Wieczne Miasto Rzym

Rzym to stolica i największe miasto Włoch, położone w środkowej części kraju w otoczeniu wzgórz, nad Tybrem. Wieczne Miasto bo tak inaczej bywa nazywany Rzym, dawniej było stolicą ogromnego cesarstwa, później najważniejszym ośrodkiem kultu religijnego i duchowego w Europie, a obecnie jest prężnym centrum turystycznym. Rzym ma do zaoferowania wiele atrakcji. Znajdź nocleg dla siebie na Hotels.com i podróżuj do Rzymu z Lufthansa.com

rzym

Wieczne Miasto Rzym – Położenie i Klimat

Miasto położone w środkowych Włoszech, nad rzeką Tyber. W Rzymie panuje klimat śródziemnomorski – lata są ciepłe i suche, a zimy łagodne. Latem temperatura wynosi średnio 30°C, natomiast zimą raczej nie spada poniżej 10-15°C.

Zabytki i ciekawe miejsca Rzymu

Bazylika Matki Bożej Większej (Basilica di Santa Maria Maggiore) – jest jedną z czterech wielkich bazylik w Rzymie. Została zbudowana w 420 roku rzekomo aby upamiętnić śnieg, który spadł w 358 roku i utworzył zarys przyszłego kościoła.

Fontana-di-Trevi-w-RzymiePodróżuj komfortowo z Lufthansą

Fontanna di Trevi – to jedna z najpiękniejszych i najbardziej imponujących włoskich fontann Rzymu. Została zbudowana z inicjatywy Klemensa XII w miejscu istniejącej wcześniej fontanny zaprojektowanej przez Leona Battiste Albertiego. Zasila ją woda doprowadzona akweduktem zbudowanym w 19 p.n.e. przez Agrypę. Fontanna przypomina fasadę budynku, ma 20 m szerokości i 26 m wysokości. Głównymi postaciami fontanny są Neptun i dwa trytony, będące symbolami Kastora i Polluksa. Zgodnie z legendą, należy wrzucić do fontanny monetę, aby wrócić do Rzymu.

Fontanna Czterech Rzek (Fontana dei Quattro Fiumi) – fontanna została wzniesiona w latach 1650- 1651 na polecenie papieża Innocentego X Pamphilj, a zaprojektował ją architekt baroku, Jan Wawrzyniec Bernini. Symbolizuje 4 wielkie rzeki z 4 kontynentów: Nil, Dunaj, Rio de la plata i Ganges. Rzeki przedstawione zostały poprzez figury czterech gigantów wspartych na skale utożsamianej z chaosem. Ozdobami fontanny są też elementy fauny i flory: koń, lew, krokodyl czy palma, natomiast na szczycie obelisku jest gołąb z brązu z gałązką oliwną, który jest motywem herbu fundatora fontanny, papieża Innocentego X.

Forum Boarium – to najstarsze forum w Rzymie, położone pomiędzy wzgórzami Kapitol, Palatyn i Awentyn, w pobliżu Circus Maximus. Było miejscem, gdzie odbywał się targ mięsa wołowego, od którego pochodzi nazwa placu. Zabytki na Forum Boarium: Świątynia Herkulesa, Świątynia Portunusa, Łuk Janusa.

Forum Romanum

Forum Romanum – to najstarszy plac miejski w Rzymie, otoczony sześcioma z siedmiu wzgórz: Kapitolem, Palatynem, Celiusem, Eskwilinem, Wiminałem i Kwirynałem. Był to główny polityczny, religijny i towarzyski ośrodek starożytnego Rzymu, miejsce odbywania najważniejszych uroczystości publicznych. W okresie cesarstwa Forum zostało rozbudowane i wzbogacone o liczne świątynie. Główne budowle Forum Romanum: Świątynia Kastora i Polluksa, Świątynia Romulusa, Świątynia Saturna, Świątynia Westy, Świątynia Wenus i Romy, Świątynia Antonina i Faustyny, Świątynia Cezara, Świątynia Wespazjana, Bazylika Emiliusza, Bazylika Julia, Bazylika Maksencjusza i Konstantyna, Łuk Tytusa, Łuk Tyberiusza, Łuk Augusta, Tabularium, Kolumna Fokasa itd.

Kapitol – to jedno z siedmiu wzgórz, na których zbudowano Rzym. Na Wzgórze Kapitolińskie prowadzą schody, których strzegą dwie rzeźby lwów egipskich. Początkowo Kapitol był centrum religijnym, ale obecnie pełni rolę wyłącznie historyczną.

koloseum

Koloseum – to jeden z najbardziej rozpoznawalnych symboli Rzymu. Koloseum to Amfiteatr Flawiuszów, wzniesiony w latach 70-72 do 80 n.e. przez cesarzy z dynastii Flawiuszów. Amfiteatr powstał w miejscu zajmowanym niegdyś przez sztuczne jezioro, które upiększało park rezydencji Nerona, Domus Aurea. Amfiteatr miał 188 m długości, 156 m szerokości, był wysoki na blisko 50 m, a jego łączny obwód wynosił 524 m. Składał się z 4 kondygnacji sklepionych krzyżowo, na których biegną rzędy korytarzy i schodów. Trzy kolejne rzędy łuków zaznaczały z zewnątrz kolumny doryckie, jońskie i korynckie, czwarty najwyższy rząd zdobiły korynckie pilastry. W podziemiach amfiteatru znajdowały się pomieszczenia dla gladiatorów, zbrojownie, magazyny, klatki dla zwierząt. Amfiteatr był miejscem krwawych imprez i walk gladiatorów. Organizowano tu uroczystości o charakterze religijnym, święta państwowe oraz pokazy historyczne. Koloseum mogło pomieścić między 50 a 70 tys. widzów. Tuż przy arenie znajdowało się podium dla cesarza, świty dworskiej i senatorów. Dalej zasiadali patrycjusze, wojskowi i trybuni ludu. Niższe kondygnacje przeznaczone były dla ludzi bardziej zamożnych, partie najwyższe natomiast dla plebsu, biedoty i niewolników.

Kolumna Trajana – jest najlepiej zachowanym i najciekawszym elementem antycznego zespołu architektonicznego Forum Trajana, doskonałego dzieła wielkiego architekta starożytności Apollodorosa z Damaszku. Postawiono ją w 113 r. Kolumnę usytuowano na cokole, w którego wnętrzu umieszczono urny z prochami Trajana i Plotiny, jego żony.

Kościół Santa Maria del Popolo (Najświętszej Maryi Panny) – kościół zbudowano w 1099 r. na miejscu antycznego grobowca, rzekomo miejsca ostatniego spoczynku cesarza Nerona. Świątynia stoi na planie krzyża łacińskiego i podzielona jest na trzy nawy. We wnętrzu kryją się kaplice i ołtarze, ozdobione prawdziwymi arcydziełami sztuki.

Łuk Konstantyna

Łuk Konstantyna – upamiętnia zwycięstwo cesarza Konstantyna nad Maksencjuszem. Budowla ma szerokość 25,7 m wysokość 21 m i grubość 7,4 m. Stoi niedaleko Koloseum.

Ołtarz Ojczyzny (Altare della Patria, il Vittoriano) – jest to duża, budowla z białego marmuru, dominująca nad placem Weneckim, będąca zarazem pomnikiem króla Wiktora Emanuela II i Grobem Nieznanego Żołnierza. Ołtarz Ojczyzny oddano społeczności w 1925 r. Pomnik jest udostępniony dla zwiedzających, a w jego wnętrzach mieszczą się muzea.

Palatyn – jedno ze siedmiu wzgórz Rzymu, według tradycji uważane za miejsce najstarszej osady rzymskiej zwanej Roma quadrata. W okresie republiki Palatyn był dzielnicą bogatych willi (Cycerona, Krassusa, Marka Antoniusza). Od czasów Oktawiana Augusta na Palatynie budowano pałace cesarskie. W średniowieczu wybudowano tu twierdzę rodu Frangipani, a w XVI w. wspaniałe ogrody Alessandro Farnese.

Pałac Barberini (Palazzo Barberini) – pałac budowali trzej znakomici architekci: Bernini, Carlo Maderno i Borromini. Rodzina dla której go budowano należała do najbardziej szanowanych w średniowiecznym Rzymie. Obecnie w barokowym wnętrzu pałacu znajduje się Galleria Nazionale d’Arte Antica.

Pałac Kwirynalski (Palazzo del Quirinale) – jest to pałac położony na najwyższym z siedmiu szczytów Rzymu – Kwirynale. Obecnie jest siedzibą prezydentów Włoch. Powstał w XVIII w. na zamówienie papieża Grzegorza XIII, a jego budowa trwała 150 lat.

palac

Pałac Sprawiedliwości (Palazzo di Giustizia) – powstał na przełomie XIX i XX w. Jest w całości wykonany z marmuru, a wieńczy go ogromna rzeźba z brązu, przedstawiająca powóz ciągnięty przez cztery konie.

Pałac Wenecki (Palazzo Venezia) – powstał w XVI w. dla weneckiego duchownego – kardynała Barbo. Był jedną z pierwszych renesansowych budowli w Rzymie. Później mieściła się w nim ambasada Republiki Weneckiej, a w czasach współczesnych rzymska siedziba Benita Mussoliniego. Po wojnie budowla została oddana do użytku publicznego. Obecnie mieści się tu muzeum.

Panteon – jest to okrągła świątynia na Polu Marsowym, ufundowana przez cesarza Hadriana. Jego średnica i wysokość to ok. 42 m. Jego nazwa wskazuje, iż była to świątynia poświęcona wielu bogom, aczkolwiek szczególną czcią obdarzano Marsa i Wenus. Od VII wieku Panteon jest użytkowany jako kościół katolicki pw. Santa Maria ad Martyres – Najświętszej Marii Panny od Męczenników. Wnętrze Panteonu jest imponujące. Turyści mogą tam podziwiać grobowce wybitnych Włochów, m.in. króla Wiktora Emmanuela II, Humberta I, królowej Małgorzaty i Rafaela, jest też grób Rafaela Santi.

Park Villa Borghese – to największy park w centrum Rzymu. Powstał na początku XVII wieku. Założył go Kardynał Scipione Borghese na terenach winnic otaczających Pałac Borghese. W parku znajdują się 224 popiersia słynnych postaci. Ponadto stoi tu kilka ciekawych budynków i obiektów m.in.: Casino Nobile (Pałac Szlachecki), Ptaszarnia, Zegar Wodny, Świątynia Diany, Świątynia Antonina i Faustyny, świątynia Eskulapa, Pałac Gier Wodnych.

Plac Campo de’ Fiori – w dosłownym tłumaczeniu „pole kwiatów”, jest to rzymski plac, położony w pobliżu Placu Navona. Od średniowiecza był miejscem targowym, a otaczające go ulice noszą nazwy pochodzące od nazwisk znanych rodzin kupieckich i rzemieślniczych. Dookoła znajdują się liczne kamienice z XVI-XIX w., w których mieszczą się sklepiki i kawiarnie, a także różnokolorowe kramy, stragany z owocami, kwiatami i rybami. Plac był także miejscem egzekucji. To właśnie na tym placu 17 lutego 1600 roku, filozof Giordano Bruno został spalony na stosie, przez św. inkwizycje z powodu głoszonych przez siebie heretyckich poglądów. Od XIX w. ku jego pamięci na środku placu stoi pomnik.

Piazza di Spagna 1

Plac Hiszpański (Piazza di Spagna) – jest najbardziej znanym placem w Rzymie. Przy nim znajdują się 137-stopniowe schody, które powstały w XVIII w. Na szczycie schodów znajduje się XVI-wieczny kościół Trinita dei Monti (kościół św. Trójcy), zbudowany według projektu Carla Maderny. Na schodach odbywają się pokazy mody, a wiosną i latem zdobią je kwiaty. Zimą, w okresie Bożego Narodzenia, na tarasie schodów ustawiana jest szopka. Na placu znajdują się także liczne posągi. U podnóża schodów znajduje się Fontana della Barcaccia. Plac i schody bezustannie wypełnia tłum turystów.

Plac Ludu (Piazza del Popolo) – to także znany rzymski plac. Przez lata plac był miejscem publicznych egzekucji. Na środku znajduje się egipski obelisk Flaminio, przeniesiony w to miejsce przez papieża Sykstusa V z Circus Maximus. Na dwóch końcach placu, naprzeciw siebie są dwie fontanny – jedna zadedykowana Neptunowi, a druga bogini Romie.

Plac Navona (Piazza Navona) – powstał z inicjatywy papieża Innocentego X na ruinach starożytnego stadionu Domicjana. Autorem projektu placu był Francesco Borromini. W 1651 r. Lorenzo Bernini zbudował na środku placu Fontannę Czterech Rzek (Fontana dei Quattro Fiumi). W dwóch końcach placu znajdują się jeszcze dwie fontanny. Jedna to Fontana del Moro z centralną postacią Maura, zaprojektowaną przez Berniniego. Otaczają ją delfiny i inne morskie zwierzęta. Z drugiej strony placu znajduje się Fontanna Neptuna (Fontana del Nettuno). Dawniej przychodzono tutaj na targ, na procesję, na świąteczny festyn lub inscenizację bitew morskich. Dzisiaj plac otaczają kawiarnie i restauracje.

roma-piazza-venezia

Plac Wenecki (Piazza Venezia ) – to plac w Rzymie, stanowiący jeden z istotnych punktów turystycznych tego miasta, znajdujący się u podnóża Kapitolu. Plac ma wymiary 130 x 75 m. Zabudowany został w XV wieku przez Leone Battista Albertiego. Przy placu znajdują się znane budynki: Pałac Wenecki (Palazzo Venezia), Kościół św. Marka (San Marco), Ołtarz Ojczyzny (Altare della Patria, il Vittoriano), Pałac Bonapartego.

Santa Maria In Aracoeli – to kościół na Kapitolu, do którego prowadzą 100 stopniowe schody. Zbudowano je w 1348 roku dla upamiętnienia dżumy.

Usta Prawdy (Bocca della Verita) – to okrągły, marmurowy medalion, o średnicy ok. 175 cm, przedstawiający oblicze brodatego bóstwa. Dawniej rzeźba pełniła funkcję wykrywacza kłamstw, stąd też zapewne wzięła się jej nazwa. Według legendy podejrzany o kłamstwo wkładał rękę w otwarte usta rzeźby i jeśli mówił prawdę to bezpiecznie wyjmował dłoń z otworu, jeśli kłamał jego ręka została zmiażdżona. Od XV wieku rzeźba znajduje się w kościele Santa Maria In Cosmedin.

ile-tiberine-Rome Podróżuj komfortowo z Lufthansą

Wyspa Tyberyjska (Isola Tiberina) – położona jest na środku Tybru. W starożytności mieściła się na niej świątynia Eskulapa, boga sztuki lekarskiej. Około 1000 roku powstał w tym miejscu kościół, który poświęcono św. Bartłomiejowi (San Bartolomeo all’Isola). Znajdują się w nim relikwie św. Wojciecha.

Zamek świętego Anioła (Castel Sant’Angelo) – to Mauzoleum Hadriana. Zamek św. Anioła nazywany jest inaczej Mauzoleum Hadriana. Jego budowę zakończono w 139 roku. Podstawę tworzy kwadrat o boku długim na 89 metrów, na którym osadzona jest cylindryczna budowla o średnicy 64 m. W średniowieczu zamieniono go w fortecę, która przez setki lat pozostawała najpotężniejszym punktem obronnym Rzymu. W czasach renesansu, w dolnej części budowli mieściły się więzienia i pomieszczenia gospodarcze. Od IX wieku zamek jest połączony z Watykanem murem obronnym mającym chronić bazylikę i całą dzielnicę Borgo Vaticano. W 1277 roku powstał w nim ukryty korytarz, który zapewniał papieżom możliwość ucieczki do fortecy. Zamek Anioła jest zwieńczony barokową figurą archanioła Michała – dowódcy wojska bożego i wykonawcy boskich wyroków. Wnętrza zamku są udostępnione do zwiedzania.

Aquaparki w Rzymie

  • AQUAPIPER – znajduje się w miejscowości Guidonia Montecelio, koło Rzymu. Więcej info: www.aquapiper.it
  • HYDROMANIA – park wodny położony na zachodnich obrzeżach Rzymu. Więcej info: www.hydromania.it
  • SPLASH VILLAGE – znajduje się w miejscowości Lavinio di Anzio, ok. 30 km na południe od Rzymu. Więcej info: www.splashvillage.it
  • ZOOMARINE – znajduje się w miejscowości Torvianica, ok. 25 km na południowy-wschód od Rzymu. Więcej info: www.zoomarine.it

Jak widzimy Rzym ma nam wiele do zaoferowania, a to jeszcze nie wszystkie zabytki i ciekawe miejsca. Jest to miasto pełne pięknych i imponujących zabytków, które warto zwiedzić. Wybierając się do Rzymu z pewnością nie będziemy się nudzić.

Justa 2013

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (5 votes cast)
Wieczne Miasto Rzym, 10.0 out of 10 based on 5 ratings

Udostępnij!