Miasta widma

Niegdyś zamieszkałe, tętniące życiem, dziś zupełnie opuszczone przez ludzi, straszące zdewastowanymi budynkami – miasta widma, inaczej opuszczone miasta. Ludzie pozostawili je w różnych okolicznościach: np. wojny, katastrofy, przyczyny ekonomiczne. Obecnie niektóre z tych miejsc są atrakcją turystyczną. Zobaczmy kilka takich opuszczonych miast.

Miasta widma

Prypeć

prypec

Prypeć chyba każdemu z nas kojarzy się z wybuchem reaktora atomowego w Czarnobylu. Miasto zostało założone w 1970 roku jako miejsce dla pracowników elektrowni w Czarnobylu, którą od miejscowości Prypeć dzieliły jedynie około 4 kilometry. Szesnaście lat po jego powstaniu, dokładnie 27 kwietnia 1986 roku, dzień po katastrofie w Czarnobylu 50 tysięcy mieszkańców, gównie pracowników elektrowni, zostało zmuszonych do natychmiastowej ewakuacji. Ludzie opuszczali swoje domy w pośpiechu, dlatego do dziś można tam znaleźć pozostawiony dobytek. Dziś Prypeć to bardzo niebezpieczna dżungla, gdzie o dziwo żyją zwierzęta, a rośliny bujnie rosą. Obecnie miasto często jest odwiedzane przez miłośników tzw. turystyki ekstremalnej.

Oradour-Sur-Glane – Francja

Oradour-Sur-Glane – Francja

Oradour-Sur-Glane to francuskie miasteczko, w którym 10 czerwca roku 1944 czas się zatrzymał, kiedy to oddział niemieckich wojsk Waffen-SS wkroczył do miasta i wymordował niemal całą tamtejszą ludność. Zamordowano wówczas 642 osoby – mężczyzn, kobiety i dzieci. Przeżyła tylko jedna kobieta, pięciu mężczyzn oraz dziecko. Na pamiątkę tego wydarzenia ruiny Oradour-sur-Glane pozostawiono w oryginalnym stanie. Znajduje się tam także muzeum.

Craco – Włochy

craco-10

[hana-code-insert name=’Podrozuj komfortowo z Lufthansa’ /]

Craco to miasto widmo położone we Włoszech, w prowincji Matera. Powstanie miejscowości datuje się na około 1060 rok, kiedy władzę sprawował tutaj Arcybiskup Arnaldo. Mieszkańcy prowadzili tu spokojny tryb życia, zajmując się głównie uprawą ziemi, aż do roku 1963, kiedy to w związku z utrudnionymi warunkami mieszkaniowymi spowodowanymi częstymi huraganami, utratą żyzności gleby, pojawiającymi się klęskami żywiołowymi i wykrytym osuwiskiem, tamtejsza ludność została przeniesiona do pobliskiej wioski. Dziś Craco świeci pustkami i popada w ruinę.

Belchite – Hiszpania

Belchite – Hiszpania

Miasto Belchite leżące około 40 kilometrów od Saragossy to dziś pomnik na cześć poległych, którzy ponieśli śmierć w czasie hiszpańskiej wojny domowej, mającej miejsce w latach 30-tych XX wieku. Miejscowość dosłownie w ciągu kilku dni została doszczętnie zniszczona. Do dziś pozostałości po masakrze pozostały w nienaruszonym stanie, ruin znajdujących się w tym miejscu nie zlikwidowano. Z tego względu jest to perełka tutejszej okolicy, która przyciąga turystów. Wśród ruin starego miasta dominują sylwetki osiemnastowiecznych, barokowych kościoła św. Augustyna, z zachowaną konstrukcją dachu, płaskorzeźbami i wykończeniami naw i kolumn, kościoła św. Marcina z Tours, z zachowanymi resztkami malowideł, i piętnastowiecznej, mauretańskiej wieży zegarowej. Ze względu na swój charakter, ruiny Belchite stanowiły plan zdjęciowy filmów, m.in. Labirynt fauna, Przygody barona Munchausena.

Kolmanskop – Namibia

Kolmanskop – Namibia

[hana-code-insert name=’Wyjazd GR’ /]

Miasto było niegdyś osiedlem górniczym. Po I Wojnie Światowej zaczęło jednak podupadać i zostało prawie całkiem opuszczone. Rozwinęło się po odkryciu diamentów w 1908, zasiedlili je górnicy z pobliskich kopalni, zbudowane zostało w stylu niemieckim. Posiadało szpital, elektrownię, szkołę, teatr, halę sportową, kasyno oraz linię kolejową do Lüderitz. Opuszczone zostało w 1956. Miasto obecnie jest popularnym celem wycieczek.

Hashima – Japonia

Hashima – Japonia

Japońska wyspa Hashima, potocznie zwana Gunkanjima, to jedna z 505 niezamieszkanych wysp w Japonii. Położona jest zaledwie 15 kilometrów od samego Nagasaki. W latach 1887–1974 służyła jako ośrodek wydobycia węgla. Dla pracowników wybudowano ogromne betonowe osiedla. W roku 1975 została opuszczona przez wszystkich mieszkańców w związku z zaprzestaniem wydobycia przez koncern. Obecnie główną atrakcją wyspy są opuszczone, betonowe bloki oraz otaczający je falochron. Ciekawostką jest iż na wyspie kręcono część zdjęć do najnowszego Bonda – Skyfall.

Varosha – Cypr

Varosha – Cypr

[hana-code-insert name=’Hotelepl 200×200′ /]

Varosha to miasto położone na Cyprze. Do 1974 roku, kiedy to rozpoczęła się inwazja turecka, miejscowość była nowoczesnym i świetnie prosperującym centrum turystycznym. Mieszkańcy, zostawiając cały swój dobytek, opuścili miasto nadzieja szybkiego powrotu. Jednak Turcy w całości przejęli miasto i odcięli je całkowicie od reszty wyspy na ponad 30 lat. Przez cały ten czas miasto było opuszczone. Obecnie stoją tam rozpadające się budynki – ślad po czasach świetności kurortu.

Agdam – Azerbejdżan

Agdam – Azerbejdżan

Agdam to miasto, które stało się „ofiarą” konfliktu Azerbejdżanu z Armenią o Górski Karabach. Niegdyś żywe centrum regionu ze 150 tys. mieszkańców, obecnie całkowicie opuszczone. Wojska armeńskie przejęły ten obszar całkowicie, zrujnowały i splądrowały go doszczętnie. Pierwotni mieszkańcy przenieśli się do innych rejonów Azerbejdżanu.

Borne Sulinowo – Polska

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

[hana-code-insert name=’Podrozuj komfortowo z Lufthansa’ /]

Borne Sulinowo to miasto, którego przez kilkadziesiąt lat nie było na mapach Polski. Miasto położone jest nad jeziorem Pile w woj. zachodniopomorskim. Nie było go na żadnych mapach, ani w dokumentacji ewidencji dróg. Do roku 1992, kiedy to wyjechał ostatni transport żołnierzy radzieckich, Polacy nie wiedzieli o istnieniu tego całkiem dużego miasta. Obecnie budynki mieszkalne są gęsto przetykane drzewami. Jest tu raczej już las niż miasto.

Kłomino – Polska

Kłomino – Polska

Kłomino to miejscowość oddalona o 12 km od Bornego Sulinowa. Kłomino (Gródek) zostało wybudowane na potrzeby bazy Armii Czerwonej. Zamieszkane było przez radzieckich żołnierzy i ich rodziny. Do 1992 roku miejscowość była bazą Armii Radzieckiej i podlegało jej administracji, zaś w 1993 roku zostało włączone do polskiej administracji wraz z sąsiadującym Bornem Sulinowem. W przeciwieństwie do Bornego Sulinowa Kłomino nie zostało zasiedlone. Było wiele pomysłów na zagospodarowanie miasta po wysiedleniu wojska radzieckiego np. budowa miasta dla harleyowców czy też emerytów, lecz wszelkie zaistniałe inicjatywy padały kiedy dochodziło do rozmów o ewentualnych pieniądzach. Aktualnie miasto to obraz nędzy i rozpaczy, w większości są w nim zrujnowane bloki mieszkalne, powybijane szyby w oknach. Miasto widmo ściąga wielu turystów, warto się tam wybrać i zobaczyć to na własne oczy.

Kowloon Walled City – Chiny

Kowloon Walled City – Chiny

Kowloon Walled City inaczej nazywane jest Miastem Ciemności. Miejsce to było enklawą należącą do Wielkiej Brytanii w Hongkongu. Miasto stało się wielkimi slumsami, bez ulic, wody i prądu. Stało się siedliskiem przestępczości i w końcu w 1984 roku podjęto decyzję o całkowitym jego wyburzeniu. Dokonano tego dopiero w 1993 roku.

San Zhi – Tajwan

San Zhi – Tajwan

Władze Tajwanu postanowiły w północnej części kraju wybudować luksusowy kurort dla bogatych turystów. Zaprojektowano futurystyczne budynki wyglądające niczym pojazdy UFO z filmów science fiction. The Sanzhi UFO houses – wakacyjne domki zbudowane w 1978 roku na Tajwanie. Z uwagi na kilka śmiertelnych wypadków podczas budowy i na skutek złego inwestowania konstrukcje porzucono. Miejsce szybko obrosło legendami, mieszkańcy pobliskich miejscowości wierzą , że San Zhi jest nawiedzone przez duchy zmarłych tu pracowników.

Wittenoom – Australia

Wittenoom – Australia

[hana-code-insert name=’Sky4Fly 468′ /]

Wittenoom to miasto w Australii w czasach swojej największej świetności zamieszkiwało ponad 20 000 ludzi. Większość z nich pracowała w miejscowej kopalni azbestu. Miasto zostało zamknięte w 1966 r. z powodu braku rentowności i rosnących problemów zdrowotnych spowodowanych azbestem. Dziś mieszka tam jedynie kilka osób.

Miasta widma kiedyś tętniły życiem dziś są tylko obiektami, które są odwiedzane przez turystów. Wycieczka w takie miejsce może być fascynująca, ale zarówno przerażająca, z pewnością w tych miastach można poczuć się jak w horrorze. Jednak ja osobiście chciałabym odwiedzić któreś z miast widm, najbardziej chyba Prypeć.

Justa 2013

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (4 votes cast)
Miasta widma, 10.0 out of 10 based on 4 ratings