Volvo V40 – piękno, moc i bezpieczeństwo

Po raz pierwszy Volvo użyło nazwy V40 przy średniej wielkości kombi, które wytwarzane było w latach 1995-2004. Druga odsłona V40 zadebiutowała na salonie Geneva Motor Show 2012, gdzie przyciągnęła do siebie rzesze odwiedzających targi. Volvo V40 to kompaktowy, pięciodrzwiowy hatchback (pierwszy w historii Volvo) klasyfikowany w segmencie C (niższa klasa średnia), produkowany od 2012 roku.

V40 został wprowadzony do oferty szwedzkiej marki w miejsce modeli S40/V50. Model ten stanowi prawdziwą rewolucję, otóż wbrew przyjętej nomenklaturze nowe V40 nie jest już samochodem kombi, ale hatchbackiem. Wraz z debiutem auta, marka zerwała bowiem z tradycyjnym nazewnictwem, według którego model oznaczony literą „V” oznaczał nadwozie typu kombi.

Volvo V40

Volvo V 40 wygląd

Stylistycznie nowe V40 nawiązuje do tej pory do najnowszego modelu Volvo, czyli XC60. Opływowa sylwetka jest czymś pomiędzy hatchbackiem, a kombi i idealnie współgra z lekkimi przetłoczeniami, smukłymi kształtami przodu oraz oryginalnie zaprojektowanym tyłem. Kokpit V40, posiada same zalety. Dobre wrażenie sprawia już sam jego wygląd – pomimo rozbudowania, prezentuje się lekko i elegancko, a jego detale wręcz zachwycają. W V40 nie znajdziemy klasycznych „zegarów”, zostały one zastąpione przez kolorowy, graficzny wyświetlacz. Pozytywnego obrazu dopełniają bardzo dobrej jakości materiały wykończeniowe.

Pod maską V40 możemy znaleźć jeden z silnych, oszczędnych silników benzynowych lub wysokoprężnych. Bez względu na to jaki styl jazdy preferujemy, znajdziemy silnik idealnie dopasowany do naszych potrzeb. Wybór jednostek benzynowych ogranicza się do silnika 1.6, który dostępny jest w wersji T3 o mocy 150 KM oraz T4 o mocy 180 KM. Większy wybór maja zwolennicy Diesli. Gama rozpoczyna się silnikiem 1.6 D2 o mocy 115 KM, ponadto wybrać można jednostkę 2.0 w wersji D3 (150 KM) i D4 (177 KM).
Volvo to marka premium, dlatego wyposażenie seryjne V40 jest bardzo bogate. W każdym samochodzie znajdziemy m.in. układ aktywnej kontroli prędkości jazdy i układ City Safety, który przy prędkości do 50 km/h automatycznie włącza hamulce w sytuacji awaryjnej, poduszki i kurtyny powietrzne, poduszkę dla pieszego.

Volvo V40

Nowe Volvo V40, jako pierwsze auto na świecie zostało wyposażone w poduszkę powietrzną dla pieszych. Volvo już od dawna było prekursorem w rozwiązaniach poprawiających bezpieczeństwo, tym razem zadbano również o pieszych. Czujniki w zderzaku przednim rejestrują kontakt fizyczny pomiędzy samochodem, a pieszym. Tylny koniec maski jest zwalniany i równocześnie podnoszony przez napełniającą się poduszkę powietrzną. Napełniona poduszka okrywa obszar pod uniesioną maską plus około jedną trzecią powierzchni szyby i dolną część słupków. Pozwala to zmniejszyć rozmiar obrażeń pieszych), autoalarm, centralny zamek z pilotem, elektrycznie sterowane lusterka, jednostrefową, półautomatyczną klimatyzację, elektrycznie sterowane szyby, komputer pokładowy i wysokiej klasy sprzęt grający z 5-calowym wyświetlaczem.

Nowe Volvo V40 wyręczy nas również podczas parkowania. Wystarczy, że aktywuje się pilota, gdy samochód znajdzie się w pobliżu wolnego miejsca. Samochód poinformuje nas, czy miejsce jest dostatecznie duże, a jeśli jest – zaparkuje w nim za nas.
Podsumowując, nowe Volvo V40 to z pewnością świetna alternatywa dla tych, którzy szukają auta obszernego, rodzinnego i dobrze wyposażonego.

źródło: volvo

Przeczytaj również: Samochód marzenie – Volvo XC60

Udostępnij!