Barbados egzotyczna wyspa

Barbados to państwo w Archipelagu Małych Antyli, zajmujące wyspę o tej samej nazwie. Wyspa ma budowę wapienną, otoczona jest ze wszystkich stron wodami Oceanu Atlantyckiego. Rozległe rafy koralowe i plaże, tropikalny klimat oraz zapierające dech w piersiach widoki sprawiają, że Barbados to rajskie miejsce na wakacje.

barbados

Geografia i klimat

Barbados leży w archipelagu Małych Antyli i jest jedną z nielicznych wysp pochodzenia wapiennego. Ukształtowanie wyspy jest nizinne z niewielkimi pagórkowatymi wzniesieniami z najwyższym szczytem Mount Hillaby (340 m n.p.m.). Stolicą Barbadosu jest położone na południowym zachodzie wyspy miasto Bridgetown. Wyspa nie jest duża, ma 431 km2, liczbę mieszkańców szacuje się na około 280 tysięcy, w przeważającej większości jest to ludność czarnoskóra. Barbados od zachodu oblewają ciepłe wody Morza Karaibskiego, zaś od wschodu otwarte wody Atlantyku, które mają wpływ na panujący tam klimat. Generalnie wyspa Barbados jest pod wpływem klimatu podrównikowego wilgotnego, gdzie od grudnia aż po kwiecień nieprzerwanie trwa pora sucha, zaś już z końcem kwietnia, aż do początku grudnia trwa półroczna pora deszczowa. W lecie wyspę nawiedzają cyklony.

Historia

Barbados zasiedlili już 4000 lat temu Indianie. W czasach odkrywczych jako pierwsze do Barbados dotarły statki floty portugalskiej, jednak nie została ona przez nich zasiedlona. Zrobili to dopiero Anglicy w 1627 r. Drugim europejskim mocarstwem okupującym wyspę byli także Holendrzy, którzy mieli duży udział w zakładaniu tu farm upraw trzciny cukrowej, przywiezionej z Brazylii. Wkrótce kolonia stała się jedną z najważniejszych wśród angielskich posiadłości w Nowym Świecie. Strategiczne położenie, zapora z raf koralowych i duże manufaktury cukru przyniosły rozkwit wyspie. Na Barbados sprowadzano niewolników z Afryki, którzy pracowali przy uprawie trzciny cukrowej. Pomimo swojego strategicznego położenia dla Brytyjczyków, zamieszkująca wyspę ludność dążyła do uzyskania autonomii i już w 1639 r. na wyspie zebrało się pierwsze na kontynentach Amerykańskich ciało ustawodawcze, zwane House of Assembly, czyli Izba Zgromadzenia. W czasie, gdy zniesiono niewolnictwo gospodarka wyspy zaczęła podupadać co doprowadziło do buntów i kryzysów. Od Wielkiej Brytanii, Barbados oderwał się w 1966r. Nazwa wyspy pochodzi z języka portugalskiego. Portugalscy podróżnicy (którzy wyspę odkryli), zwrócili uwagę na miejscową odmianę figowca, którą nazwali “os barbados”, co dosłownie oznacza “drzewa brodate”.

Główne miasta i ośrodki turystyczne

bridgetown

Bridgetown – to stolica wyspy oraz główny ośrodek handlowy w obszarze Małych Antyli i centrum finansowe, turystyczne i kulturalne. Bridgetown zostało założone już w 1628 r. przez przybyłych tu Anglików którzy nadali mu nazwę – Miasta Świętego Michała. Główną atrakcją miasta jest jego port – Bridgetown Port lub też inaczej zwany Deep Water Harbour. Dokują tu wielkie statki handlowe oraz wycieczkowe i rejsowe. Bridgetown to także rodzinne miasto piosenkarki Rihanny. Jedną z ważniejszych atrakcji miasta jest również znajdujący się przy Broad Street budynek parlamentu, założonego w 1639 roku jak i znajdujące się obok Muzeum Parlamentu i Galeria Bohaterów Narodowych. Poza zwiedzaniem i pływaniem można tu zanurkować na rafie lub do wraków statków, czy wybrać się na połów ryb. W 2011 roku historyczne miasto Bridgetown wraz z pobliskim garnizonem wojskowym wpisano na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Holetown – to najstarsza miejscowość na wyspie Barbados, która stanowiła niegdyś jej pierwszy port. Holetown to również miejsce jak i nazwa słynnego festiwalu, na którym odbywają się występy kulturalne, prezentowane są wyroby lokalnych artystów i nawiązuje się do historii wyspy.

Maxwell Coast

Maxwell Coast – jest to kurort wypoczynkowy w południowej części Barbados, w pobliżu popularnej wśród miłośników windsurfingu plaży Silver Sand Beach. Piękna i przejrzysta woda, piaszczysta plaża oraz świetne warunki do uprawiania sportów wodnych przyciągają tu w sezonie miłośników aktywnego wypoczynku

Needham’s Point – to miejsce, w którym znajdziemy wiele pamiątek militarnych po stacjonujących tu kiedyś wojskach brytyjskich oraz wspaniałe plaże i luksusowe hotele.

Palm Beach – piękna plaża, przy której można leżakować, uprawiać sporty wodne, grać w golfa i podziwiać zagrożone wyginięciem żółwie. W pobliżu plaży znajduje się pole golfowe, które oferuje przepiękne widoki.

St. James

Podróżuj komfortowo z Lufthansą

St. James – to miejscowość na zachodnim wybrzeżu Barbados, zwanym Platynowym Wybrzeżem. W tym regionie znajdują się najbardziej luksusowe i eleganckie hotele wyspy.

St. Peter – to miejscowość wypoczynkowa na północno-zachodnim wybrzeżu Barbados z piękną, piaszczystą plażą. Świetna baza wypadowa w głąb wyspy. Warto odwiedzić Rezerwat Zwierząt Barbados oraz Park Narodowy Farley Hill.

St.Lawrence Gap

St.Lawrence Gap – jest to miejscowość wypoczynkowa na północnym wybrzeżu Barbados, centrum rozrywki i życia nocnego. W znajdującym się tu tak zwanym “Platinum Garden Theatre” obywają się liczne przedstawienia i pokazy taneczne oraz związane z kulturą Indian i nawiązujące do kultury wyspy występy lokalnych artystów. Lokalizacja jest doskonała przede wszystkim dla ludzi młodych, szukających rozrywki i zabawy po plażowaniu lub uprawianiu sportów wodnych. W miasteczku tym znajdziemy liczne kluby, dyskoteki, restauracje oraz bary serwujące tradycyjny, lokalnej produkcji rum.

Atrakcje turystyczne

Destylarnie rumu – Barbados jest znany na świecie ze swoich rajskich plaż, trzciny cukrowej oraz produkowanego z niej rumu. To właśnie tu istnieje najstarsza na świecie – założona w 1703 r. destylarnia rumu – Mount Gay Destillery. Istnieje możliwość wynajęcia przewodnika, który przybliży nam proces produkcji. Degustacja rumu to obowiązkowy punkt programu podczas wizyty w destylarni rumu.

Flower Forest – jest to ogród oddalony o 3 km na północny wschód od Welchman Hall Gully. Ogród wyróżnia się bogactwem flory m.in. azjatyckiego imbiru, strelicji, rodzimych helikonie, czerwonych szarłatów, storczyków.

Jaskinia Harrisona (Harrison's cave)

Jaskinia Harrisona (Harrison’s cave) – jaskinia ma charakter typowo turystyczny. Po jaskini turyści podróżują elektryczną kolejką. Można w niej obserwować stalaktyty, stalagmity, wodospady oraz podziemne jeziorka.

Kościół Parafialny St. John – kościół wybudowany w 1836 roku, swoją budową nawiązuje do stylu gotyckiego. Jest to miejsce pochówku premiera Barbadosu – Davida Johna Howarda Thompsona.

Muzeum Barbadosu w mieście Bridgetown – założone zostało w 1934 roku, znajduje się w dawnym brytyjskim więzieniu wojskowym. Wystawy zorganizowane w muzeum dotyczą między innymi okresu kolonialnego oraz niewolnictwa. W muzeum prezentowane są również meble z osiemnastego wieku.

Parlament w mieście Bridgetown – budynek wzniesiony w 1639 roku, swoją architekturą nawiązuje do stylu gotyckiego.

żółw

Podwodny Park Folkestone – jest to atrakcja dla fanów nurkowania. Jest to specjalnie wydzielony rezerwat morski, gdzie zabronione są połowy i gdzie w królestwie rafy koralowej panuje naturalny porządek rzeczy. Wszyscy miłośnicy morskich kąpieli na pewno docenią możliwość popływania razem z żółwiami. Można tu podziwiać tropikalne bogactwo mórz.

Sugar Machinery Museum (Muzeum Cukru) – produkcja trzciny cukrowej to specjalność Barbadosu. Muzeum prezentuje historię produkcji cukru w osiemnastym oraz dziewiętnastym wieku.

Welchman Hall Gully

060711 rozrywka Image Banner 468 x 60

Welchman Hall Gully – to jeden z najpiękniejszych na wyspie ogrodów botanicznych, wtopionych naturalnie w otaczający krajobraz. W latach 60-tych XIX w. powstała tu ścieżka botaniczna, przeprowadzona przez 1,5 km wąwóz porośnięty typową dla wyspy roślinnością. Wąwóz ten jest wielkim zapadliskiem wielkiej komory w systemie podziemnych jaskiń Harrison’s Cave. Można tu spotkać liczne iglice i inne wapienne formy skalne, ponad 200 gatunków tropikalnych roślin i kwiatów.

Na miłośników aktywnego spędzania czasu czeka wiele atrakcji, począwszy od sportów wodnych (nurkowanie, surfing, narty wodne, kajak), kończąc na sportach powietrznych (windsurfing, paralotniarstwo, spadochroniarstwo). Barbados jest rajem dla golfiarzy i miłośników jazdy konnej. Ponad to na wyspie znajdują się liczne kluby i dyskoteki, które przypadną z pewnością do gustu amatorom nocnego życia. Z pewnością na wyspie nikt nie będzie się nudził.

Kuchnia Barbados

Kuchnia Barbadosu zawiera unikalną mieszankę wpływów z Afryki, Indii oraz Wielkiej Brytanii. Podstawą tej kuchni są ryby i owoce morza. Wyspiarze przygotowują je na tysiące sposobów i podają po przystrojeniu warzywami lub owocami. Tak przyrządzone dania są bajecznie kolorowe i egzotyczne. Smażona ryba, szczególnie latająca, która jest narodową potrawą Barbadosu nazywa się fish fry. Do ryby zamiast klasycznych frytek dostaniemy placuszki ze smażonego platana, a jeszcze prędzej danie o nazwie Cou-cou, składające się z kaszki kukurydzianej oraz okry, czyli lokalnej rośliny na pierwszy rzut oka nieco przypominającej paprykę lub awokado.

barbados 1

Podróżuj komfortowo z Lufthansą

Turyści chętnie wybierają Barbados na spędzenie swoich wakacji, ponieważ tu praktycznie cały rok jest ciepło, są piękne egzotyczne plaże, wspaniałe widoki i wiele atrakcji dla każdego. Z pewnością zadowoleni z wypoczynku na tej urokliwej wyspie będą wszyscy ci, dla których podczas wakacji ważny jest relaks i dobra zabawa, bowiem turystyczne kurorty starają się zapewnić gościom doskonałą atmosferę i rozrywkę dniem i nocą.

Justa 2013

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (3 votes cast)
Barbados egzotyczna wyspa, 10.0 out of 10 based on 3 ratings

Udostępnij!