Alicante – podróże po pięknych zakątkach Hiszpanii

Alicante – to piękne miasto w Hiszpanii, jest stolicą prowincji o tej samej nazwie. Alicante znajduje się w południowo-wschodniej części Hiszpanii, we Wspólnocie Walenckiej, nad Morzem Śródziemnym, na wybrzeżu Costa Blanca. Zobaczmy jakie atrakcje ma nam do zaproponowania.

Alicante

Alicante położone jest na południowo-wschodnim wybrzeżu Hiszpanii, nad Morzem Śródziemnym. Znajduje się w pobliżu wzniesienia Benacantil, od wschodu oblewają je wody zatoki Alicante. Nazwa Alicante pochodzi od arabskiego słowa oznaczającego „źródło światła”, „źródło słońca”, nie jest ona przypadkowa, gdyż w tym regionie mamy ok 300 dni słonecznych w roku. Zatem jest to idealne miejsce dla osób pragnących słońca. Sezon turystyczny trwa tutaj praktycznie przez cały rok.

Plaże Alicante

Większość plaż w Alicante jest dostępnych na piechotę, nie jest konieczny transport autobusem, czy samochodem, również dużo hoteli leży w pobliżu plaż. Turyści wypoczywający na Alicante mogą korzystać z plaż w mieście i okolicy.

Najbardziej znana jest położona we wschodniej części miasta Plaża San Juan. Rokrocznie otrzymuje Niebieską Flagę. Jest to długa na 7 km i szeroka plaża, miejscami ma aż 85 m, to idealne miejsce na spędzenie aktywnego wypoczynku, tutejszy klimat sprzyja także miłośnikom windsurfingu, jak również do leżenia i opalania się.

Kolejną plażą jest Plaża Postiguet, leży tuż przy promenadzie i wszystkich najlepszych hotelach w Alicante. W pobliżu plaży znajdziemy mnóstwo lokali usługowych, sklepów z pamiątkami, a także siłowni usytuowanych na świeżym powietrzu. Warto wybrać się także na inne plaże: Playa del Coco, Playa de la Albufereta, Playa de la Almadraba, Cabo de las Huertas, Playa del Saladar, Playa de Agua Amarga.

Miejsca warte uwagi:

Twierdza Castillo de Santa Barbara – jest to średniowieczna warownia mieszcząca się na szczycie wzniesienia Monte Benacantil o wysokości około 120 m n. p. m. Ze szczytu warowni można podziwiać rozległą panoramę na miasto, góry, wspaniałe morze oraz pobliską wyspę Tabarca. Na szczyt wzniesienia można wybrać się na piechotę, albo wjechać windą, której szyb ma aż 205 metrów. Zamek składa się z trzech części, usytuowanych na trzech różnych wysokościach. Różne części twierdzy pochodzą z różnych okresów – najstarszy jej fragment, czyli La Torreta jest datowany na IX w. n. e., a najmłodsze są zabudowania Revellín del Bon Repós z XVII wieku.

Bazylika Santa Maria (Basilica de Santa Maria) – gotycka świątynia powstała na przełomie XIV-XVI wieku. Zbudowano ją na ruinach istniejącego wcześniej meczetu.

Ayuntamiento – to miejski ratusz barokowy z XVIII wieku. Ta typowo barokowa budowla pałacowa charakteryzuje się dwoma wysokimi na 35 metrów bliźniaczymi wieżami. Wewnątrz zobaczyć można między innymi komnatę Isabeli II z wystrojem z 1858 roku.

Plaza de Torros – arena walk z bykami. Pochodzi z XIX wieku, Obecnie,poza pokazowymi corridami, na arenie odbywają się wszelkiego rodzaju wydarzenia kulturalne.

Teatro Principal – to najważniejszy budynek teatralny w Alicante, położony jest przy placu Ruperto Chapi.

Muzeum Archeologiczne MARQ – chronologiczne uporządkowane ekspozycje zabiorą nas w podróż w przeszłość regionu, od czasów prehistorycznych, po współczesne. Oprócz kolekcji historycznych, muzeum oferuje również pokazy audio-wizualne i ekspozycje interaktywne. http://www.marqalicante.com/

Muzeum Sztuki Współczesnej MACA (Museo de Arte Contemporaneo) – w tym muzeum możemy podziwiać zarówno ekspozycje czasowe, jak i stałe wystawy. Wszystkie z nich przedstawiają dzieła (m.in. obrazy, rzeźby, grafiki, rysunki) znanych artystów XX wieku, takich jak: Picasso, Braque, Julio González, Juan Gris, Miró, Dalí, Max Ernst i wielu innych. http://www.maca-alicante.es/

Explanada de España, lub Passeo de La Explanada – to szeroka i długa na pół kilometra promenada w Alicante. Została zbudowana w połowie XX wieku, a jej najbardziej charakterystycznym elementem jest posadzka z marmurowej mozaiki. Promenada wysadzana jest palmami, a wzdłuż jej krawędzi możemy spotkać stragany z pamiątkami, restauracje, kawiarnie i lodziarnie. Promenada tętni życiem praktycznie przez całą dobę.

Wyspa Tabarca – to najmniejsza stale zamieszkana wyspa w Hiszpanii, widać ją gołym okiem z Alicante, od którego dzieli ją odległość 20 km. Na wyspę można dostać się jednym z promów lub taksówek wodnych, które kursują z Alicante. Życie na Tabarce toczy się w zachodniej części wyspy,  kilkadziesiąt osób mieszka na stałe w malutkiej osadzie o nazwie Isla Plana o Nueva Tabarca.

Alicante z pewnością zaspokaja oczekiwania każdego turysty, już dziś rezerwuj bilety i leć na wymarzone wakacje, słońca wystarczy dla każdego 😉

Justa 2018

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (3 votes cast)
Alicante - podróże po pięknych zakątkach Hiszpanii, 10.0 out of 10 based on 3 ratings

Udostępnij!