Banany na zdrowie

Zaczynamy od konkretów – jeżeli potrzebujesz szybkiego zastrzyku energii – sięgnij po banan. Dlaczego? Dlatego, że banany są bogatym źródłem cukrów prostych i dzięki temu szybko dostarczają nam dawkę paliwa potrzebną do zwiększonego wysiłku fizycznego lub umysłowego. Sięgajmy po banany na zdrowie.

Jeżeli ćwiczysz w godzinach porannych – banany są idealnym źródłem paliwa. Dzięki zawartości magnezu zwanego minerałem antystresowym są też idealnym posiłkiem na początek dnia – nie tylko w poniedziałek.

banany na zdrowie

Banan jest owocem rośliny z rodziny bananowatych, obejmujących około 80 gatunków. Najwięcej owoców bananowca pochodzi z Ekwadoru, Kostaryki, Filipin i Kolumbii – łącznie około 2/3 światowego eksportu tych owoców. Banany osiągają długość do 30 cm, pokryte są skórką – wewnątrz, której znajduje się miąższ zawierający do 20 % cukrów.

Wartości odżywcze zawarte w ok. 100g banana:

  • Energia – 95 kcal
  • Węglowodany – 23,5 g
  • Skrobia – 2,3 g
  • Witamina C – 9 mg
  • Potas – 395 mg
  • Magnez – 33 mg
  • Błonnik pokarmowy – 1,7 g

Potas obniża ciśnienie krwi i reguluje równowagę płynów w organizmie, jego niedobór może być m.in. przyczyną drażliwości – jeżeli chcesz pokłócić się z kimś – trzymaj w pogotowiu banan 😉

Błonnik pokarmowy zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób serca i obniża poziom cholesterolu.

Wspomniany już magnez wpływa na prace mózgu, mięśni, budowę układu kostnego i zębów, stymuluje wiele innych czynności życiowych.

Kwas foliowy chroni organizm przed nowotworami, pozytywnie wpływa na system nerwowy ( do pary z potasem), usprawnia funkcjonowanie układu pokarmowego. Dla przyszłych mam – kwas foliowy zapobiega uszkodzeniom układu nerwowego płodu.

Poza tym banany zawierają witaminy:  A, B1, B2, B3 (PP), B5, B6, B11, B12, C, D, E i K; makroelementy: potas, magnez, fosfor, wapń i sód; mikroelementy: miedź, cynk, selen, fluor, żelazo, mangan i jod.

Jeszcze nie przekonani do bananów? Banany zawierają również prebiotyki, które ulegając  fermentacji w jelicie grubym zwiększają ilości korzystnych dla zdrowia bakterii probiotycznych. Banany działają regenerująco i wzmacniająco na błonę śluzową żołądka, zmniejszają ryzyko zachorowania na raka jelita grubego i nowotwory nerek. Zawarta w nich serotonina – przekaźnik w systemie nerwowym – pozytywnie wpływa na samopoczucie.

banany na zdrowie

Spożywanie bananów.

Banany możemy spożywać na surowo, w sałatkach owocowych, suszone, smażone w cieście lub w głębokim oleju, wędzone oraz jako dodatek do deserów, ciast i koktajli. Odmiana bananów skrobiowych mączystych może być gotowana ( jak ziemniaki), suszona, pieczona lub mielona na mąkę lub kaszę. Z bananów wytwarzane jest również piwo (koniecznie spróbować ;)), jeszcze niedojrzałe owoce przerabiane są na chipsy.

Banany o intensywnym żółtym kolorze z plamkami są dojrzałe – takie banany będą zawierały wszystkie właściwości, o których napisałem wyżej.

Ciekawostka.

Założę się, że nie wiedzieliście, że banany świecą! A jak wiedzieliście to nikomu nie powiedzieliście. Dojrzałe banany świecą w świetle UV – jest to jeden ze sposobów na poznanie dojrzałego owocu – na szczęście nie musimy mieć lamp UV – plamki na skórce powiedzą nam o dojrzałości bananów. Zjawisko to zachodzi w związku z rozpadem chlorofilu – banan zmienia kolor z zielonego na żółty – pojawia się świecenie w świetle UV. Dlaczego banany świecą? Wiele zwierząt żywiących się tymi owocami potrafi widzieć światło UV – jest to dla nich znak, że owoc jest dojrzały i można go spożyć ze wszystkimi pozytywnymi efektami takiej uczty.

Przekonani do spożywania bananów? To do dzieła – podawać proszę ciekawe przepisy.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (3 votes cast)
Banany na zdrowie, 10.0 out of 10 based on 3 ratings

Udostępnij!