Wilno stolica Litwy

Wilno (Vilnius) to stolica niepodległej Litwy, położone jest nad Wilią i u ujścia Wilejki. Jest to ważny ośrodek przemysłowy i kulturalny, największe skupisko Polonii na ziemi litewskiej. Jego serce stanowi przepiękna starówka, jedna z większych i rozleglejszych w Europie.

wilno

Wilno stolica Litwy

Z Litwą, która przez wieki tworzyła z Polską jeden organizm państwowy, łączą nas tradycje kulturowe i wspólna historia. Przez setki lat żyły obok siebie i przenikały się rozmaite mniejszości narodowe, tworząc osobliwą tożsamość Wilna. Dzisiejsze Wilno to nie tylko zabytki i polskie sentymenty. To także szklane wieżowce z centrami handlowymi i biurowce sięgające nieba. Miasto modne i cenione przez turystów, pełne klubów nocnych, restauracji, luksusowych hoteli i drogich samochodów.

Zabytki i miejsca warte zobaczenia

Aleja Gedymina – to główna ulica śródmieścia wileńskiego. Ulica powstała w 1863 roku łącząc ze sobą Starówkę ze Zwierzyńcem, a dokładniej Plac Katedralny z rzeką Wilją. Znajduje się tu wiele zabytkowych gmachów, dziś ważnych instytucji publicznych, jak sejm, trybunał konstytucyjny czy biblioteka narodowa. Przy niej mieszczą się liczne sklepy i kawiarnie, działa także kasyno oficerskie, hotel George, liczne banki, Narodowy Teatr Dramatyczny i wiele innych ważnych dla miasta instytucji.

Aleja Gedymina '

Cmentarz na Rossie – to prawdziwa skarbnica pamiątek kultury polskiej w Wilnie, jeden z czterech najważniejszych polskich cmentarzy. Powstanie cmentarza na Rossie datuje się na rok 1769. Cmentarz składa się z czterech części: Starej Rossy (od 1769), Nowej Rossy (od 1847), cmentarza wojskowego oraz mauzoleum Serce Matki i Syna. W części wojskowej są pochowani żołnierze polegli w walkach w roku 1919, 1920, 1939 i 1944. Są to nagrobki zarówno żołnierzy polskich, jak i litewskich. W pozostałych częściach spoczywają znane postacie polskiej historii i kultury.

Katedra św. Stanisława – to bez wątpienia najważniejszy kościół Wilna. To właśnie w tej świątyni odbywały się wybory biskupów, uroczyste nabożeństwa, koronacje wielkich książąt litewskich. Zabytek ten jest uważany za jedno z najwspanialszych osiągnięć architektury klasycystycznej w tej części Europy.

Katedra Wileńska – to miejsce, które warto odwiedzić ze względu na jego bogatą historię. Była między innymi miejscem pochówku wielkich książąt litewskich, a później królów Polski i Litwy. Wschodnia fasada ozdobiona jest portykiem z figurami św. Stanisława i św. Kazimierza na szczycie. Najbardziej interesującą częścią katedry są kaplice rozmieszczone wzdłuż naw bocznych. Jest ich 11: św. Kazimierza, św. Mari Magdaleny (biskupia), św. Ignacego Loyoli, św. Pawła (Montwidowska), Ukrzyżowanego Zbawiciela (Gasztołdowska), św. Jana Nepomucena, św. Władysława, Wołłowiczowska, Zwiastowania NMP (Kieżgajłowska), św. Piotra, Grobu Świętego.

Kienesa w Wilnie – kienesa karaimska to budowla pochodząca z początków XX wieku, powstała według projektu Michaiła Prozonowa, na miejscu starej drewnianej kenesy. Kienesa wybudowana została w stylu mauretańskim, na planie prostokąta. Świątynia oddana została do użytku w 1923 roku.

Kienesa w Wilnie

[hana-code-insert name=’Podrozuj komfortowo z Lufthansa’ /]

Kościół św. Anny – jest jedną z niewielu budowli sakralnych w stylu gotyckim na Litwie. Wzniesiony w 1502 roku przez architekta Jagiellonów, Benedykta Rejta w stylu płomienistego gotyku. W roku 1874 obok kościoła dobudowano, neogotycką dzwonnicę. Współcześnie kościół św. Anny stanowi osobliwą mieszaninę stylów, pośród których dominuje niderlandzki gotyk, styl neogotycki z XIX wieku oraz późny barok charakterystyczny zwłaszcza dla trzech ołtarzy.

Kościół św. Piotra i Pawła – wybudowany został z inicjatywy hetmana polnego litewskiego Michała Kazimierza Paca. Prace budowlane prowadzone były od 1668 do 1676 roku, a wystrój wnętrza zaprojektowali znani ówcześnie artyści włoscy. Znajduje się w nim ogromna liczba rzeźb, z których kilkadziesiąt wyszło z pod dłuta Pietra Perttiego.

Muzeum Adama Mickiewicza – to niewielkie muzeum, które zlokalizowano w kamienicy przy ul. Bernardyńskiej 11. Właśnie w tym budynku Adam Mickiewicz wynajmował mieszkanie. Zwiedzając muzeum możemy zapoznać się z twórczością oraz życiem Mickiewicza. Wśród eksponatów muzealnych znajdują się rzeczy osobiste poety, na przykład krzesło, stolik czy fotel oraz te przedmioty, których używał podczas pobytu w Kownie.

muzeumadamamickiewicza

Muzeum Ofiar Ludobójstwa – zostało utworzone w 1992 przez Ministerstwo Kultury Litwy, na wniosek Związku Więźniów Politycznych i Deportowanych. Muzeum mieści się w XIX wiecznym budynku, dawnej siedzibie Gestapo, NKWD i KGB. Muzeum jest też siedzibą budynku sądowego oraz Litewskiego archiwum Specjalnego.

Ostra Brama – to jedyna zachowana z 9 istniejących niegdyś bram miejskich w murach obronnych Wilna, wzniesionych na początku XVI w. Po jej wewnętrznej stronie znajduje się Kaplica Ostrobramska, ze słynnym obrazem Matki Boskiej Ostrobramskiej, który jest celem pielgrzymek z Polski i Litwy. Bramę wybudowano w stylu późnogotyckim w latach 1503-1514. Jej nazwa pochodzi od nazwy części przedmieścia – Ostrego Końca. Budowlę zbudowano na planie kwadratu, o grubości murów dochodzącej do 2 metrów. Wnętrze bramy podzielone jest na dwie kondygnacje. Górna kondygnacja jest zwieńczona ozdobną attyką, z fryzem pokrytym płaskorzeźbami.

Ostra Brama

[hana-code-insert name=’Wyjazd GR’ /]

Pałac Prezydencki – mieści się w obrębie wileńskiej starówki. Już w XIX wieku postawiono w tym miejscu murowany budynek z inicjatywy księcia Jagiełły i biskupów litewskich. W czasach odrodzenia obiekt odrestaurowano i zaprojektowano też ogrody należące do rezydencji biskupiej. Po pożarach w wieku XVIII obiekt został zrekonstruowany przez architekta Wawrzyńca Gucewicza. Obecnie jest od 1993 roku siedzibą prezydenta Litwy.

Pałac w Werkach – jest to pałac wybudowany w stylu klasycystycznym, położony w malowniczym parku na wzgórzu nad Wilią. Inicjatorem budowy był biskup wileński Ignacy Jakub Massalski. Budynek jest dostępny dla turystów, wewnątrz znajduje się Instytut Botaniki Litewskiej Akademii Nauk, a także wnętrza urządzone w stylu XIX wiecznym.

Ratusz na wileńskim rynku – znajduje się za ulicami Sawicz i Szklana. Okolica placu była w przeszłości centrum miasta, otoczonym rezydencjami wileńskich notabli, miejscem wymierzania kar i targowiskiem. Sam ratusz to monumentalny, dwukondygnacyjny, klasycystyczny budynek na planie kwadratu, z sześciokolumnowym portykiem. Mieszczą się tu miejskie instytucje kulturalne, m.in. sale ekspozycyjne z wystawami malarstwa i biuro informacji turystycznej.

Ratusz na wileńskim rynku

[hana-code-insert name=’Sky4Fly300x250′ /]

Starówka – to obecnie najlepiej zachowane i największe w Środkowej Europie średniowieczne Stare Miasto. Na powierzchni ok. 360 ha ulokowanych jest wiele domów z oryginalnymi barokowymi fasadami. Na Starówce dominują świątynie, zarówno te katolickie, jak i prawosławne. Centrum tradycyjnie stanowi rynek z ratuszem, ale o wiele bardziej znaną i rozpoznawalną budowlą jest Ostra Brama, stanowiąca pozostałość dawnych fortyfikacji.

Uniwersytet Wileński – w 1570 r. funkcjonował jako kolegium jezuickie, dopiero 9 lat później Stefan Batory przekształcił je w uniwersytet. W późniejszych latach szkołą działała pod rozmaitymi nazwami np. Szkoła Główna Litewska, Szkoła Główna Wileńska, Imperatorski Uniwersytet Wileński. Do 15 grudnia 1939 r. nosiła nazwę Uniwersytetu im. Stefana Batorego.

Uniwersytet Wileński

[hana-code-insert name=’Podrozuj komfortowo z Lufthansa’ /]

Wieża Giedymina – jest to ocalała część Zamku Górnego wzniesionego przez Giedymina w XIV wieku na szczycie góry Turzej. Po pożarze odbudowano go w stylu gotyckim w czasach księcia Witolda. Obecnie w Baszcie mieści się muzeum licznymi eksponatami z czasów średniowiecznych.

Wieża Giedymina

Wileńska wieża telewizyjna – jest to najwyższy budynek na Litwie, bowiem wznosi się on na 326,5 m. Jego budowę rozpoczęto 31 maja 1974 roku, zaś zakończono 30 stycznia 1981 roku. W jej wnętrzu zorganizowano obrotową platformę widokową oraz kawiarnię.

Komunikacja miejska

Komunikacja miejska w Wilnie jest dość dobrze rozwinięta. Możemy poruszać się m.in. autobusem, trolejbusem, taksówką oraz busami prywatnymi. Bilety zarówno na autobus, jak i trolejbus sprzedaje kierowca. Można je również nabyć we wszystkich kioskach.

Kuchnia

Kuchnia litewska odznacza się obfitością potraw z ziemniaków i mięsa: przeróżne placki, babka, kiszka, no i oczywiście cepeliny. Częstym dodatkiem do potraw jest śmietana. Nieodłącznym elementem są nalewki litewskie. W kuchni litewskiej królują dania sycące i tłuste.

vilno

Placówki MSZ

Ambasada RP na Litwie

  • Smelio g-ve 20 A, MTP Vilnius
  • tel. (0-03702) 709-001 do 3, fax 709-007

Konsulat Generalny RP w Wilnie

  • Smelio g-ve 20 A, MTP Vilnius
  • tel. (0-03702) 709-004, 709-005, fax 709-009
  • kgpl@told.lt

Instytut Polski w Wilnie

  • ul. Svitrigailos 6/15, LT-2006 Vilnius
  • tel. (0 037 02) 65 12 94, fax (0 037 02) 65 00 75
  • in.pol@tdd.lt

Justa 2013

Udostępnij!