Lizbona – piękna stolica Portugalii

Lizbona to stolica i największe miasto Portugalii. Stanowi główny ośrodek turystyczny Portugalii. Lizbona oferuje niezliczoną ilość atrakcji turystycznych i kulturalnych, mnóstwo doznań kulinarnych i sportowych, niezwykłe miejsca i zaułki, co w połączeniu z przyjaznym klimatem sprawia, że jest popularnym miejscem na mapie Europy.

lizbona 1

Lizbona – piękna stolica Portugalii

Położenie i klimat

Lizbona leży na siedmiu wzgórzach na wybrzeżu Atlantyku nad ujściem rzeki Tag. Jest najbardziej wysuniętą na zachód stolicą w kontynentalnej Europie. Zachodnia część miasta jest głównie zajęta przez Park Monsanto, który jest największym parkiem miejskim w Europie. Jego powierzchnia to 10 km2. Lizbona leży w subtropikalnym klimacie śródziemnomorskim z łagodnymi zimami i gorącym latem. Najcieplejszym miesiącem w Lizbonie jest sierpień. Temperatura w tym okresie sięga od 26 do 32°C w ciągu dnia. Wśród wszystkich europejskich metropolii Lizbona ma najcieplejsze zimy ze średnią temperaturą 15°C w ciągu dnia.

Lizbona

Zabytki i atrakcje

Dzielnica Alfama – jest to najstarsza dzielnica Lizbony. Została zbudowana na urwistych skałach, dzięki którym podczas trzęsienia ziemi w 1755 roku nie uległa zniszczeniu. Alfama pełna jest krętych, bardzo wąskich uliczek, uroczych zaułków, kafejek i schodów. W oknach domów stoją kwiaty, a pranie suszy się na ulicy.

Dzielnica Bairro Alto

Dzielnica Bairro Alto (Górne Miasto) – wznosi się ponad centrum Lizbony, od strony zachodniej. Wąskie, brukowane uliczki wznoszą się i opadają pod dużym nachyleniem. Nocą tętnią życiem, gdyż Bairro Alto to także dzielnica klubów, knajp i przede wszystkim fado, które słychać w każdym zaułku. Do dzielnicy prowadzą trzy windy szynowe będące w istocie krótkimi tramwajami. Najpopularniejszy jest wagonik wspinający się po ulicy Bica zamontowany pod koniec XIX w.

Dzielnica Baixa (Dolne Miasto) – dzielnica ta stanowi centrum miasta. Tu znajdują się główne obiekty publiczne, biura, banki i firmy. Przy ulicach rozmieszczono klasycystyczne budynki, o najnowocześniejszej ówcześnie, antysejsmicznej konstrukcji. Na głównych placach Comercio i Rossio skupia się życie towarzyskie Lizbończyków.

Dzielnica Belem – znajduje się u ujścia rzeki Tag, jest to kolebka dawnej świetności Portugalii. To stąd w 1497 r. Vasco da Gama wypłynął do Indii. Kiedy słynny żeglarz powrócił, król Manuel I, rozpoczął dla uczczenia jego triumfu budowę klasztoru Hieronimitów. W dzielnicy znajduje się również turystyczna wizytówka miasta – Wieża Belem, strzegąca niegdyś wejścia do portu.

Katedra Sé – katedra wzniesiona została w 1150 roku, na cześć wygnania Maurów z miasta, w miejscu dawnego mauretańskiego meczetu. Budowla z wyglądu przypomina fortecę, reprezentuje styl romański. Katedra posiada portal, ogromne rozetowe okna i dwie wieżyczki. Wnętrze świątyni w XVIII wieku z rozkazu króla Jana V wykończono w stylu rokokowym.

Klasztor Hieronimitów (Mosteiro dos Jeronimos) – budowę Klasztoru rozpoczęto w 1502 roku z polecenia króla Manuela I Szczęśliwego. Trwała ona ponad wiek i pochłonęła ogromne wydatki. Budynek uważany jest za perłę stylu manuelińskiego, który jest połączeniem gotyku oraz renesansu. Charakteryzują go motywy morskie, marynistyczne i orientalne. W klasztorze znajdują się groby króla Manuela I i jego żony Marii Aragońskiej oraz króla Jana III i jego żony Katarzyny Habsburg. Są też tam nagrobki żeglarza Vasco da Gamy (1468-1523) i pisarza Luisa de Camoes (1527-1570). W klasztorze mieszczą się też dwa muzea: muzeum Morskie i Muzeum Archeologiczne. W 1984 roku wpisano  go na Listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Klasztor Karmelitów – był niegdyś największą świątynią w mieście. Pomimo dużych zniszczeń, odniesionych wskutek trzęsienia ziemi, klasztor do dziś jest jedna z ważniejszych atrakcji w mieście. W XIX wieku w obrębie klasztoru powstała fabryka chemiczna, a aktualnie mieści się tam Muzeum Archeologiczne, w którym znajdują się najatrakcyjniejsze zbiory w mieście.

Kościół Santa Engracia – to jedyny kościół Lizbony, który figuruje w Księdze Rekordów Guinessa. Jego budowę rozpoczęto w XVII w., a ukończono dopiero 350 lat później, w roku 1966. Kopuła budynku jest charakterystycznym elementem Lizbony, jednym z najbardziej popularnych punktów orientacyjnych. Santa Engracia pełni funkcje Panteonu Narodowego, gdzie znajdują się grobowce wybitnych Portugalczyków.

Kościół Św. Rocha (Igreja de Sao Roque) – historia tej świątyni sięga początków XVI wieku, kiedy to w mieście szerzyła się dżuma. Kaplica wybudowana została na polecenie króla Jana III, a patron jej Św. Roch miał chronić miasto przed zarazą. W późniejszych latach kaplicę zaczęto rozbudowywać, do rozmiarów jakie ma dziś.

Ponte Vasco da Gama

Most Vasco da Gama (Ponte Vasco da Gama) – most na rzece Tag otwarty dla ruchu samochodowego 29 marca 1998, w czasie odbywających się międzynarodowych targów Expo ’98. Jest to najdłuższy most w Europie, spinający brzegi Tagu w okolicach Lizbony (w miejscowości Sacavém) z miejscowością Montijo po drugiej stronie rzeki. Jego długość wynosi 16 km.

Muzeum Gulbenkiana (Museu Gulbenkian) – jest to bez wątpienia jedno z najciekawszych muzeów w całej Portugalii. W muzeum znaleźć można dzieła będące odzwierciedleniem niemal wszystkich faz rozwoju sztuki wschodniej i zachodniej: od egipskich skarabeuszy, przez biżuterię w stylu art nouveau, po islamskie tkaniny i obrazy francuskich impresjonistów.

Muzeum Miasta (Museu da Cidade) – mieści się w pięknym siedemnastowiecznym pałacu Palacio Pimenta i dokumentuje rozwój Lizbony od czasów najdawniejszych; przez Rzymian, Wizygotów, Maurów aż po lata współczesne. Godna polecenia jest wystawa poświęcona wielkiemu trzęsieniu ziemi, jakie nawiedziło miasto w 1755 roku.

Oceanarium w Lizbonie – to drugie co do wielkości oceanarium na świecie. Za grubą szybą, na wyciągniecie ręki, pływa 25 tysięcy morskich stworzeń z całego świata. Są tu także rekiny i wyjątkowe ryby takie jak dziwaczny samogłów. Wystawa zwierząt morskich podzielona jest na cztery mniejsze akwaria, w których znajduje się fauna i flora Oceanu Atlantyckiego, Spokojnego, Indyjskiego oraz Antarktydy.

parque-eduardo

Parki w Lizbonie – największym parkiem w Lizbonie jest Forestal de Monsanto (leżący w zachodniej części miasta), na którego terenie znajduje się jeden z największych campingów w Europie. Z innych na szczególną uwagę zasługują: park Estufa Fria — założony w 1910 r. na terenie dawnych kamieniołomów. Cały park jest bardzo dobrze utrzymany, na jego terenie znajduje się palmiarnia i urokliwy staw.

Pomnik Odkrywców (Padrao dos Descobrimentos) – to monumentalny pomnik, znajdujący się w lizbońskiej dzielnicy Belem. Prowizoryczna konstrukcja została zbudowana w 1940 r. na portugalską wystawę światową. Obecna konstrukcja została odsłonięta w 1960 r., dokładnie w pięćsetną rocznicę śmierci księcia Henryka Żeglarza. Sama konstrukcja jest zbudowana z betonu, ma kształt karaweli i liczy sobie 52 metry wysokości. Pomnik przedstawia ważne postacie z okresu wielkich odkryć geograficznych, zarówno żeglarzy jak i naukowców i misjonarzy.

Torre de Belem

Wieża Betlejemska (Torre de Belem) – wybudowana została w latach 1515-1520, według projektu Fernando de Arrudana z polecenia portugalskiego króla Manuela I Szczęśliwego. Zdobienia cechują dwa charakterystyczne dla tego okresu motywy: przedstawiająca kulę ziemską rozeta oraz krzyż templariuszy. Pierwotnie wieża pełniła rolę strażnicy lizbońskiego portu, była także punktem orientacyjnym dla wracających do Portugalii żeglarzy. W okresach późniejszych była wykorzystywana jako więzienia. W 1983 r. Torre de Belem wpisano na Listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Zamek św. Jerzego – położony jest w jednej z najstarszych części miasta. Został zbudowany przez Maurów w XII wieku na fundamentach poprzedniej budowli i służył jako twierdza. Chrześcijańscy królowie Portugalii rozbudowali go do dzisiejszych rozmiarów. W 1531 r. został uszkodzony w czasie trzęsienia ziemi. W 1569 r. Sebastian I nakazał jego rekonstrukcję, celem ustanowienia z niego rezydencji. W czasie hiszpańskiego panowania zamek służył jako koszary i więzienie. W czasie trzęsienia ziemi w 1755 r., zamek został poważnie zniszczony co przyczyniło się to do jego degradacji i upadku. Dopiero w latach trzydziestych XX w., podjęto prace konserwatorskie.

tramwaje

Żółte tramwaje – stare tramwaje to jeden z najbardziej charakterystycznych elementów Lizbony. Jedna z obowiązkowych pozycji na liście każdego turysty, to właśnie przejażdżka żółtym tramwajem linii 28 lub 15, która dostarcza nie lada emocji, gdy tramwaj niemal dotyka murów i ścian pnąc się powoli stromymi uliczkami położonej na wzgórzach Lizbony.

Kuchnia

Kuchnia portugalska składa się z prostych, lecz wyśmienitych potraw. Bardzo popularne są owoce morza, szczególnie krewetki, podawane w zupie, w omlecie, w sałatce, z ryżem czy grillowane. Lizbona to raj dla wielbicieli ryb. Na stołach króluje dorsz, grillowane sardynki i gulasze rybne. Typowo portugalską potrawą jest Caldeirada – kompozycja kilkunastu rzadko spotykanych w kuchni gatunków ryb i małży. Portugalczycy słyną też z zamiłowania do zup. Najbardziej popularna zupa to caldo verde, przypominająca w smaku kapuśniak. Portugalia słynie też z wspaniałych win.

Lizbona to duży ośrodek turystyczny z cennymi zabytkami, rozbudowaną bazą hotelową i licznymi imprezami kulturalnymi. Jest to miasto, które warto odwiedzić.

??????????????????????????????????

Placówki MSZ

Ambasada RP w Lizbonie

  • Avenida das Descobertas 2
  • 1400-092 Lisboa, Portugal
  • tel: +351 21 301 23 50, +351 21 301 42 00
  • fax: +351 21 301 02 02
  • emb@port.it
  • www.emb-polonia.pt

Justa 2013

Udostępnij!