Bangkok – stolica Tajlandii

Bangkok jest stolicą i zarazem największym miastem Tajlandii. Jest to miasto tętniące życiem, duże, brudne, głośne i gorące. Bangkok oferuje turystom liczne atrakcje kulturalne i rozrywkowe. Jest przez nich chętnie odwiedzany.

Bangkok 1

Bangkok – stolica Tajlandii

Oficjalna nazwa stolicy Tajlandii jest najdłuższą nazwą miejscowości na świecie. Została wpisana do księgi Rekordów Guinnessa. Jego oficjalna nazwa to „Krung Thep Mahanakhon Amon Rattanakosin Mahinthara Ayuthaya Mahadilok Phop Noppharat Ratchathani Burirom Udomratchaniwet Mahasathan Amon Piman Awatan Sathit Sakkathattiya Witsanukam Prasit”. Co oznacza: „Miasto aniołów, wielkie miasto, wieczny klejnot, niezdobyte miasto boga Indry, wspaniała stolica świata wspomaganego przez dziewięć pięknych skarbów, miasto szczęśliwe, obfitujące w ogromny Pałac Królewski, który przypomina niebiańskie miejsce, gdzie rządzi zreinkarnowany bóg, to miasto dane przez Indrę, zbudowane przez Vishnukarna”.

Położenie

Bangkok leży w południowej części Tajlandii nad rzeką Menam. Zajmuje obszar 1531 km2. Według Światowej Organizacji Meteorologicznej Bangkok jest najgorętszym miastem świata. Główną religią w mieście jest buddyzm, wyznaje go 92% populacji.

Zabytki i atrakcje turystyczne

Bangkok Snake Farm (Farma Węży Imienia Królowej Saovabha). Farma ta jest dużą atrakcją, możemy tam podziwiać wiele gatunków jadowitych węży, a także dowiedzieć się ciekawych informacji na ich temat. Węże te nie tylko są demonstrowane turystom, ale także są tresowane oraz badane i wykorzystywane do produkcji szczepionek i surowic mających ratować życie ludzi.

Chinatown-Bangkok

Chinatown w Bangkoku. Jest to jedna z najpopularniejszych atrakcji turystycznych Bangkoku. Jest to także jedno z głównych centrów handlowych. Znajdują się tam setki sklepów jubilerskich, odzieżowych, ze sprzętem elektronicznym, z pamiątkami, z towarem z drugiej ręki, czy z antykami. Wieczorami jest to idealne miejsce dla miłośników azjatyckiej kuchni. Właśnie wtedy rozkładają się tam ze swoimi straganami dziesiątki sprzedawców ulicznego jedzenia – zarówno chińskiego jak i tajskiego.

Damnoen Saduak (pływający targ). Położony jest 100 kilometrów od stolicy Tajlandii, targ ten przyciąga turystów z całego świata. Kanał, w którym kłębią się łodzie sprzedawców i kupujących, ma 32 km długości. Został on wykopany w 1866 r., za panowania króla Ramy IV i łączy ze sobą rzeki Mae Klong i Tacheen. Towary trzymane są głównie w łodziach, ale czasem też na straganach wzdłuż brzegów kanału.

Dream World.

Dream World. Jest to ogromny park rozrywki. W parku możemy spodziewać się takich atrakcji jak: Diabelski Młyn, Gokarty, Kolejka Górska, Snow Town (Śnieżne Miasto), czyli jedyne miejsce w Tajlandii gdzie można zobaczyć prawdziwy śnieg. Oficjalna strona: http://www.dreamworld.co.th/

Khao San Road. Jest to mini-dzielnica wypełniona tanimi hotelami, restauracjami z zachodnim jedzeniem i straganami, na których można kupić wszystko czego tylko pragniemy. Jest tu też wiele barów i dyskotek. Ulica jest również znana z salonów tatuażu i masażu, a także nieustannego zgiełku i tłumów turystów z różnych części świata.

Vimanmek

Pałac Vimanmek. Jest królewską rezydencją wzniesioną w 1901 r. przez Ramę V, mieści się na terenie Parku Dusit. W roku 1982, królowa Tajlandii Sirikit uznała, że jest to wspaniały przykład architektury z drewna tekowego i postanowiła przekształcić go w muzeum ku czci króla Ramy V. Obecnie jest w nim 31 pomieszczeń służących jako muzeum, włącznie z sypialniami, salą tronową oraz łazienkami.

Park Dusit i Ogród Zoologiczny w Bangkoku. Do największych atrakcji Parku Dusit należą wspaniałe rezydencje królewskie, Muzeum Królewskich Słoni, Wystawa Królewskich Powozów, Muzeum Zegarów i Zoo. Ogród zoologiczny, pod nazwą Dusit ZOO, otwarto dla publiczności 18 marca 1938 roku. Oficjalna strona: http://www.zoothailand.org/

Park Phutthamonthon. Jest to buddyjski park, który został utworzony w 1957 r. Park zajmuje powierzchnię około 400 hektarów. W centrum parku stoi ogromny posąg kroczącego Buddy. Rzeźba jest dziełem profesora sztuki Silpa Bhirasri.

safari-world

Safari World. Jest to otwarty obszar, na którym mieszka wiele gatunków dzikich zwierząt. Znajduje się na obrzeżach Bangkoku. Składa się z dwóch części: Safari Park oraz Marine Park. Oficjalna strona: http://www.safariworld.com/

Siam Ocean World. Jest to największe oceanarium w Tajlandii. Możemy tu podziwiać m.in.: rekiny, płaszczki, żółwie wodne, a także wiele innych morskich stworzeń. Oprócz tego, możemy popływać z rekinami lub obejrzeć pokaz karmienia ryb. Oficjalna strona: http://siamoceanworld.co.th/

Siam Park City.

Siam Park City. Znajduje się około 30-45 minut od centrum Bangkoku. Jest to park wodny w Khan Na Yao dzielnicy Bangkoku. Park położony jest w 120 hektarów i jest uważany za największy motyw i park wodny w Azji Południowo-Wschodniej. W tym miejscu znajdziemy wiele ciekawych atrakcji, m.in.: sztuczną plażę z falami, zjeżdżalnie wodne, baseny, a także bardziej typowe atrakcje jak kolejka górska, wielka huśtawka, dom duchów oraz kraina dinozaurów.

Wat Arun (Świątynia Świtu, Świątynia Jutrzenki). Ta świątynia znajduje się w dzielnicy Bangkok Yai w Bangkoku. Świątynia wznosi się u zachodnich brzegów rzeki Menam. Ściany świątyni udekorowane są tłuczoną porcelaną, pochodzącą z Chin, która używana była jako balast w łodziach krążących między Chinami, a Tajlandią. Na szczyt świątyni prowadzą bardzo wysokie i strome schody. Z góry można podziwiać piękny widok na rzekę oraz panoramę Bangkoku.

Wat Chakrawat. Jest to klasztor, w którym mieszka jedna z największych w Bangkoku grup mnichów i nowicjuszy. Klasztor znany jest również z tego, że zamieszkują w nim krokodyle, są one największą atrakcją. Gady te żyją w przyklasztornym stawie od około 50 lat, kiedy to w pobliżu klasztoru w rzece Chao Phraya (Menam) znaleziono jednego z przedstawicieli tego gatunku.

Wat Mahathat. Jest to XIV-wieczna świątynia, odrestaurowana za panowania Króla Rama I, usytuowana jest przy drodze Na Phra That. W budynkach świątyni mieści się buddyjski uniwersytet – jedno z dwóch najważniejszych miejsc studiów filozoficzno-etycznych w Tajlandii. Obecnie w ofercie świątyni znajdują się zajęcia z medytacji, dostępne także dla cudzoziemców.

Wat Pho (Świątynia Leżącego Buddy). Jest to największa i najstarsza świątynia Bangkoku. Wat Pho znajduje się na terenie Starego Miasta Królewskiego (Rattanakosin), nieco na południe od Wielkiego Pałacu Królewskiego. Znajduje się w niej ponad tysiąc wizerunków Buddy, w tym słynny Leżący Budda. Posąg Leżącego Buddy jest ogromny. Jest wysoki na 15m oraz szeroki na 46m, posąg usytuowany jest w pozycji leżącej. Na całej powierzchni posąg pokryty jest warstwą złota, zaś stopy udekorowane są masą perłową. Oficjalna strona świątyni: http://www.watpho.com/th/home/

Wat Phra Kaeo, Wat Phra Keo (Świątynia Szmaragdowego Buddy). Wat Phra Kaeo, Wat Phra Keo (Świątynia Szmaragdowego Buddy). Wat Phra Kaeo jest zdecydowanie najważniejszą ze świątyń wyznawców buddyzmu. Jest to główny cel pielgrzymek i miejsce duchowej medytacji. Świątynia ta znajduje się w historycznym centrum Bangkoku, w dzielnicy Phra Nakhon, na terenie Wielkiego Pałacu. Budowa świątyni rozpoczęła się w roku 1782 za panowania Ramy I, a ukończona została w roku 1902. W Wat Phra Kaew znajduje się Szmaragdowy Budda. Jest to wysoka na 45 cm figurka Buddy wykonana z zielonego jadeitu.

Wat Traimit (Świątynia Złotego Buddy). Położona jest na terenie Chinatown w Bangkoku. To właśnie w tej świątyni znajduje się największy na świecie posąg Buddy, wykonany ze szczerego złota. Posąg ten ma wysokość 3 m, waży ponad 5 ton. Przedstawia Buddę w pozycji siedzącej, z rękami ułożonymi w tzw. bhumisparśa-mudra. Statua ta jest skarbem dla wszystkich buddystów, a także przyciąga rzesze turystów.

Wielki Pałac Królewski. Służył jako oficjalna rezydencja króla Tajlandii od XVIII wieku do połowy XX wieku. Budowa Wielkiego Pałacu rozpoczęła się w roku 1782, gdy u władzy był Rama I. Wielki Pałac leży w zakolu rzeki Menam, w samym sercu Rattanakosin – Starego Miasta Królewskiego. Kompleks pałacowy dzieli się na dwie główne części: świecką – w której znajdują się pomieszczenia mieszkalne króla i jego rodziny, a także sale, w których przyjmowano dostojników i udzielano plenarnych przemów oraz religijną – na którą składa się podzespół świątynny Wat Phra Kaeo. Architektura Wielkiego Pałacu Królewskiego łączy w sobie dwa style: rodzimy styl tajski i styl wzorowany na europejskim, trochę klasycystycznym budownictwie. Na terenie kompleksu pałacowego znajdują się również dwa muzea: Muzeum Świątynne oraz Muzeum Numizmatyczne i Zdobnictwa (Royal Thai Decorations Pavillion).

Komunikacja miejska w Bangkoku

W Bangkoku poruszać możemy się m.in.: za pomocą kolejki naziemnej tzw. skytrain, taxi, metra, taksówek motocyklowych, autobusów miejskich, tramwajów wodnych. Bardzo popularnym środkiem komunikacji miejskiej są tuk tuki oraz riksze, są to szybkie i tanie środki transportu, jednak same riksze są coraz rzadziej spotykane na ulicach. Tuk-tuki to trzykołowe pojazdy z budą na dwóch pasażerów z tyłu. Możemy także wypożyczyć samochód w jednej z wypożyczalni.

Jedzenie

Kuchnia

Tajska kuchnia należy do jednych z najlepszych i najzdrowszych na świecie, swój niepowtarzalny smak zawdzięcza wykorzystaniu: trawy cytrynowej, kolendry, chili, czosnku, soku z limonki, mleka kokosowego, bazylii i sosu rybnego i sojowego. Wszech obecny jest ryż pod każdą postacią, a najsłodszy i najsmaczniejszy to ryż jaśminowy. Tajska kuchnia nie może się obyć także bez owoców morza. Smaku posiłków dopełniają liczne warzywa, takie jak: brokuły, pędy bambusa, fasola i groszek. Do przyrządzania deserów wykorzystuje się egzotyczne owoce: ananasy, liczi, rambutany, mango, papaje i wiele innych. Kuchnię tajską należy ocenić jako jedną z bardziej pikantnych i aromatycznych. Najpopularniejszą zupą jest zupa krewetkowa Tom Yang Kung, jest to bardzo pikantna zupa z krewetkami, trawą cytrynową i galangą (przyprawa o imbirowo-pieprzowym smaku), a także pad thai, czyli makaron ryżowy smażony z rybą, cukrem, orzechami i sokiem z limonki. Tajlandia słynie też z niezwykłych przysmaków. Możemy tam spróbować dania ekstremalne np.: świeżo prażone cykady, karaluchy i pasikoniki, wnętrzności wieprzowe albo nalewki z węży i robaków.

Ambasada RP w Bangkoku

  • 100/81-82, Vongvanij Building B, 25th Floor
  • Rama 9 Road, Huaykwang District, Bangkok 10310, Thailand
  • Telefon: (00-662) 645 03 67, 645 03 68, 645 03 69
  • Faks: (00-662) 645 03 65
  • E-mail: ampolbkk[at]polemb.or.th; consul[at]polemb.or.th; economic[at]polemb.or.th
  • www.bangkok.polemb.net

Bangkok to miasto barwne i pełne kontrastów. Na turystów odwiedzających je czeka wiele ciekawych atrakcji i niezapomnianych wrażeń. Jeśli mamy możliwość odwiedzenia Bangkoku to z pewnością warto;)

Justa 2013

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (3 votes cast)
Bangkok - stolica Tajlandii, 10.0 out of 10 based on 3 ratings

Udostępnij!