Wiedeń stolica Austrii

Wiedeń – stolica i największe miasto Austrii. Znajduje się w północno-wschodniej części kraju, nad Dunajem. Wiedeń już w czasach średniowiecza pełnił znaczącą rolę w Europie. Przez ponad 600 lat był głównym ośrodkiem władzy olbrzymiego cesarstwa Habsburgów. Wiedeń obecnie jest ośrodkiem administracyjnym, przemysłowym, handlowo-usługowym, akademickim, turystycznym i kulturalnym o znaczeniu międzynarodowym. Ze względu na bogactwo atrakcji, należy do najchętniej odwiedzanych miast Europy.

Wieden

[hana-code-insert name=’Podrozuj komfortowo z Lufthansa’ /]

Wiedeń stolica Austrii – Historia

Wiedeń założono ok. 500 r. p.n.e. Początkowo był osadą celtycką, ale już w 15 r. p.n.e. pełniło rolę rzymskiego posterunku granicznego. Strzegło bezpieczeństwa imperium rzymskiego przed najazdami plemion z północy. Prawa miejskie uzyskał w 1221, stając się jednym z największych i najważniejszych miast Rzeszy Niemieckiej, a po jej upadku – stolicą Cesarstwa Austriackiego, a następnie Austro-Węgier. W 1918 stał się stolicą Republiki Austrii. Historyczne centrum miasta, pełne zabytków ze wszystkich epok historycznych z przewagą XIX-wiecznego historyzmu i secesji przełomu XIX i XX w., zostało w 2001 wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Zabytki i atrakcje Wiednia

Belweder

Belweder – wzniesiony został dla księcia Eugeniusza Sabaudzkiego, jednego z najbardziej znanych dowódców czasów nowożytnych, dziś natomiast znajdują się w nim znakomite galerie sztuki i muzea. Wybudował go architekt Johann Lucas von Hildebrandt. Składa się z dwóch budynków rozdzielonych ogrodem w stylu francuskim ozdobionym szeregiem posągów sfinksów. Belweder Górny przeznaczony był na bankiety i uroczystości, Belweder Dolny pełnił funkcję letniej rezydencji.

Burgtheater – teatr ten otwarty został w 1741 roku i jest najbardziej prestiżowym teatrem w krajach niemieckojęzycznych, znajduje się przy wiedeńskim Ringu. Istniejący dziś budynek wzniesiony został w XIX wieku, według projektu Karla von Hasenauera i Gottfrieda Sempera.

Cmentarz Centralny w Wiedniu – główna nekropolia Wiednia. Otwarty został w 1874 roku. Jego powierzchnia wynosi 2,5 mln m2, podzielony został na sektory. Wyznaczono też specjalne miejsce do pochówku ludzi wyznania protestanckiego i niechrześcijan. Na uwagę zasługuje sektor przeznaczony dla sławnych ludzi. Spoczywa tam między innymi: Ludwik van Beethowen, Johhan Strauss młodszy oraz Franciszek Schubert. W sektorze przeznaczonym dla prezydentów spoczywa ciało Karla Rennera, pierwszego powojennego prezydenta Austrii.

Dzielnica Muzeów – to jeden z największych na świecie obszarów poświęconych szeroko rozumianej kulturze. Mają tu miejsce liczne koncerty, spektakle, występy taneczne czy też wieczory autorskie. W sumie dzielnica zajmuje ok. 60 tys. mkw. powierzchni. Znajdują się tu barokowe budynki dawnych stajni cesarskich i gmachy utrzymane w stylu postmodernistycznym, a we wszystkich mieszczą się muzea, galerie, księgarnie, restauracje i kawiarnie.

Fontanna Neptuna w Schönbrunn – fontanna mieszcząca się w ogrodzie francuskim przy Pałacu Schönbrunn. Została wzniesiona na życzenie Marii Teresy Habsburg w roku 1880, najprawdopodobniej według projektu Johanna Ferdinanda Hetzendorfa von Hohenberga.

Katedra św. Szczepana

[hana-code-insert name=’Sky4Fly300x250′ /]

Katedra św. Szczepana – uchodzi za najwspanialszą budowlę gotycką nie tylko w Wiedniu, ale i w całej Austrii. Katedrę postawiono na ruinach kościoła romańskiego z XIII wieku. Charakterystycznym elementem architektonicznym świątyni jest 137 – metrowa wieża, o której Austriacy mówią pieszczotliwie „Stefanek”. Katedra została zniszczona w czasie II wojny światowej, została odbudowana w dawnym kształcie wysiłkiem całego narodu. W podziemnej krypcie pod głównym ołtarzem znajdują się urny ze szczątkami Habsburgów.

Kościół św. Karola Boromiejskiego (Karlskirche) – został zbudowany na życzenie cesarza Karola VI (ojca Marii Teresy) w stylu baroku i rokoka. Budowa kościoła rozpoczęła się już w 1713r. po poważnej epidemii dżumy w Wiedniu, która miała 9000 ofiar. Kościół został poświęcony św. Karolu Boromejskiemu – uzdrowicielu i pocieszycielu ludzi zachorowanych na dżumę.

Kościół św. Ruprechta (Ruperta) – najstarszy kościół Wiednia. Jest on położony w żydowskiej dzielnicy na placu Ruprechtsplatz. Historia tego kościoła malowniczo położonego nad brzegiem Dunaju związana jest z biskupem Wergiliuszem z Salzburga, z którego to inicjatywy prawdopodobnie został zbudowany ten zabytek. Rok 1161 przyniósł pierwsze wzmianki o kościele św. Ruprechta, który słynie z bardzo starych (XIII w.) wiedeńskich witraży, a także z ołtarza „Naszej Pani z Loreto”.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Kościół Wotywny – neogotycki kościół z XIX wieku. Został zbudowany w latach 1855-1879, na wzór francuskich katedr gotyckich z XIII wieku, na polecenie arcyksięcia Maksymiliana, późniejszego cesarza Meksyku. Świątynia upamiętnia cudowne ocalenie cesarza Franciszka Józefa I z zamachu, którego usiłował dokonać anarchista Libeny.

Muzeum Historii Sztuki – to czwarta co do wielkości galeria świata. Jego zbiory to efekt pasji kolekcjonerskiej kilku generacji rodziny Habsburgów, uzupełniony w 1918 r. o zbiory domu d’Este. Wiedeńskie Muzeum Historii Sztuki ma jeden z największych i najpiękniejszych zbiorów dzieł sztuki na świecie. Poza malarstwem ekspozycja zawiera bogatą kolekcję sztuki starożytnej, rzemiosła artystycznego i numizmatów.

Ogród zoologiczny Schönbrunn – jest nie tylko najstarszą ale także jedną z najnowocześniejszych tego typu placówek na świecie. Na obszernych wybiegach żyje tu ponad 500 gatunków zwierząt. Zoo jest jednym z najnowocześniejszych ogrodów w Europie, a w 2010 r. zostało ono wybrane najlepszym zoo na naszym kontynencie.

Opera Państwowa

Opera Państwowa – budynek ukończony został w 1869 roku, a inauguracyjnym przedstawieniem była opera Mozarta pod tytułem „Don Giovanni”. Budowla powstała w stylu neorenesansowym, a jej architektami byli August Siccardsburg oraz Edward von der Null.

Palmiarnia w Schönbrunn – jedna z największych palmiarni w Europie mieszcząca się w ogrodzie francuskim przy Pałacu Schönbrunn. Powstała w 1882 roku na życzenie cesarza Franciszka Józefa, według projektu Franza Xavera Segenschmida. Budowla ma 113 metrów długości i 28 metrów szerokości, podzielona jest na trzy strefy, odpowiadające różnym klimatom: okołobiegunowy, umiarkowany oraz tropikalny .

Pałac Hofburg

Pałac Hofburg – wiedeński pałac władców Austrii, poczynając od Rudolfa I aż do Karola I, czyli od XIII w. do 1918 r.; przez cały ten czas pałac był rozbudowywany i przebudowywany przez kolejnych władców. Obecnie jest to znaczny kompleks budynków, placów, dziedzińców i ogrodów. Pałac składa się z kilku części, najstarszą z nich jest Dziedziniec Szwajcarski, tam dawniej rezydowała broniąca pałacu gwardia szwajcarska. Aktualnie w Pałacu, w skrzydle Leopolda znajduje się rezydencja prezydenta Austrii, natomiast w apartamentach Franciszka Józefa mieści się muzeum.

Pałac Kinskich – barokowy pałac wiedeński, kojarzony z rodem Kinskich, ponieważ rodzina posiadała pałac od roku 1784. Pałac zbudował w latach 1713-1716 Johann Lucas von Hildebrandt. Pierwszym jego lokatorem i zamawiającym budowlę był marszałek hrabia Philipp Wirich von Daun. W 1764 pałac przejął hr. Khevenhüller, a w 1784 odziedziczyła go rodzina Kinsky, dlatego dziś znany jest on jako Pałac Kinskich.

Pałac Schönbrunn

[hana-code-insert name=’Podrozuj komfortowo z Lufthansa’ /]

Pałac Schönbrunn – pałac zbudowany w XVII-XVIII wieku na zlecenie cesarza niemieckiego Leopolda I, zaprojektowany przez Johanna Bernharda Fischera von Erlacha. Znajduje się w jednej z dzielnic Wiednia. W 1996 r. pałac został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Obecny, barokowy wystrój został nadany za panowania Marii Teresy. Kolor żółty, na który została pomalowana elewacja, był jej ulubionym. Wnętrza pokryte są licznymi freskami i sztukaterią. Apartamenty udostępnione są zwiedzającym. Pałac ma 1441 komnat, z czego 45 udostępniono zwiedzającym. Wnętrza utrzymane są w stylu rokoko (białe powierzchnie z ornamentami pozłacanymi 14-karatowym złotem) i ozdobione czeskimi lustrami kryształowymi i piecami fajansowymi.

Plac Albertina – to przedsionek Hofburga. Znajdziemy tu muzeum sztuki nowoczesnej z ponad 50 tysiącami rysunków, akwarel i 1,5 mln druków. Rozciąga się stąd piękny widok na okolicę i Burggarten – ogrody Hofburga.

Vienna_Prater

Prater – to jeden z najlepiej wyposażonych parków rozrywki w Europie. Do jego najsłynniejszych obiektów należy zbudowane w 1896 r. przez angielskiego inżyniera Waltera Basseta, Wielkie Koło, Riesenrad, jeden z symboli miasta. Dzisiaj Prater to także ogromny teren rekreacyjny i park sportowy. W wiedeńskim Pratru jest wiele atrakcji: ogromny diabelski młyn, karuzele, tor rolkowy, labirynt, bajkowe pociągi, automaty do gier stoiska z różnymi grami, itd. Jest tam także wiele kawiarni, restauracji, barów, planetarium.

Ratusz – powstał pod koniec XIX stulecia. Podczas jego budowy wzorowano się na ratuszu znajdującym się w Brukseli. Wraz z Uniwersytetem i Parlamentem stanowi centrum administracyjne Wiednia. Obecnie swą siedzibę ma tutaj zarówno burmistrz jak i Rada Miejska Wiednia, jednocześnie jest to również siedziba kraju związkowego Austrii, jakim jest Wiedeń.

Wagenburg, Muzeum Wozowni Cesarskiej – położone w jednym z bocznych pawilonów pałacu Schönbrunn muzeum mające w swojej kolekcji wszystkie środki transportu używane na dworze cesarskim od XVII w. do końca panowania Habsburgów. Zbiory tego muzeum obejmują ponad 5000 eksponatów.

Kuchnia austriacka w Wiedniu

Kuchnia austriacka jest ciężkostrawna, ponieważ bazuje głównie na mięsie i rybach. Tutejsze obiady składają się z dwóch dań, przy czym obowiązkowa jest zupa. Do najpopularniejszych zup zalicza się: Markknödelsuppe (rosół ze szpiku z kluskami) oraz Frittatensuppe (wywar mięsny podawany z pokrojonym naleśnikiem). Austriacy słyną z wyrobu smacznych ciast i ciasteczek. Największą popularnością cieszy się strudel. Również kawa uchodzi za najpopularniejszy napój Austrii, w tym kraju występuje wiele jej rodzajów. Wiedeńska kawa, którą teraz można już wypić w połowie Europy, nigdzie nie smakuje tak, jak w austriackiej stolicy. Do kawy wiedeńskiej niezbędny jest czekoladowy tort sachera, którego receptura pozostaje niezmieniona od prawie 180 lat.

UNO City, Donauinsel by Night, Vienna Austria

Placówki dyplomatyczne

Ambasada RP

  • Hietzinger Hauptstraße 42c, A-1130 Wien; P.O. Box 17.
  • tel. (0-0431) 870-15-0 do 46 , całodobowy 870015-100
  • fax. (0-0431) 87015-222
  • e-mail: sekretariat@botschaftrp.at, info@botschaftrp.at
  • www.botschaftrp.at

Justa 2013

Udostępnij!