Amsterdam – miasto grzechu

Amsterdam to stolica i największe miasto Holandii. Miasto to słynie z licznych kanałów, pięknych parków, tulipanów, muzeów, klubów i przede wszystkim tolerancji. Amsterdam to jedno z najciekawszych i najpiękniejszych miast w Europie. Co roku odwiedzany jest przez miliony turystów.

Amsterdam – miasto grzechu

amsterdam

Amsterdam położony jest na 90 naturalnych i sztucznych wyspach, które są ze sobą połączone za pomocą mostów. Jest tu też 160 kanałów tworzących sieć wodną dzielącą miasto na liczne wyspy. Kanały te łączą Amsterdam z Morzem Północnym i Renem. Stolica Holandii uznawana jest powszechnie za miasto grzechu. Znajduje się tam słynna dzielnica Red Light District (dzielnica czerwonych latarni). Funkcjonują tu seks shopy, nocne kluby i domy publiczne. Amsterdam uznawany jest także za gejowską stolicę Europy. Bardzo popularne są także coffee shopy – miejsca, gdzie można kupić niewielkie ilości lekkich narkotyków, których posiadanie jest w Holandii dozwolone. Amsterdam to ponadto miasto rowerów. Mieszkańcy uwielbiają korzystać z nich do przemieszczania się w obrębie miasta.

amsterdam 1

Amsterdam – zabytki i atrakcje

Albert Cuyp – to największy, najbardziej ruchliwy bazar w Amsterdamie, zarówno sprzedający żywność jak i konfekcję.

Artis Royal ZOO – jest to przede wszystkim ogród zoologiczny, ale nie tylko. Ma też na swoim terenie Planetarium, Ogród Botaniczny oraz Muzeum Geologiczne. Założone zostało w 1838 roku i jest najstarszym ogrodem zoologicznym w Holandii.

Coffee-Shop

Coffee shopy – są to lokale, w których można legalnie zakupić i skonsumować marihuanę, haszysz. Typowy holenderski coffee shop przypomina pub, w którym po zakupie marihuany bądź haszyszu można je skonsumować na miejscu. Działalność coffee shopów reguluje prawo, tak więc np. w jednym coffee shopie jednorazowo nabyć można maksymalnie 5 gramów używek. Posiadanie większej ilości jest zabronione, zabroniona jest również sprzedaż osobom niepełnoletnim.

Dom Anny Frank – jest to muzeum w Amsterdamie poświęcone Annie Frank, autorce Dziennika Anny Frank, która wraz z rodziną i czwórką znajomych ukrywała się w pokojach na tyłach budynku przed nazistowskimi prześladowaniami podczas II wojny światowej.

Dzielnica czerwonych latarni (Red Light District) – potocznie nazywana też De Wallen, to najczęściej odwiedzane miejsce w Amsterdamie. Jest to najstarsza dzielnica Amsterdamu, znana jest na całym świecie z oferujących swoje usługi prostytutek, które swoje wdzięki reklamują w specjalnych witrynach, wieczorem oświetlonych czerwonymi lampami. W dzielnicy znajduję się: Muzeum Seksu, Muzeum Erotyki oraz Muzeum Haszyszu, Marihuany i Konopii. Dzielnica Czerwonych Latarni poza licznymi witrynami z pracującymi w nich kobietami, ma też szereg lokali nocnych, barów i coffee shopów.

Heineken Muzeum

Heineken Muzeum – to muzeum stworzone w zabytkowym budynku browaru, który powstał tu w 1867 r. i pełnił swoją funkcję aż do 1991 roku. W muzeum można poznać metodę produkcji heinekena, historię firmy, a także, napić się zimnego piwa.

Jordaan – jest to malownicza dzielnica małych kamienic, niegdyś najbiedniejsza dzielnica miasta. Obecnie modna wśród młodych ludzi sukcesu. Położona w pobliżu Westerkerk i Domu Anny Frank.

Kościół Nieuwe Kerk – to jeden z kościołów w Amsterdamie, zbudowany w XV wieku. W tym właśnie kościele odbywają się koronacje władców Holandii oraz śluby rodziny królewskiej. Poza tym budynek pełni dziś funkcje kulturalne, organizowane są tu wystawy i koncerty, nie odprawia się nabożeństw. Kościół konsekrowano w roku 1408, a w ciągu następnych dziesięcioleci do pierwotnego budynku dostawiano kolejne nawy i kaplice, co było zwyczajem w ówczesnym budownictwie sakralnym.

Kościół Oude Kerk – jest to najstarszy kościół parafialny stolicy, został konsekrowany w roku 1306. Znajduje się on w samym centrum Dzielnicy Czerwonych Latarni. Jest to bez wątpienia jedna z najładniejszych budowli w całym Amsterdamie.

Kościół Westerkerk – to kościół protestancki w Amsterdamie, zbudowany został w latach 1620-1631. Znajduje się w dzielnicy Amsterdamu o nazwie Jordaan. Jest to jedna z najwyższych budowli w całym mieście. Wraz z iglicą ma wysokość nieco ponad 85 metrów.

De Magere Brug over de Amstel is de bekendste brug van Amsterdam.

Magere Brug – jeden z najpiękniejszych mostów w mieście, położony nad rzeką Amstel. Łączy brzegi w pobliżu ulicy Kerkstraat pomiędzy kanałami Keizersgracht i Prinsengracht. Magere Brug to zwodzony most, którego nazwa tłumaczy się na polski jako Chudy Most. Obecny most został wybudowany w 1934 roku. Pierwszy most powstał w 1691 roku.

Munttoren lub Munt – jest pozostałością po średniowiecznych, miejskich murach. Znajduje się przy placu Muntplein, obok miejsca gdzie rzeka Amstel spotyka się z kanałem Singel.

Muzeum Figur Woskowych Madame Tussaud w Amsterdamie – to filia słynnego muzeum londyńskiego. Jest może nieco mniejsze, ale też warte odwiedzenia. Możemy obejrzeć tam m.in. figury takich osób jak: David Beckham, Księżna Diana, Madonna, Lady Gaga, Angelina Jolie, Brad Pitt, Barack Obama i wiele innych.

Muzeum Van Gogha – jedno z najwspanialszych i najchętniej odwiedzanych muzeów świata. Na stałą ekspozycję składa się około 200 obrazów i 500 rysunków z wszystkich okresów twórczości Vincenta van Gogha.

amsterdam palac krolewski

Pałac Królewski – wybudowano go w latach 1648-1655, na podstawie projektu architekta Jacoba van Campena. Pałac Królewski, pełniący dawniej funkcję ratusza mieści się na Placu Dam, który położony jest w samym centrum Amsterdamu. Pałac jest okresowo otwarty do zwiedzania.

Plac Dam – to centralny plac miasta, coś na kształt rynku. Prócz Pałacu Królewskiego, na Placu znajdziemy także gabinet figur woskowych Madame Tussaud, dom towarowy Bijenkorf oraz, stojący na środku placu, Pomnik Pamięci Ofiar II Wojny Światowej.

Plac Lejdejski – to centrum życia nocnego w Amsterdamie. Przy placu tym znajdują się puby kawiarnie, kina, przedstawienia plenerowe, występy wędrownych artystów, akrobatów i wszelkiej maści aktorów ulicznych.

Rijksmuseum

Rijksmuseum – jest to Muzeum Narodowe w Amsterdamie. Jest jednym z największych i najciekawszych muzeów w Holandii. Rijksmuseum powstało w 1800 roku w Hadze, by 8 lat później z rozkazu władającego ówcześnie Holandią Ludwika Napoleona Bonnaparte przenieść się Amsterdamu. Muzeum ma niezrównaną kolekcję arcydzieł malarstwa, z najbardziej znanym obrazem „Strażą Nocną” Rembrandta, a także piękną kolekcję sztuki orientalnej oraz wspaniałą kolekcję holenderskiej kultury materialnej z okresu Złotego Wieku.

Singel – najstarszy kanał w Amsterdamie. Do 1585 roku, okalając Amsterdam, pełnił on funkcję fosy.

waga

Waga miejska – budynek, w który były wyposażone średniowieczne miasta. W budynku znajdowała się waga, z której korzystali kupcy. Waga w Amsterdamie uchodzi za jedną najstarszych i najsłynniejszą na świecie. Budynek ukończono w roku 1488 i był on ówcześnie częścią murów obronnych okalających Amsterdam, a dokładnie pełnił funkcję jednej z bram. Dziś w Wadze mieści się restauracja i siedziba Towarzystwa Wag Miejskich.

Komunikacja w Amsterdamie

amsterdam-ulica

Amsterdam posiada bardzo dobrą i sprawnie działającą sieć komunikacji miejskiej, na którą składają się tramwaje, autobusy i metro. Na wszystkie te środki komunikacji obowiązuje jeden bilet, ważny przez 60 minut od momentu skasowania. Jest również transport wodny wykorzystujący rozbudowany system kanałów wodnych. Najpopularniejszym sposobem podróżowania po Amsterdamie są także rowery. Miasto oferuje wiele kilometrów ścieżek rowerowych i wypożyczalnie rowerów.

Kuchnia

Kuchnia holenderska oparta jest raczej na prostych oraz treściwych potrawach rybaków i chłopów. Królują w niej lokalne produkty takie jak: chleb, ziemniaki, warzywa kapustne, warzywa korzeniowe, wieprzowina, wołowina, ryby, oraz różnorodne produkty mleczne, w tym słynne holenderskie sery.

amsterdam 2

Placówki MSZ

Ambasada RP w Holandii

 • Alexanderstraat 25, 2514 JM Den Haag
 • tel. 31 70 79 90 100,
 • tel. dyżurny: 31 650 27 11 67
 • www.polamb.nl
 • mail: ambhaga@polamb.nl

Konsulat Honorowy RP w Amsterdamie

 • Konsul Honorowy: Willem F. Dutilh
 • Gelderlandplein 75 B
 • 1082 L V-Amsterdam
 • tel. 31 20 305 38 50, 31 20 305 38 51
 • fax. 31 20 305 38 52,
 • w.f.dutilh@freeler.nl

Justa 2013

Udostępnij!