Melisa – naturalny lek na uspokojenie
Melisa to jedna z bardziej znanych roślin o działaniu uspokajającym i odprężającym. Melisa była znana już w starożytności jako roślina lecznicza i miododajna. Poznajmy jej właściwości.
Melisa – naturalny lek na uspokojenie
Melisa lekarska (Melissa officinalis) to gatunek byliny z rodziny jasnotowatych. Rośnie dziko w Afryce Północnej, Europie Południowej i w Azji. Obecnie jest znana i uprawiana na całym świecie, również w Polsce. Melisa lekarska osiąga do 60 cm wysokości. Posiada drobne, białe lub żółtawe kwiaty. Liście melisy są zielone, lekko pomarszczone, zaokrąglone i sercowate. Najczęściej melisa hodowana jest w ogrodach i na przydomowych grządkach. Sadzona jest również przy pszczelich pasiekach, gdyż dostarcza pszczołom cennego nektaru. Ma bardzo przyjemny, charakterystyczny cytrynowy zapach. Ziele zbiera się na początku kwitnienia dwu- trzy krotnie w maju, czerwcu i sierpniu. Surowcem melisy są liście, zawierające lotne olejki (cytrol, geraniol, linalol), kwasy organiczne, garbniki i trójterpeny. Melisa jest również bogatym źródłem witaminy C i soli mineralnych.
Właściwości melisy
- działa nasennie
- działa przeciwbakteryjnie i przeciwwirusowo
- działa rozkurczowo na mięśnie gładkie jelit
- działa uspokajająco w nerwicach serca
- działa wzmacniająco na mózg, serce oraz macicę
- jest dobrym środkiem przeciwko alergiom
- łagodzi nudności i wymioty
- opóźnia procesy starzenia się organizmu
- podczas gorączki schładza organizm
- pomaga ukoić nerwy
- pomaga uśmierzyć ból głowy i bóle menstruacyjne
- poprawa trawienie
- poprawia pamięć i koncentrację
- przeciwdziała niedokrwistości
- w postaci maści łagodzi zranienia i ukąszenia przez owady
- wzmacnia pamięć
- wzmaga apetyt
- zapobiega miażdżycy
- zmniejsza wzdęcia i gazy
Napar z melisy
Herbatę z melisy możemy kupić w każdej aptece, sklepach zielarskich i nawet w zwykłych marketach. Herbata z melisy jest bardzo delikatna w smaku, lekko gorzkawa. Sposób parzenia: ok. 1,5 łyżki suszonej melisy lub 1-2 torebek herbatki ekspresowej zalewamy wrzątkiem i odstawiamy pod przykryciem na 10 minut. Tak przyrządzoną herbatę z melisy można pić codziennie po 3-4 szklanki.
[hana-code-insert name=’YR link’ /]
Melisa w kuchni i kosmetyce
Świeże i suszone liście melisy można dodawać do kanapek, marynat sosów, zup, gulaszów. Doskonale nadają się także do sałatek i do ozdabiania potraw. Melisa nadaje się również do aromatyzowania wina i drinków. W kosmetyce wykorzystywana jest do produkcji kosmetyków do przetłuszczającej się cery i włosów, wykazuje działanie tonizujące i łagodzące podrażnienia skóry, a ponadto reguluje wydzielanie łoju. Liście i ziele melisy można użyć także do przygotowania kąpieli. Taka kąpiel działa odświeżająco, odkażająco i pozostawia na skórze przyjemny zapach.
Justa 2014
Melisa - naturalny lek na uspokojenie,