź nocleg dla siebie na Hotels.com

capri 5

Capri – włoska wyspa

Wyspa Capri położona jest w pobliżu półwyspu Sorrento, oddzielona od niego cieśniną Piccola. Jej powierzchnia wynosi 10,4 km2, a obwód 17 km, najwyższe wzniesienie to Monte Solaro (596 m n.p.m.). Nazwa wyspy została utworzona od słowa Kapros (grec. – dzik) lub Capra (łac. – koza). Na wyspie położone są dwa miasta: Capri i Anacapri. Panuje tam klimat śródziemnomorski.

Na Capri znajdziemy dużo cyprysów, winnic i egzotycznych ogrodów, a także piękną śródziemnomorską roślinność. Największą atrakcją wyspy, są wysokie, skaliste szczyty na wybrzeżu, tzw. Faraglionii, oraz morskie jaskinie. Skały wyspy pokrywa urozmaicona szata roślinna.

Na wyspę dociera się najczęściej drogą wodną, można dopłynąć statkiem z Neapolu, Sorrento, Amalfi lub Positano. Wyspa Capri jest bardzo mała, można objechać ją taksówką, mikrobusem, lub też wynajętym samochodem albo opłynąć statkiem. Opłynięcie wyspy ma tę przewagę, że widoki na wyspę z morza są piękniejsze, niż z lądu. Wyspa należała niegdyś do ulubionych miejsc pobytu cesarzy Oktawiana Augusta i Tyberiusza, który zbudował na niej 12 willi nazwanych imionami olimpijskich bogów.

capri 4

Atrakcje

  • Biała Grota. W dwóch misach groty miesza się woda morska i słodka (źródlana), stężenie zawartych w niej minerałów jest przyczyną białego zabarwienia wody, od którego pochodzi nazwa groty.
  • Kartuzja San Giacomo została zbudowana na wyspie Capri w 1371 roku w pobliżu ruin willi Tyberiusza. Fundatorem klasztoru był Giacomo Arcucci, sekretarz królowej Neapolu Joanny I d’Anjou. Po podboju królestwa przez Hiszpanię na początku XVI wieku, wyspę i klasztor nękały grabieże piratów. Poważne zniszczenia spowodował najazd pirata osmańskiego znanego jako Barbarossa w 1534 roku oraz pożar w 1553 wzniecony przez korsarzy Dragut’a i Mustafę Pascia. Odbudowa kartuzji trwała od 1560 – 1691 roku. Obecnie w budynku mieści się Biblioteka Miejska, Muzeum z wystawą obrazów niemieckiego malarza Karla Wilhelma Diefenbacha i szkoła.
  • Koralowa Grota. Jedno z nielicznych miejsc w Zatoce Neapolitańskiej gdzie można podziwiać piękne kolonie czerwonych koralowców.

capri-koralowa-grota

  • Lazurowa Grota (Grotta Azzura). Położona jest na zachodnim brzegu wyspy, wejście znajduje się na wysokości lustra wody. Dla turystów udostępniona jest tylko jedna z wielu sal o długości 70 m i szerokości 25 m. Do wnętrza groty wpływa się niewielką łódką. Światło słoneczne oświetlające wnętrze groty dostaje się poprzez wodę, która przybiera lazurowy odcień.
  • Monte Solaro to najwyższe wzniesienie (596 m n.p.m.) na wyspie. Na wierzchołek można wjechać wyciągiem krzesełkowym z miasteczka Anacapri.
  • Villa Jovis to willa cesarza Tyberiusza, jest położona na szczycie Monte Tiberio, który wznosi się na wysokość 354 m n.p.m. Była najbogatszą i najprawdopodobniej główną siedzibą cesarza na wyspie. Obecnie na terenie prywatnych apartamentów cesarskich znajduje się zbudowany w XVIII wieku kościółek Santa Maria del Soccorso.
  • Villa Damecuta. Największa z willi Tyberiusza zbudowanych na Capri. Znajduje się w południowo-zachodniej części wyspy.

capri

Na wyspę przybywają niezliczone rzesze turystów, zatem najlepiej odwiedzić ją przed sezonem wakacyjnym. Możnazatrzymać się w jednym z tutejszych luksusowych hoteli. Wyspa Capri oferuje nam piękne krajobrazy, piękną roślinność, a także cudowne plaże. Warto ją odwiedzić.

Justa 2013

Udostępnij!