Albania wakacyjny hit każdego roku

Albania to piękny kraj, położony w południowo – wschodniej Europie na Bałkanach. Posiada dostęp do dwóch mórz: Morza Jońskiego i Morza Adriatyckiego. Jej stolicą jest Tirana.  Znajdziecie tam piękne krajobrazy, piaszczyste plaże, ciepłe Morze Jońskie i Adriatyckie oraz ciekawe zabytki.

Albania wakacyjny hit

Pogoda

Albania to kraj bałkański, leży w klimacie śródziemnomorskim. Charakteryzuje się upalnym latem i łagodną zimą. Jeżeli chcemy w pełni skorzystać ze słońca to wybierzmy się tam między czerwcem, a wrześniem, możemy wtedy liczyć na temperaturę powietrza od 25° do 35°C, zaś temperatura wody wynosi ponad 22°C. Albania zalicza się do krajów górzystych. Wzniesienia zajmują, aż 75% jej powierzchni. Pozostały niewielki odsetek stanowią niziny znajdujące się nad Morzem Adriatyckim, a także doliny rzek: Drin, Vjosa bądź Seman.

Albania

Posiadająca 362 kilometry wybrzeża morskiego, Albania ma do zaoferowania turystom bardzo dużo. Najciekawsze miejsca, kurorty i plaże:

Durres – to największy kurort, drugie co do wielkości miasto i największy port w Albanii. Znajduje się nad Adriatykiem, w niewielkiej odległości od stolicy Tirany. Miasto poza pięknymi, piaszczystymi plażami posiada warte uwagi zabytki. Warto zobaczyć: Rzymski Amfiteatr z czasów cesarza Hadriana, Forum Rzymskie z V wieku, Termy Rzymskie z II wieku, Wieżę Wenecką w pobliżu portu, Pałac Króla Zoga zbudowany w stylu art deco, pozostałości murów obronnych wybudowane na przełomie V i VI wieku.

Saranda – leży nad Morzem Jońskim, to najsłynniejszy kurort. Leży blisko granicy z Grecją i naprzeciw Korfu, od której dzieli ją tylko krótki rejs statkiem. Turystów przyciągają tutaj piękne plaże z palmami, znakomity klimat, mnóstwo barów i romantycznych knajpek.

Himara – kolejny piękny kurort, leży nad Morzem Jońskim, plaże tutaj zachwycają niesamowitym położeniem wśród skalistych klifów.

Vlora – jest to wyjątkowe miasto, gdzie umownie przebiega granica pomiędzy Morzem Jońskim, a Adriatykiem. Założona przez starożytnych Greków jest jednym z najstarszych albańskich miast. Dzięki położeniu Vlory na styku dwóch mórz, miasto oferuje zarówno piaszczyste plaże z bardzo łagodnym zejściem jak i kamieniste, gdzie dość szybko robi się głęboko.

Ksamil – ta niewielka miejscowość znajduje się na krańcu Albanii, jedynie 4 km od greckiej wyspy Korfu. Piękne widoki, czyste plaże, lazurowe może, można się poczuć jak na Karaibach, choć w sezonie ta miejscowość jest bardzo przeludniona.

Berat – czyli „miasto tysiąca okien”,nazywane tak, ze względu na charakterystyczne położenie na stoku wzgórza. W 2008 roku Światowa Organizacja UNESCO umieściła miasto na liście światowego dziedzictwa. Miasto słynie z licznych zabytków, takich jak: Zamek, Meczet Królewski, Meczet Kawalerów, Biały Meczet, Czerwony Meczet, wiele Cerkwi, most Gorica z 1780 roku.

Gjirokastra – jest miastem-muzeum. Niezwykłej urody starówka odznacza się charakterystyczną zabudową, a tutejsze ulice są wyjątkowo strome, przez miasto nazywa się „miastem tysiąca schodów”. Gjirokastra jest na liście UNESCO od 2005 roku.

Jezioro Ochrydzkie – to najstarsze jezioro w Europie oraz najgłębsze na Bałkanach. Jezioro wraz z otaczającym je regionem figuruje na Liście światowego dziedzictwa UNESCO od 1979 roku. Przez środek jeziora przebiega linia graniczna między Macedonią, a Albanią.

Albania to piękny, ciekawy i jeszcze nie do końca odkryty kraj. Miejsca, które wymieniłam to tylko część tego co może nam zaoferować. Najlepiej wybrać się tam osobiście i przekonać się jak piękne to miejsce. Z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. W ostatnich latach jest to coraz bardziej popularny kierunek oferowany przez największe biura podróży, więc problemu z zakupem wycieczki nie ma problemu.

JŚ 2018

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (3 votes cast)
Albania wakacyjny hit każdego roku, 10.0 out of 10 based on 3 ratings

Udostępnij!