Budapeszt

Budapeszt to stolica Węgier, miasto położone nad Dunajem na skraju Wielkiej Niziny Węgierskiej, uważane jest za jedno z najpiękniejszych miast Europy. Stanowi gospodarcze, handlowe i kulturalne centrum kraju. Jest siedzibą władz centralnych, parlamentu. Jest też ważnym centrum turystycznym i uzdrowiskowym.

Historia

Budapeszt powstał z 2 oddzielnych miast: Budy i Pesztu, na miejsce starej Budy, w starożytności rzymskie – Aquincum. Od 1242 r. Buda była stolicą Węgier, od 1350 – stałą rezydencją królów węgierskich, natomiast Peszt – ośrodkiem rzemieślniczo-handlowym. W 1767 roku miasta połączył pierwszy most. W 1872 r. połączono Budę i Peszt w jedno miasto – Budapeszt. Od 1867 roku stolica Królestwa Węgier w ramach Cesarstwa Austro-Węgierskiego. Po I wojnie światowej, w 1918 r., został stolicą niepodległych Węgier.

Budapeszt 1

Podróżuj komfortowo z Lufthansą

Pogoda

Klimat Budapesztu jest umiarkowanie kontynentalny. Średnia roczna temperatura to 10 °C. Najcieplejszy miesiąc to lipiec (średnia temperatura 21 °C), najchłodniejszy – styczeń (-1,6 °C). Budapeszt jest osłonięty od silnych wiatrów dzięki stosunkowej bliskości Karpat i Średniogórza Zadunajskiego. Przeważają wiatry północno-zachodnie.

Kuchnia Budapesztu

Węgrzy słyną z wielkiej kultury kulinarnej, a ich potrawy z niepowtarzalnego smaku. Głównymi składnikami węgierskiej kuchni są: papryka, cebula i czosnek. W każdej węgierskiej restauracji mamy do wyboru czerwoną, żółtą, zieloną, słodką, ostrą, łagodną, gotowaną, konserwowaną, mieloną czy suszoną paprykę. Kuchnia węgierska jest bez wątpienia mięsna i ciężka. Kojarzy się głównie z gulaszem, przyrządzanym na wiele sposobów. Węgrzy mają jednak o wiele więcej do zaoferowania i złoszczą się, że ich kuchnia ograniczana jest tylko do gulaszu. Cechą charakterystyczną jest również spożywanie małych ilości ziemniaków, które zastępuje się ryżem a przede wszystkim, wielkim przysmakiem Węgrów jakim są rodzime kluseczki. Węgrzy nie szczędzą przypraw. Potrawy obfitują w pieprz, majeranek, kminek, szafran, oregano i tymianek. Jeżeli chodzi o mięso to dominuje wołowina i baranina oraz drób, rzadziej wieprzowina, na Węgrzech jada się też dużo ryb. Wśród napojów królują wspaniałe, aromatyczne wina, nie mniej smaczne i cenione niż te francuskie i włoskie. Do najsłynniejszych należą: Tokaj, Kadarka, Rizling, Furmint, Medoc Noir oraz Muskataly. Bardzo popularna jest też nalewka Unicum wytwarzana z ponad 40 różnych gatunków ziół i korzeni o nieco gorzkim smaku. Węgrzy wierzą w jej właściwości lecznicze. Sprzedawana jest w ciemnych butelkach oznaczonych krzyżykiem. Polecam bo próbowałam 😉

Budapest

Komunikacja

System komunikacji miejskiej jest w Budapeszcie zorganizowany wzorowo. Budapeszt jest węzłem komunikacyjnym o międzynarodowym znaczeniu drogowym, kolejowym, rzecznym i lotniczym. Földalatti, czyli znajdująca się w Budapeszcie kolej podziemna była pierwszą na kontynencie europejskim (1896 r.). Autobusy i tramwaje także docierają praktycznie do każdego zakamarka miasta. Na wszystkie środki komunikacji miejskiej obowiązuje jeden bilet. Z Polski można do Węgier pojechać autobusem i pociągiem, ale najwygodniej i często nawet wcale nie drożej jest dolecieć tam samolotem. Linie lotnicze często oferują promocyjne połączenia w tym kierunku.

Atrakcje i zabytki Budapesztu

Wzgórze Zamkowe (Várhegy) – jest najbardziej reprezentacyjnym miejscem w mieście. zabytek ten znajduje się na liście Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. Dawny układ uliczek , zabytki gotyckie i średniowieczne i Zamek Królewski pochodzące z około XIII wieku. Zamek Królewski w Budapeszcie to jedna z najbardziej reprezentatywnych budowli stolicy Węgier. Pierwsze fortyfikacje i zabudowania mieszkalne wzniesiono przez Belę IV po najeździe Mongołów w latach 1241- 1242. Podczas II wojny światowej, zamek, podobnie jak cały Budapeszt, został mocno zniszczony. Po wojnie rozpoczęto odbudowę, jednak dzisiejszy wygląd nie jest wierny oryginałowi. Przed zamkiem jest wielki plac z pomnikiem Turula (mistycznego ptaka – symbolu Węgier),dłuta Gyuli Donátha.

Budapest

[ hana-code-insert ] 'Hotelepl 200×200' is not found

Parlament (Országház) – budowa tego niezwykłego gmachu trwała od 1885 do 1904 roku, jednak pierwsze posiedzenie odbyło się już w 1896 roku, podczas hucznie obchodzonej rocznicy 1000-lecia Węgier. Przy jego wznoszeniu pracowało ponad 1000 osób, zużyto 40 kilogramów złota i ponad 40 milionów cegieł. Budynek zaprojektował Imr Steindl, i choć we wnętrzu widoczne są pewne elementy barokowe, to jednak dominuje głównie styl neogotycki. Charakterystyczną cechą tej budowli są setki podpór, 88 postaci władców węgierskich oraz potężna prawie stumetrowa kopuła. Od kopuły rozchodzą się dwa symetryczne skrzydła. Budynek ten jest z pewnością najbarwniejszą i najbardziej rzucającą się w oczy budowlą w całym Budapeszcie.

budapeszt_parlament

Kościół Macieja – usytuowany prawie w samym środku wzgórza, kościół Macieja jest przykładem neogotyckiego przepychu: strzeliste wieżyczki, dach zdobią dachówki w kształcie rombów. Budowla jest asymetryczna, a mimo to spójna pod względem formy. W rzeczywistości świątynia jest pod wezwaniem Przenajświętszej Panienki jednak mieszkańcy Budapesztu nazywają ją w skrócie kościołem Macieja. Wzniesiono ją w latach 1255-69 w samym centrum Zamkowego wzgórza. Kościół od początku swego istnienia był miejscem ważnych wydarzeń historycznych. Odwiedzając kościół Macieja warto obejrzeć kryptę i skarbiec. Można również zajrzeć do Oratorium Królewskiego, gdzie zgromadzono kolekcję szat koronacyjnych i tronów cesarza Franciszka Józefa I i Karola IV, oraz repliki słynnych klejnotów koronacyjnych (oryginalne znajdują się w Parlamencie).

Wzgórze Gellérta (Gellérthegy) – jest tak samo charakterystyczne dla panoramy miasta od strony rzeki, jak Wzgórze Zamkowe i Parlament. Swoją nazwę zawdzięcza biskupowi Gellertowi, który z nakazu pierwszego króla Węgier-Stefana, ochrzcił plemiona Madziarów. Po śmierci swego królewskiego protektora został schwytany przez byłych pogan i z zemsty zamknięty w drewnianej beczce, którą następnie spuszczono z urwiska. Dziś w legendarnym miejscu śmierci biskupa, tuż nad wodospadem, wznosi się jego pomnik.

Budapeszt_gora_gelerta

Baszta rybacka (Halászbástya) – przepiękna budowla z białych murów krętych krużganków i kondygnacji schodów przecinających malownicze wieżyczki. Zbudowana w stylu neoromańskim w latach 1895-1902 wg planów Frigyes-a Schulek-a w miejsce dawnych murów zamkowych. Swą nazwę zawdzięcza średniowiecznemu cechowi rybaków, który bronił tej części murów. W ciągu dnia basztę oblegają turyści, uliczni muzycy i handlarze, natomiast krużganki zajmują wiejskie kobiety sprzedające hafty siedmiogrodzkie.

Wyspa Małgorzaty (Margit Sziget) – najbardziej popularny obszar rekreacyjny w mieście. Znajdują się tu liczne atrakcje wodne: baseny ze zjeżdżalniami, baseny termalne (odkryte i kryte), a także ruiny kościoła Franciszkanów z końca XIII w. zrujnowany kościół i klasztor Dominikanek, teatr uliczny  wystawiający w lecie sztuki teatralne i opery, a oraz Wieża Wodna. Na wyspie znajdują się hotele, kluby i obiekty sportowe (boiska, korty tenisowe), restauracje, liczne tereny zielone ze ścieżkami rowerowymi oraz pięknymi trawnikami stanowiącymi idealne miejsce na piknik.

Most Łańcuchowy (Széchenyi lánchíd) – pierwsze stałe połączenie leżących po przeciwnych stronach Dunaju – Budy i Pesztu. Budowę mostu, według projektu Anglika Tierney’a William’a Clark’a rozpoczęto w 1840 roku i trwała ona 9 lat. Most Łańcuchowy uważany jest za najpiękniejszy nad całym Dunajem i po dziś dzień jest obok Zamku i Parlamentu uważany jest z najważniejszym i najbardziej rozpoznawalny symbol Budapesztu.

budapeszt-1

Podróżuj komfortowo z Lufthansą

Plac Bohaterów w Budapeszcienazywany także Placem Milenijnym lub Placem Tysiąclecia jest jednym z najważniejszych i największych placów w mieście. Usytuowany w VI dzielnicy, na końcu Andrassy utca, w pobliżu stacji metra Hosok tere.

Bazylika św. Stefana – to największy kościół w mieście, może pomieścić 8500 wiernych. Usytuowana jest w pobliżu Mostu Łańcuchowego i jest poświęcona pierwszemu królowi węgierskiemu Stefanowi I. Bazylika ma naprawdę imponujące rozmiary, w najszerszym miejscu mierzy 55m długości i zajmująca powierzchnię 414 m2.

Wielka Synagoga w Budapeszcie (Nagy Zsinagóga) – największa synagoga w Europie i druga największa na świecie (po synagodze Emanu-El w Nowym Jorku). Może pomieścić 3000 osób. Stanowi centrum neologicznego judaizmu.

Węgierska Opera Państwowa – została wybudowana w latach 1875-1884 według projektu Miklosa Ybla w stylu neorenesansowym. Operę zbudowano na planie prostokąta; posiada półkoliste wnęki okienne i balkonowe, oraz liczne posągi kompozytorów po obu stronach wejścia. Na poziomie pierwszego piętra znajdują się figury prezentujące cztery muzy mające związek z muzyką i teatrem: Talię, Erato, Terpsychorę i Melpomenę.

wegierska-opera-panstwowa

Węgierskie Muzeum Narodowe – zostało zbudowane w latach 1837-1847 w stylu neoklasycystycznym według projektu Michaly Pollaca. Powstało z inicjatywy hrabiego Ferenca Szechenyj – kolekcjonera unikalnych książek, cennych monet i antyków. W chwili obecnej w muzeum funkcjonują: Departament – Archeologii, Zbiorów historycznych, Fotografii, Monet, Galerii historycznej, Archiwum i Dokumentacji historycznej, Biblioteka Narodowa i Konserwatorium sztuki.

Zamek Vajdahunyad (Vajdahunyad vára) – budowla znajdująca się w  Parku Miejskim. Przy zamku znajduje się słynny pomnik Anonima, nieznanego z imienia pierwszego kronikarza węgierskiego, autora dzieła Gesta Hungarorum. Obok zamku Vajdahunyad jest niewielkie jezioro, wykorzystywane do sportów wodnych, a zimą zamieniane w lodowisko.

budapest-vajdahunyad-var

Aquincum – to pozostałości po mieście starożytnych Rzymian, liczące około 2000 lat. To muzeum „pod gołym niebem” szczyci się znakomitymi wykopaliskami historycznymi, znajdują się tu m.in. kościoły, domy, ulice, place, akwedukt (rekonstrukcja), termy, łaźnie rzymskie z mozaikami; amfiteatr wojskowy, amfiteatr cywilny, cella trihoa, czyli fundamenty kaplicy cmentarnej z 360 r. n.e., będące najstarszym zabytkiem architektury chrześcijańskiej na Węgrzech.

Termy – Budapeszt jest nie tylko stolicą Węgier, ale i jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc pod względem ilości wód termalnych. W mieście funkcjonują cztery kąpieliska termalne. Ich wody zawierają lecznicze siarczany, chlorki wapnia i magnezu, fluor, sód, dwutlenek węgla, kwaśny węglan oraz niewielką ilość soli.

gellert

Oceanarium Tropicarium – zbudowane w 2000 roku oceanarium, ze swoimi 3000 m2 i niezwykłym zbiorem najróżniejszych ryb i morskich stworzeń, jest największym tego typu obiektem w Europie Środkowej.

ZOO – Budapeszteńskie zoo jest jednym z pierwszych tego typu obiektów w Europie. Otwarte zostało w 1866 roku i znajduje się w północno-zachodniej część Parku Miejskiego. Atrakcję stanowi nie tylko bogaty zbiór różnorodnych zwierząt, ale także wiele stylowych budynków i rozwiązań architektonicznych z połowy XIX wieku. Niezwykłą cechą tego ogrodu zoologicznego jest chęć przybliżenia gościom hodowanych w nim gatunków i umożliwienia prawdziwego obcowania z naturą. Wszędzie tam, gdzie jest to możliwe oraz, ma się rozumieć, w pełni bezpieczne, zwierzęta można dotykać, głaskać i karmić wcześniej zakupioną w kiosku specjalną paszą.

budapeszt

Podróżuj komfortowo z Lufthansą

Budapeszt to piękne, zabytkowe i romantyczne miasto. Z pewnością nadaje się na weekendowy wyjazd, ale myślę że ma nam tak wiele do zaoferowania, że weekend może nam nie wystarczyć na obejrzenie wszystkiego. Z Polski do Budapesztu bardzo łatwo się dostać, jest wiele możliwości. Najwygodniej chyba samolotem ;). Budapeszt to miasto, które warto odwiedzić, sama mam w planach wyjazd właśnie tam 🙂

Justa 2013

VN:R_U [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (2 votes cast)
Budapeszt, 10.0 out of 10 based on 2 ratings

Udostępnij!