Ryga – stolica Łotwy

Ryga to stolica Łotwy, miasto położone nad rzeką Dźwiną w pobliżu jej ujścia do Bałtyku w Zatoce Ryskiej. Jest głównym ośrodkiem gospodarczo-przemysłowym, komunikacyjnym, kulturalnym i naukowym kraju. W Rydze znajdziemy wiele zabytków i atrakcji. Jest miastem chętnie odwiedzanym przez turystów.

ryga

Ryga – stolica Łotwy

Zabytki i atrakcje

Dom Kotów – Jest usytuowany na ryskim Starym Mieście, zbudowany w 1909 roku według projektu Friedrich’a Scheffel’a. Ten budynek stylizowany jest na architekturę średniowieczną. Jest głównie znany ze względu na rzeźby dwóch kotów z charakterystycznie wygiętymi grzbietami i uniesionymi ogonami.

Kamienice Trzej Bracia – Jest to kompleks trzech średniowiecznych domów mieszkalnych, które znajdują się obok siebie, na starym mieście w Rydze. Najstarszy budynek znajdujący się z prawej strony zbudowany został w XV wieku i nosi wyraźne cechy późnego gotyku. Środkowy “Brat” został zbudowany w 1646 roku. Najmłodszym z “Braci” jest wąski budynek z lewej strony kompleksu. Został zbudowany w XVII wieku jako kamienica czynszowa. Obecnie w kamienicach znajduje się siedziba Muzeum Architektury Łotwy.

Katedra św. Jakuba – Jest to kościół rzymskokatolicki. Początkowo pełnił role kościoła katolickiego, po reformacji przemieniono go w świątynię protestancką. Dopiero w 1923 roku trafił ponownie w ręce katolików.

Zabytki i atrakcje

Kościół św. Piotra – Jest jednym z największych zabytków architektury starej Rygi. Pierwsze wzmianki o kościele pochodzą z 1209 roku. Budowę kościoła św. Piotra można podzielić na trzy zasadnicze etapy. Dwa pierwsze są związane z gotykiem, trzeci zaś z wczesnym barokiem. Z jego wysokiej wieży można zobaczyć piękną panoramę miasta.

Most zakochanych

Most zakochanych – To jedno z najchętniej odwiedzanych miejsc w Rydze. Most wybudowano nad rzeką Dźwiną. Najczęściej odwiedzają go zakochani, którzy na dowód swojej miłości zawieszają na jego przęsłach kłódki. Kluczyk, zgodnie ze zwyczajem, należy wrzucić do rzeki. Podobno gwarantuje to trwałość związku 😉

Muzeum motoryzacji – W muzeum największą część kolekcji stanowią Mercedesy z lat 30. XX wieku. Można tam obejrzeć m.in.: limuzynę GAZ 13 Czajka oraz należącego do Maksyma Gorkiego Linkolna KB. Jest też kolekcja luksusowych limuzyn Kremla, w tym limuzyny Stalina oraz Rolls Royce Breżniewa z jego figurą za kierownicą.

Ogród Vermanes – Jest to przepiękny park, non stop tętniący życiem. Można tam wypocząć na łonie natury, pograć w szachy, czy też poczytać ulubione książki.

Pałac Kultury i Nauki w Rydze – Na początku budynek był projektowany jako Dom Kołchoźnika, ale po zakończeniu budowy został oddany Akademii Nauk Łotewskiej SRR. Budowę prowadzono w latach 1952 – 1958, oddanie do użytku nastąpiło w 1960 roku. Obecnie w budynku mieszczą się: Prezydium i administracja Akademii Nauk Łotwy, instytuty humanistyczne, wydawnictwo naukowe, rada nauki i różne organizacje badawcze. Na jego szczycie znajduje się taras widokowy.

Pomnik Wolności – Stoi w centrum Rygi, jest symbolem niepodległości państwa. Pomnik powstawał w latach 1931-1935. Zastąpił pomnik Piotra Wielkiego na koniu. Budowa została sfinansowana ze składek społeczeństwa i zrealizowana przez architekta Ernestsa Stalbergsa.

Protestancka katedra w Rydze – To największa świątynia w krajach nadbałtyckich. Budowę rozpoczęto w 1211 r. wzorując się na świątyni w Ratzeburgu. W katedrze znajdują się ogromne organy z 6768 piszczałkami, datowane na lata 1883–1884.

Ryskie mury obronne – Pierwotnie składały się z 28 wież i baszt obronnych. Jedyny obiekt, który zachował się do dziś to Pulvertornis, czyli Baszta Prochowa wzniesiona około 1330 roku z czerwonej cegły. Jej wysokość to 26 m.

Stare Miasto

Stare Miasto – Znajduje się na Europejskim Szlaku Gotyku Ceglanego, ma wiele cennych zabytków. Na Starym mieście możemy zobaczyć kamienice mieszczańskie, pozostałości mrów obronnych, urokliwe, brukowane uliczki, największym zainteresowaniem cieszą się Dom Kotów oraz Trzej Bracia.

Synagoga Miejska – Jest obecnie jedną z dwóch czynnych synagog w mieście. Synagoga została zbudowana w 1905 roku. Murowany budynek synagogi wzniesiono na planie prostokąta w stylu neoklasycystycznym z elementami mauretańskimi wnętrza.

Wieża radiowo – telewizyjna – Jest to trzecia pod względem wielkości wieża w Europie. To najwyższy obiekt w Rydze (368,5 m). Nadaje od 1986 roku.

Rigas pils

Zamek Ryski (Rigas pils) – Wybudowany został w latach 1330-1353. Pierwotnie był siedzibą zakonu, poprzez wielokrotne modernizacje utracił pierwotne gotyckie kształty. Obecnie urzęduje w nim prezydent kraju, ale mieszczą się także muzea: Sztuki Obcej, Literatury i Historii Sztuki oraz Muzeum Historyczne Łotwy.

Kuchnia łotewska

Kuchnia łotewska jest niezwykle prosta, ale za to bardzo odżywcza, ale i ciężkostrawna. Na Łotwie wykorzystuje się wiele potraw mącznych i chleba, szczególnie żytniego i ciemnego razowca. Biały lub ciemny chleb to obowiązkowy dodatek do każdego dania, często z dodatkiem kminku. Jako że Łotwa jest krajem nadbałtyckim nie może zabraknąć ryb, których mamy tutaj szeroki wybór: łosoś, śledź, szprot, pstrąg, płastuga, podawanych w różnej formie i pod różną postacią – wędzone, marynowane, suszone, solone, nadziewane, w zupach lub sałatkach. Kuchnia łotewska jest oparta również w dużej mierze na potrawach mięsnych. Łotysze gustują szczególnie w golonce wieprzowej i galaretce wieprzowej. Małą zaś popularnością na Łotwie cieszą się zupy, a jeśli już są robione to są one ciężkie, sycące i proste. Najbardziej znana to zupa z chleba kukurydzianego i śmietany.

ryga 1

Placówki MSZ

Ambasada RP w Rydze

  • Mednieku iela 6B, LV-1010 Ryga
  • tel.: (00 371) 7031500, 7031509(całodobowy)
  • e-mail: ambpol@apollo.lv

Justa 2013

Udostępnij!