Bratysława – stolica Słowacji

Bratysława to stolica i największe miasto Słowacji. Bratysława leży na południowym zachodzie Słowacji, rozpościera się na obydwu brzegach Dunaju oraz u podnóża pasma górskiego Małych Karpat. Jest miastem chętnie odwiedzanym przez turystów.

Bratysława – stolica Słowacji

Bratysława rozpościera się na obydwu brzegach Dunaju, u ujścia Morawy do Dunaju, oraz na wzgórzach Małych Karpat. Najwyżej położonym terenem jest wzgórze – Devínska Kobyla (514 m n.p.m.), zaś najniższym – rzeka Dunaj (126 m n.p.m.).

Zabytki i atrakcje Bratysławy

Brama Michalska jedyna zachowana brama miejska w Bratysławie. Wybudowano ją około 1300, a pierwsza pisemna wzmianka pochodzi z roku 1411. Brama wyróżnia się białą fasadą oraz 51-metrową wieżą z czterema tarczami zegarowymi i cebulastym hełmem. Aktualnie w wieży wieści się Muzeum Średniowiecznych Fortyfikacji. Na 6 piętrze bramy znajduje się taras widokowy, dostępny dla zwiedzających.

Hlavne namestie – Rynek Główny jest to główny plac Bratysławy, pełniący jednocześnie funkcję rynku. Usytuowany jest w centrum stolicy Słowacji, na Starym Mieście. Przy rynku znajduje się wiele cennych zabytków i budowli. Najważniejszym obiektem jest Stary Ratusz. Pośrodku bratysławskiego rynku stoi renesansowa fontanna z posągiem cesarza Maksymiliana II Habsburskiego. W tym miejscu odbywają się największe imprezy kulturalne (koncerty, kiermasz bożonarodzeniowy, bale sylwestrowe).

Katedra św. Marcina jest to największy i najważniejszy kościół w stolicy Słowacji. Dawniej był to kościół koronacyjny królów węgierskich. Ogółem odbyło się tam 11 koronacji królów oraz 9 ich małżonków. Budowę jego rozpoczęto pod koniec XIII wieku, w miejscu dawnego kościoła romańskiego i starego cmentarza.

Kościół św. Elżbiety, zwany też Niebieskim Kościółkiem. Jest to jednonawowa świątynia znajdująca się w dzielnicy Stare Miasto. Fundatorem kościoła był cesarz Franciszek Józef I. Jego budowę ukończono 1913 roku. Wnętrze kościoła ozdobione jest licznymi obrazami ołtarzowymi. Na ołtarzu znajduje się obraz świętej Elżbiety. Swoją nazwę – „Niebieski Kościół” zawdzięcza niebieskiemu kolorowi ścian zewnętrznych świątyni.

Kościół Trynitarzy to katolicka świątynia znajdująca się w bratysławskiej dzielnicy Stare Miasto. Został wzniesiony w stylu barokowym w latach 1717-1727. Od 2003 roku kościół Trynitarzy jest katedrą ordynariatu polowego.

Ogród Botaniczny Uniwersytetu Komeńskiego to placówka Uniwersytetu Komeńskiego, pełniąca funkcję naukową, dydaktyczną i rekreacyjno-społeczną. Ogród usytuowany jest na terenie dzielnicy Karlova Ves w Bratysławie. Ogród założono w 1942 roku. Ogród Botaniczny posiada 10000 rodzajów roślin. Jest on podzielony na szklarnie, ogród różany, kolekcję drzew. Ogród jest czynny codziennie od 1 kwietnia do 31 października. Więcej informacji: www.uniba.sk

Pałac Grassalkovicha (obecnie Pałac Prezydencki) wraz z ogrodem francuskim został zbudowany w 1760 r. w stylu późnego baroku, jako letnia rezydencja szlachcica węgierskiego hrabii Antala Grassalkowicha. Dziś budynek ten pełni rolę siedziby prezydenta Republiki Słowackiej. Przed pałacem odbywają się uroczyste zmiany warty, a przed potężnym ogrodzeniem mieści się współczesna fontanna o kształcie kuli ziemskiej, symbolizującej pokój między narodami.

Pałac Mirbachov to najpiękniejszy budynek barokowy w Bratysławie. Od wybudowania w 1770 r. pałac często zmieniał właścicieli. Zgodnie z wolą ostatniego, hrabiego Mirbacha, założono tu galerię sztuki. Więcej informacji: www.gmb.sk

Pałac Prymasowski jest to neoklasycystyczny pałac, położony na Starym Mieście. Pałac wybudowano w latach 1778-1781 dla arcybiskupa i kardynała Józsefa Batthyányego według projektu architekta Melchiora Hefele. W 1903 r. budynek ten został kupiony przez miasto i w dniu dzisiejszym jest tam Galeria Miasta Bratysławy. Pałac jest również siedzibą starosty miasta stołecznego Bratysławy.

Ruiny Zamku Devin położone są na potężnej skale u ujścia rzeki Morawy do Dunaju, w bratysławskiej dzielnicy Devin. Zamek był zamieszkany już w epoce neolitu. Twierdzę zbudowali już Celtowie i Rzymianie. W 1809 roku zniszczyły go wojska napoleońskie. Częściowo odnowiony zamek jest siedzibą ekspozycji Słowackiego Muzeum Narodowego. Zamek można zwiedzać codziennie (poza poniedziałkiem) od maja do października.

bratysława

Sad Janka Krala to jeden z najstarszych publicznych parków Europy. Został założony w 1774-1776 roku. Dzisiejszy wygląd parku pochodzi z około 1839 roku, w latach 70. XX wieku przeszedł wielką rekonstrukcję. Pośrodku parku znajduje się pomnik poety Janko Krala.

Słowacki Teatr Narodowy to jedna z najważniejszych instytucji kultury Słowacji. Początki Słowackiego Teatru Narodowego sięgają roku 1920. Więcej informacji: www.snd.sk

Stary Ratusz, jego budowa zakończyła się w XV wieku. Obiekt powstał z połączenia dwóch oddzielnych budynków: domu Jakuba i domu Pawera. Ratusz swój współczesny wygląd zawdzięcza licznym zmianom stylistycznym i architektonicznym. Obecnie w ratuszu mieści się Muzeum Miasta Bratysławy. Więcej informacji: www.muzeum.bratislava.sk

Zamek Bratysławski położony jest na szczycie wzgórza w centrum Bratysławy nad brzegiem Dunaju. Jego pomysłodawcą był cesarz Zygmunt Luksemburski. Zamek powstał w miejscu starego grodziska słowiańskiego z IX wieku. Obecnie w zamku mieści Słowackie Muzeum Narodowe z licznymi zbiorami mebli, broni, obrazów, zegarów, monet i medali.

Zoo Bratislava zostało otwarte w 1960 roku. ZOO Bratislava znajduje się w Młyńskiej Dolinie niedaleko Dunaju, w pobliżu mostu Lafranconi. Więcej informacji: www.zoobratislava.sk

Kuchnia

Kuchnia słowacka posiada wiele zapożyczeń z kuchni sąsiednich narodów (Węgrów, Czechów, Polaków). W słowackiej kuchni dominują tłuste potrawy przyrządzane na bazie mięs (głównie wieprzowiny, drobiu i dziczyzny) oraz ziemniaków. Dania serwuje się z sosami, knedlami, korniszonami bądź kapustą. Wśród alkoholi warto spróbować win z okolic Bratysławy i Koszyc, jednak godne polecenia jest również słowackie piwo. Popularną potrawą są bryndzové halušky, czyli drobne kluski przygotowane z ciasta ziemniaczano-mącznego, podawane z bryndzą i okraszone smalcem ze skwarkami oraz śmietaną. Jeżeli chodzi o zupy to najpopularniejszą jest kapuśniak, ale także zupa fasolowa z kiełbasą i rosół drobiowo-wołowy. W słowackiej kuchni spotyka się też wiele słodkości. Do najważniejszych można zaliczyć strudle oraz różne ciastka i torty z serem, owocami, miodem, lody, oraz kompoty.

Bratysława to piękne miasto, które z pewnością warto odwiedzić.

panorama-bratislavy

Placówki MSZ

Ambasada RP

  • ul. Hummelova 4, 814 91 Bratislava
  • Tel. (00 421 – 2) 5441 3175 (całodobowe)
  • 5441 3174, 5441 2142, 5441 3196, 5441 2422, 5441 3221
  • fax. (00 421 – 2) 5441 3184
  • e-mail: bratampl@nextra.sk

Justa 2013

Udostępnij!