Menu Weselne – potrawy na weselu

Bez dobrego jedzenia nie ma udanego przyjęcia weselnego. Weselne menu obok muzyki i alkoholu będzie najczęściej komentowanym elementem naszego wesela. Wbrew pozorom wybór dobrego menu nie jest takie proste. Im więcej gości tym trudniej wszystkich zadowolić. Jednak jest kilka ogólnych zasad, którymi powinniśmy się kierować przy wyborze dobrego jedzenia.Oto kilka z nich.

Menu Weselne 

menu wesele

Ilość jedzenia

Na standardowym weselu trwającym mniej więcej ok 12 godzin podaje się zazwyczaj 4-5 dań ciepłych nie licząc obiadu, zimne przekąski, przystawki, ciasta i owoce. Nie możemy pozwolić aby nasi goście byli głodni, ale nie ma również potrzeby, aby stoły uginały się pod naporem jedzenia, gdyż i tak większość nie będzie w stanie zjeść wszystkiego i jedzenie się zmarnuje. Liczy się również jakość serwowanego jedzenia, bo co z tego jak będzie go dużo, a będzie niesmaczne.

Różnorodność

Nasi goście powinni mieć możliwość wyboru potraw, gdyż nie każdy wszystko lubi. Chociaż by w przypadku zupy, należy zadbać o to by był do wyboru, np. rosół lub falki. Jeśli na weselu będą osoby, które nie jadają mięsa warto by zadbać o to by były potrawy dla wegetarian. Np. zamiast barszczyku z krokietem mięsnym podać barszczyk z krokietem z kapustą i grzybkami.Popularnym rozwiązaniem są tzw. „stoły wiejskie”. Jest to stół na zasadzie stołu szwedzkiego, na którym goszczą tradycyjne polskie potrawy, takie jak np.: swojskie wędliny, kiełbasy, ogórki kiszone lub małosolne, domowy smalec ze skwarkami, wiejski chlebek i oczywiście swojski bimber 😉 Ostatnio popularne są również czekoladowe fontanny. Jest to fontanna z której spływa gorąca czekolada, którą można pić lub zanurzać w niej kawałki owoców.

Menu Weselne

Czasowe rozplanowanie podawanych potraw

Bardzo ważną rzeczą jest czasowe rozplanowanie podania potraw. Nie można dopuścić do sytuacji, gdy potrawy będą podane w zbyt krótkim odstępie czasu np. co godzinę, a na następne będziemy musieli czekać do kilku godzin. Ciepłe posiłki podaje się zazwyczaj w odstępie 2-3 godzin.

menu

Dekoracja i obsługa

Dekoracja stołu jest również ważnym elementem wesela. Stół udekorowany w estetyczny i elegancki sposób sprawia, że przyjemniej się nam na nim spożywa. Jedzenie powinno być podane estetycznie i czysto. Napoje powinny być podane w dzbankach. Dekoracja na półmiskach też nie powinna być przesadzona, gdyż czasem bywa tak, że jest jej więcej niż samego dania. Bardzo ważny jest również personel, który serwuje nam dania. Powinien być sympatyczny i sprawny. Nie można dopuścić sytuacji, gdzie ktoś ma niewymieniony talerzyk na czysty lub zbyt długo czeka na jedzenie. Zanim zdecydujemy się na wybór restauracji lub domu weselnego powinniśmy zadać kilka podstawowych pytań właścicielowi:

1. Czy w cenę wliczone jest przywitanie chlebem i solą oraz toast szampanem?

2. Czy wliczone są ciasta?

3. Czy wliczone są owoce?

4. Czy wliczone są napoje – soki, woda?

5. Czy w cenę wliczony jest koszt wódki i innego alkoholu? Jeśli nie, czy można przywieźć swój alkohol? ( zazwyczaj wódkę kupujemy sami)

6. Czy wliczony jest koszt swojskiego stołu?

7. Czy wliczona jest dekoracja sali i stołów? (zazwyczaj salę dekorujemy sami)

8. Czy serwowane są napoje gorące? Czy kawa jest z ekspresu, a możne rozpuszczalna lub z termosu

Justa 2016

Udostępnij!