Najpiękniejsze trasy kolejowe

Kolej to jeden ze środków transportów, który towarzyszy ludzkości już od blisko 200 lat. Niegdyś był uznawany za jeden z głównych środków transportu, dziś jego znaczenie zmalało. Nadal są jednak miejsca, gdzie łatwiej przedostać się właśnie pociągiem . Co więcej wiele tras jest dziś atrakcjami turystycznymi. Dzięki takim wyprawom możemy podziwiać niesamowite krajobrazy oraz przekonać się, jak wiele wysiłku włożono w konstrukcję tych niezwykłych tras. Zobaczmy najpiękniejsze trasy kolejowe.

Najpiękniejsze trasy kolejowe

Bergensbanen – Norwegia.

[hana-code-insert name=’Podrozuj komfortowo z Lufthansa’ /]

Bergensbanen – Norwegia. Ta linia kolejowa łączy dwa największe miasta Norwegii: Oslo i Bergen. Jest jedną z najwyżej położonych tras kolejowych w Europie – pociągi na tej trasie pną się do wysokości aż 1301 m n.p.m. Od 1964 roku linia jest zelektryfikowana, dzięki czemu 400-kilometrowy odcinek z Oslo do Bergen pociągi pokonują w 6,5 godziny.

Chemin de fer de La Mure – Francja. Ta czerwona kolejka wąskotorowa ma swoją trasę u podnóża francuskich Alp. Została zbudowana w 1888 roku do transportu wydobywanego w górach antracytu. Po zakończeniu wydobycia surowca kolejkę zamknięto, ale po niespełna roku zaczęto ją wykorzystywać jako atrakcję turystyczną.

Copper Canyon – Meksyk. Trasa kolejowa przez Copper Canyon to jedna z głównych dróg lądowych północnego Meksyku. Nazywana w skrócie EL Chep, w rzeczywistości nosi nazwę Kolei Chihuahua – Pacyfik. Linia o długości 673 kilometrów przebiega przez góry Sierra Madre. Pociągi kursują tu codziennie, pokonując cały odcinek w około 16 godzin. W najwyższym miejscu linia osiąga wysokość 2400 metrów nad poziomem morza.

Trasa Cinque Terre – Włochy.

Trasa Cinque Terre – Włochy. To trasa pomiędzy Levanto i La Spezia. Ta linia kolejowa stanowi główny środek komunikacji między miasteczkami, a dla przybywających turystów stanowi jedną z atrakcji. 40 minutowa podróż wzdłuż morskiego wybrzeża pozwala na podziwianie wspaniałych widoków na urwiste wybrzeże oraz kolorowe domki wyrastające spośród porastającej je zieleni.

Gotthard Bahn – Szwajcaria. Kolej ta przecina Alpy, łącząc położone na granicy z Włochami miejscowości Immensee i Chiasso. Długość trasy Gotthard Bahn wynosi 270 kilometrów i składa się z 1234 mostów i 80 tuneli, z czego główny, o długości 15 kilometrów, przebiega pod przełęczą świętego Gotarda. Trasę Gotthard Bahn otwarto w 1882 roku, była to wówczas czwarta trasa kolejowa przecinająca Alpy. Obecnie trwają prace nad wydrążeniem nowoczesnego, odpowiadającego najwyższym normom bezpieczeństwa tunelu kolejowego, który zastąpi ponad stuletniego starszego brata. Jego otwarcie planowane jest na 2017 rok.

Kolej Transsyberyjska – Rosja.

Kolej Transsyberyjska – Rosja. Jest to sieć linii kolejowych głównie w azjatyckiej części Rosji wybudowana w latach 1891-1916. Głównym celem przyświecającym jej architektom było połączenie Moskwy z położonym na wybrzeżu Oceanu Spokojnego Władywostokiem. Całkowita długość linii kolejowej wynosi prawie 9300 kilometrów. Jej pokonanie zajmuje ponad 6 dni. Oprócz funkcji transportowych kolej jest także ważną atrakcją turystyczną Rosji. Kolej posiada kilka odgałęzień w postaci Kolei transmandżurskiej, transmongolskiej oraz Bajkalsko – Amurskiej.

Kolej tybetańska – Chiny. Otwarta w 2006 roku linia łącząca chińskie miasto Quinghai i położoną w Tybecie Lhasę budowana była przez zaledwie 5 lat. Jest to najwyżej położony szlak kolejowy na świecie. Na szlaku znajduje się 30 stacji kolejowych, a jego długość wynosi 1 895 km i biegnie m.in. przez przełęcz Tanggula na wysokości 5072 m n.p.m. Na jego trasie znajduje się również najwyżej położony tunel kolejowy na świecie na wysokości 4905 m n.p.m., ma on długość 1338 metrów.

El Naraz del Diablo – Ekwador. Jest to jedna z głównych atrakcji Ekwadoru. Trwająca 4 -5 godzin podróż dostarcza nie tylko wspaniałych widoków ale także znacznych skoków adrenaliny. Pociąg pokonuje bowiem znaczne różnice wysokości na bardzo krótkich odcinkach. Najpopularniejszym sposobem podróżowania na tej trasie były do niedawna miejsca na dachu, które pozwalały na obserwowanie szerokich widoków. Niestety, w ostatnich latach doszło do serii wypadków z udziałem nieostrożnych turystów i ten sposób podróżowania został mocno ograniczony.

Le Petit Train Jaune de la Cerdagne – Francja.

Le Petit Train Jaune de la Cerdagne – Francja. Le Petit Train Jaune de la Cerdagne, czyli „Mały żółty pociąg”. Jest on prawdziwym symbolem francuskiego regionu Languedoc-Roussillon, położonego w południowej części francuskich Pirenejów. Pociągi przemierzają około 60-kilometrową trasę z Villefranche-de-Conflent do Latour-de-Carol. Pierwsze, pokonujące całą trasę pociągi, ruszyły w 1927 roku. Na trasie przejazdu podziwiać można 650 różnych dzieł sztuki inżynieryjnej, w tym 19 tuneli i 2 najsłynniejsze mosty – jeden z nich to wysoki na 65 m Viaduc Sejourne, drugi zaś to wiszący most Pont Gisclard. Kolej jedzie z prędkością 35 km/h, pasażerowie siedzą w odkrytych wagonach podziwiając mijane po drodze urokliwe krajobrazy Pirenejów.

Semmering Bahn – Austria. Linia kolejowa Semmering, biegnąca od Gloggnitz przez przełęcz Semmering do Mürzzuschlag w Austrii, w 1923 r. została uznana za zabytek i objęta ochroną. A od 1998 roku znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Linia została wybudowana w latach 1848-1854 i była pierwszą kolejką w Europie przeprowadzoną przez góry. Na długości 41 km zlokalizowano 16 wiaduktów, 15 tuneli i 100 murowanych mostów łukowych. Pokonanie całej trasy zajmuje nieco ponad godzinę.

The Ghan – Australia. Transkontynentalna kolej australijska, przecina najmniejszy z kontynentów z północy na południe łącząc porty Darwin i Adelajda przez Alice Spring. Pokonanie trasy przebiegającej przez jedne z najbardziej suchych i niedostępnych rejonów na ziemi zajmuje 2 dni. Budowę linii kolejowej rozpoczęto już w 1878 roku, jednak ze względu na problemy finansowe ukończono ją dopiero w 2003 roku.

Glacier Express (Ekspres Lodowcowy) – Szwajcaria.

Glacier Express (Ekspres Lodowcowy) – Szwajcaria. Jest najwolniejszym pociągiem ekspresowym na świecie, w dodatku – bardzo drogim. Łączy dwa najsławniejsze kurorty alpejskie – Zermatt i St. Moritz. Glacier Express kursuje 3 razy dziennie (jazda trwa 7,5 godziny), po drodze mija się 291 mostów i 91 tuneli. W komfortowych, panoramicznych wagonach można podziwiać piękno szwajcarskich Alp w całej ich krasie. Dzięki dużym panoramicznym przeszkleniom dachu podróżni mają dobry widok wokół siebie. Klimatyzacja wagonów zapewnia komfortowe warunki jazdy.

Zugspitze Bahn – Niemcy. Ta linia jest jedną z najbardziej popularnych tras kolejowych w Niemczech. Trasa wiedzie z Garmisch Partenkirchen praktycznie na sam szczyt najwyższej góry w Niemczech – Zugspitze (2962 m n.p.m.). Linia powstawała w latach trzydziestych XX wieku. Trasę o długości 11 i pół kilometra pokonuje się w półtorej godziny. Pierwszy odcinek kolei wiedzie całkowicie płaskim dnem doliny, ma charakter typowej podmiejskiej kolejki i służy głównie mieszkańcom w ich codziennych dojazdach. Za stacją Rifellriss pociąg wjeżdża w prawie dwukilometrowy tunel. Podróż kończy się na podziemnym peronie, z którego wychodzi się na platformę tuż przy lodowcu.

Justa 2013

Udostępnij!