Bali indonezyjska wyspa

Bali to indonezyjska wyspa w archipelagu Małych Wysp Sundajskich. Bali leży niemal w centrum ogromnego archipelagu Indonezji składającego się z 17 508 wysp. Od zachodu sąsiaduje z Jawą, a od wschodu z Lombok. Indonezyjska wyspa Bali jest uważana za najbardziej pożądany kierunek na spędzenie niezapomnianych wakacji i urlopu.

mapa

Bali indonezyjska wyspa – Położenie

Bali jest położona w łańcuchu wysp: od Jawy (na zachodzie) oddziela ją cieśnina Bali, a od wyspy Lombok (na wschodzie) cieśnina Lombok. Bali zajmuje powierzchnię 5 600 m2. Na wyspie znajduje się wulkaniczne pasmo górskie z najwyższym szczytem Agung o wysokości 3142 m n.p.m., na południu wyspy znajdują się urodzajne tereny nizinne i wyżynne. Znaczną część wyspy porastają lasy tropikalne.

Klimat

Na wyspie panuje klimat równikowy wilgotny o średniej temperaturze rocznej 25-27 °C. Pora sucha, która na Bali trwa od kwietnia do października , ze szczytowym okresem sezonu od lipca do września, ma zdecydowanie najlepszą pogodą. Pora deszczowa ciągnie się mniej więcej od października do marca, jednak nie oznacza ona ciągłych deszczy. Jeżeli są to krótkotrwałe, niezbyt silne i szybko przechodzą w błękitne niebo, a na horyzoncie pojawia się słońce. Nierzadko zdarza się, że występują one nocami, a o poranku wita nas prawdziwie słoneczny.

plaże

Podróżuj komfortowo z Lufthansą

Kultura i religia na Bali

Bali znane jest w świecie z oryginalnego, charakterystycznego folkloru, architektury, rzeźby, malarstwa, a także muzyki i tańca. Sztuka Bali będąca pod wpływem sztuki hinduskiej charakteryzuje się bogatą roślinną i fantastyczną ornamentyką. Oryginalny jest także teatr cieni wayang, który wyraża za pomocą prastarej tradycji narracyjnej duchowe i moralne prawdy. Przedstawienia wayang kulit, czyli lalkowego teatru cieni, zawsze budzą zainteresowanie tutejszej publiczności. Dominującą religią jest hinduizm, a ściślej jego odmiana zwana potocznie Dharma. Balijczycy uznają wielu bogów, wierząc zarazem w istnienie panteistycznego bóstwa, co dla ludzi z zewnątrz może być niezrozumiałe. Chcąc zapewnić sobie przychylność bogów, Balijczycy regularnie składają im ofiary, wierząc, że gdyby nie wywiązywali się z tego obowiązku, zostaliby ukarani wybuchem wulkanów, trzęsieniem ziemi i chorobami, które zniszczyłyby wszystko, co otrzymali od swych stwórców.

Atrakcje i ciekawe miejsca na Bali

Muzeum Bali w mieście Denpasar – to muzeum etnograficzne funkcjonujące od 1932 roku. Prezentuje w czterech budynkach między innymi prehistoryczne narzędzia, stroje zakładane podczas ceremonii religijnych, przedmioty kultu religijnego, a także dzieła sztuki balijskich artystów.

Ogród Orchidei – jest to ogród pełen przepięknych kwiatów znajduję się blisko Sanura. W ogrodzie zewsząd otaczają różnorodne rodzaje storczyków czy anturium, ich plantacje i unikalne kolekcje.

Pałac Satria w mieście Denpasar – siedziba rodziny królewskiej, a także świątynia. Obecnie miejsce, w którym organizowane są festiwale oraz spektakle.

Park Ptaków i Gadów w Gianyar Bali – w parku mamy możliwość poznania ptaków i gadów Afryki, Azji czy Ameryki Południowej. Park podzielony jest na regiony występowania danych okazów, gdzie odtworzono warunki ich naturalnego środowiska, autentyczną roślinność i otoczenie, a dodatkowo park został zaopatrzony w sieć mostków i ścieżek oraz specjalnych punktów widokowych, które zapewniają idealną obserwację. W sumie na dwóch hektarach można ujrzeć ponad 250 gatunków ptaków i ponad 2 tysiące gatunków roślin.

Patung Catur w mieście Denpasar

Patung Catur w mieście Denpasar – pomnik o czterech twarzach, z których każda zwrócona jest w inną stronę świata. Jest wyobrażeniem boga Brahmy. Jego wysokość wynosi dziewięć metrów.

Safari na słoniach – safari kojarzy się raczej z wyprawami do Afryki. Jednak w Azji, też można się na nie udać. Na Bali znajdziemy kilka parków oraz ogrodów zoologicznych, w których będziemy mieli niepowtarzalną okazję zatopić się w dżungli i pobyć w towarzystwie azjatyckich zwierząt. W parku można wybrać się na przejażdżkę na słoniach, przejechać się jeepem, oglądając wolno biegające zwierzęta, albo zanocować w chatce na terenie parku, a także karmić zwierzęta ich ulubionymi przysmakami.

Świątynia Tanah Lot

Świątynia Tanah Lot – to jedna z najsławniejszych świątyń na Bali, jedna z kilku morskich świątyń, w których oddaje się hołd duchom morza, znajduje się południowym wybrzeżu Bali. Wznosi się na olbrzymiej skale nieopodal brzegu, która jest wyrzeźbiona przypływami morza.

Świątynia wody – Pura Tirtha Gunung Kawi – w tej malowniczej świątyni ku czci bogini jeziora Batur, znajduje się święta sadzawka zasilana wodą spływającą kaskadami po skalnym urwisku. Z przodu urządzono dwa osobne kąpieliska dla obu płci.

ryż

Tarasy ryżowe – Tegalalang – tarasy ryżowe znajdują się we wsi Tegalalang, zaliczane do najpiękniejszych na wyspie.

Trekking na wulkany – na Bali mamy możliwość wyjścia na wulkany Agung oraz Batur. Wulkan Agung (3140 m n.p.m.), trudny trekking, koncówka to w zasadzie climbing, wymagający bardzo dobrej kondycji fizycznej. Wulkan Batur (1 714 m n.p.m.), zdecydowanie łatwiejszy trekking, ale co za tym idzie w otoczeniu większej liczby turystów.

Delfinarium – pływanie z delfinami – położone jest w miejscowości Lovina, na północnym wybrzeżu wyspy Bali. Podczas pobytu w delfinarium mamy możliwość nie tylko podziwiać te niezwykłe ssaki, ale również popływać w ich towarzystwie.

Nurkowanie

Nurkowanie – wyspa Bali określana jest jako jedno z najlepszych miejsc nurkowych, zachwyca bogactwem kolorów i różnorodnością spotykanych gatunków. Dla miłośników nurkowania wyspa i jej okolice stanowi gwarancję ujrzenia pięknych raf koralowych, spotkania malutkich organizmów na piaszczystych plażach, odwiedzenia koralowych wysepek, czy nurkowania na wrakach.

Park Wodny Waterbom – zlokalizowany w samym sercu Kuty przyciąga żądnych wrażeń i atrakcji turystów z całego świata. Teren parku zajmuje prawie cztery hektary i skupia najlepsze zjeżdżalnie, bicze wodne, bary czy tropikalne parki. Więcej informacji http://www.waterbom-bali.com/

Rafting w dół rzeki Ayung – przebiega przez głębokie doliny, tarasy pól ryżowych, a na koniec wpływa do gęstego, tropikalnego lasu deszczowego. W czasie spływu można też obserwować wiejskie balijskie życie, które koncentruje się wzdłuż rzeki.

rejsy

Rejsy łodziami – będąc na Bali mamy możliwość udać się na całodzienne, popołudniowe lub wieczorne rejsy łodziami. Rejsy odbywają się z wyspy Bali do leżących w pobliżu wysp: Nusa Penida, Nusa Lembongan, Nusa Ceningan.

Seawalker – czyli podwodny spacer. Jest to jedna z niezwykłych atrakcji na Bali. Po przeszkoleniu przez profesjonalnego instruktora i w jego towarzystwie możemy wybrać się na niezwykły spacer po dnie oceanu. Tlen podczas tego podwodnego spaceru będzie cały czas podawany do „kasku” przez specjalny wąż. Po założeniu kasku można spokojnie zejść na dół i poznać podwodny życie – egzotyczne ryby i podwodną roślinność. Spacer po wodą trwa z reguły ok. 15 min.

Wędkarstwo – wody oblewające wyspę Bali bogate są w najróżniejsze gatunki ryb, które stanowią prawdziwą gratkę dla wędkarzy z całego świata. Tropikalny klimat i ciepłe wody przyciągają unikalne okazy m.in.:hiszpańskie makrele, niebieskie marliny, solandry, ryby Mahi-Mahi (koryfeny), tuńczyki, barakudy i wiele innych.

bali

Pozostałe sporty wodne: snorkeling, banana boat (przejażdżka za motorówką na pontonie w kształcie banana), narty wodne, windsurfing, wake boarding (snowboard na wodzie za motorówką), tubing (przejażdżka za motorówką na pontonie), glass bottom boat (możliwość oglądania rafy koralowej przez przeszklone dno łódki), Kitesurfing, kajaki.

Kuchnia na Bali

Klimat oraz urodzajność ziemi na Bali sprawia, że znakomicie rosną tutaj wszelkie przyprawy, owoce i warzywa oraz ryż. Podstawą tutejszej kuchni jest ryż, który występuje w każdej potrawie podawanej w ciągu całego dnia. Narodowym przysmakiem jest danie, które nosi nazwę „nasi goreng“, „nasi“ to ryż, a „goreng“ to smażony. Każdy indonezyjski kucharz przygotowuje to danie inaczej, z tego, co akurat ma pod ręką. Jedynym wspólnym składnikiem jest oczywiście ryż ze smażonymi warzywami, mięsem, jajkami i różnymi przyprawami. Również mleko kokosowe jest podstawą przyrządzania dań w kuchni balijskiej, z niego gotuje się zupy, dusi się owoce morza i warzywa oraz przyrządza sosy. Najbardziej znanym jest ostry sos sambal, którego głównymi składnikami są między innymi zielone lub czerwone papryczki, szalotki, czosnek i sok z limonki. Następną specjalnością jest pieczone prosię, czyli „babi gulag“. Kuchnia indonezyjska tradycyjnie wykorzystuje przyprawy i ostre dodatki, takie jak czosnek, chilli lub imbir. W jadłospisie nie może zabraknąć ryb ani owoców morza oraz owoców tj.: banany, ananasy, pomarańcze czy melony.

bali 1

Podróżuj komfortowo z Lufthansą

Bali to idealne miejsce na niezapomniane wakacje w rajskiej scenerii. Bali ma w swojej ofercie przede wszystkim bogate warunki naturalne. Odnajdziemy tu białe plaże, krystalicznie czystą wodę, przepiękne rafy koralowe, góry, jeziora, tarasy ryżowe. Bali zachwyci również tajemniczymi świątyniami oraz lokalną kulturą oraz sztuką. Bali to miejsce na wymarzone wakacje.

Justa 2013

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (4 votes cast)
Bali indonezyjska wyspa, 10.0 out of 10 based on 4 ratings

Udostępnij!