Słoneczna Barcelona

Barcelona leży w północno-wschodniej Hiszpanii, nad Morzem Śródziemnym. Barcelona to stolica hiszpańskiej prowincji Katalonia i drugie co do wielkości po Madrycie miasto Hiszpanii, uważana jest za jedno z najpiękniejszych i najbardziej przyjaznych miast świata. To miasto jest atrakcyjne o każdej porze roku i przyciąga rzesze turystów nawet zimą.

barcelona

Słoneczna Barcelona – Klimat

Barcelona znajduje się w strefie klimatu śródziemnomorskiego, z łagodnymi, wilgotnymi zimami i suchymi latami. Lipiec i sierpień są najcieplejszymi miesiącami, ze średnią temperaturą 30 °C. Barcelona przez większą część roku cieszy się pogodną i ciepłą aurą.

Kuchnia Barcelony

W przypadku Barcelony mamy do czynienia z typową kuchnią katalońską, bazującą przede wszystkim na rybach, owocach morza, warzywach, cytrusach, winie i oliwie. Kuchnię katalońską określa się jako Mar i Muntanya (morze i góry), ponieważ jest szczególną mieszanką owoców morza i mięsa. Inną cechą kuchni katalońskiej jest stosowanie sporej ilości przypraw. I tak, w menu znajdą się kompilacje smakowe mięsa i owoców morza, klasyczne tapas, czyli różnego rodzaju przekąski i osławione bocadillos (kanapki), a do tego cerveza (piwo) lub cava (wino musujące).

Zabytki Barcelony

La Sagrada Familia

La Sagrada Familia to neogotycki kościół, symbol Barcelony. Co ciekawe budowa kościoła projektu Antoniego Gaudi ciągle trwa. Zaczęto ją pod koniec XIX w., a zakończenie planowane jest w 2026r. Wyróżniają go ogromne, strzeliste wieże dochodzące do 100m. wysokości, na które można wjechać windą oraz symbolika chrześcijańska we wszystkich elementach architektury.

Ramblas (La Rambla) to bez wątpienia najbardziej znana ulica Barcelony. Rozciąga się od Placu Katalońskiego aż do kolumny Krzysztofa Kolumba. La Rambla składa się z mniejszych uliczek, które razem tworzą tętniącą życiem aleję. Pełno tu straganów, kawiarenek, często odbywają się tam uliczne przedstawienia mimów, tancerzy i aktorów. Przez jest to miejsce często odwiedzane przez turystów.

Cathedral of Santa Eulalia, czyli Katedra Świętej Eulalii, patronki Barcelony. Świątynia powstawała między XIII a XV wiekiem. W katedrze jest około 30 kaplic, rozmieszczone są one po bokach naw oraz za ołtarzem, tam też znajduje się grób św. Eulalii, patronki świątyni. Co ciekawe, na wewnętrznym dziedzińcu zawsze znajduje się 13 gęsi. Każda z nich symbolizuje jeden rok z życia Eulalii, która została zamordowana przez Romanów za swoją wiarę.

Barri Gothic to dzielnica gotycka, jedna z najstarszych w mieście. Znajduje się w centralnej części Starego Miasta ma wiele wspaniałych zabytków, z których większość pochodzi z XIV i XV w. W dzielnicy tej można zobaczyć m.in.: Saló de Cent (Sala Rady Stu), Casa de la Ciutat (ratusz), Palau de la Generalitat (Pałac Parlamentu), La Seu (wspaniała gotycka katedra).

pomnik kolumba

Pomnik Kolumba jest najsłynniejszą statuą w całej Barcelonie. Stoi na Placa Portal de la Pau i została wybudowana na cześć wielkiego odkrywcy – Krzysztofa Kolumba. Na żelaznej, wysokiej kolumnie umieszczono 7-metrową figurę Kolumba, którą wykonał z brązu Rafael Atche. Wzniesiono ją z okazji Wystawy Światowej w 1888 roku. Co ciekawe, można wejść do środka kolumny i wjechać windą na samą głowę posągu. Tam, z wysokości 52 metrów turyści mają niepowtarzalną okazję do podziwiania całej panoramy miasta.

Pałac Muzyki Katalońskiej to jeden z piękniejszych budynków modernistycznych, jakie znajdziemy w Barcelonie. Pałac został zaprojektowany przez Lluisa Domènecha i Montanera, wybitnego artysty katalońskiej secesji. Jego budowa trwała trzy lata, od 1905-1908. Był przeznaczony na koncerty muzyki instrumentalnej i chóralnej. Odbywają się tam zarówno koncerty muzyki poważnej, jak i nowoczesnej. Od 1971 roku Pałac Muzyki Katalońskiej wpisany jest na listę zabytków narodowych, a jego audytorium znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Kościół Santa Maria del Mar świątynia ta znajduje się w dzielnicy La Ribera, na Starym Mieście w Barcelonie. Wzniesiony został w latach 1329 – 1383, według projektu Berenguera de Montaguta.

Atrakcje i ciekawe miejsca

Fontanna Montjuïc została zaprojektowana w latach 20. XX wieku. Jej fenomen polega na wyrzucaniu w górę wody, na wysokość 50 m, która może nieprzerwanie zmieniać swoją formę i kształt. Pokazom towarzyszy oprawa świetlno – muzyczna.

Park Guell położony jest na wzgórzu na północ od centrum miasta, w dzielnicy Gracia. Park zaprojektował słynny architekt Antoni Gaudí. Nie jest to zwykły park, już od wejścia można zobaczyć dziwaczne budowle, rzeźby i mozaiki. Park ma od 1984 roku  znajduje się na Liście światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO.

Park Guell

[hana-code-insert name=’Wyjazd GR’ /]

Camp Nou jest największym stadionem piłkarskim w Europie. Jego pojemność wynosi 98,800 widzów. Gospodarzem stadionu jest oczywiście FC Barcelona.

Port Vell rozciąga się od pomnika Kolumba aż do okolic Barcelonety. Dawniej był zwykłym portem, ale dzięki sporemu wysiłkowi oraz ogromnym nakładom finansowym udało się go zmienić w port jachtowy i centrum rozrywki. Obecnie stanowi on wielkie centrum rozrywkowo-handlowe z przystanią jachtową.

port

[hana-code-insert name=’Podrozuj komfortowo z Lufthansa’ /]

L`Aquarium jest to największe w Europie oceanarium, które posiada ponad 11 tys. okazów należących do 450 gatunków ukazujących bogactwo Morza Śródziemnego, Karaibskiego, Czerwonego czy Rafy Koralowej.

Muzeum Picassa otwarte zostało w 1963 roku dzięki bliskiemu przyjacielowi malarza – Jamiego Sabartesa. Muzeum posiada ponad 3,5 tyś. dzieł Picassa. Jest to największa kolekcja tego słynnego artysty.

la_Boqueria

[hana-code-insert name=’Podrozuj komfortowo z Lufthansa’ /]

La Boqueira to jeden z najsłynniejszych bazarów w Hiszpanii. Targowisko leży przy ulicy La Rambla. Bazar oprócz tego, że jest jednym z największych miejsc handlowych w Barcelonie, to również stanowi jedną z większych atrakcji turystycznych miasta.

Casa Mila to nietypowy w swoich kształtach budynek. Powstał jeszcze przed I wojną światową, ale swoim wyglądem nasuwa na myśl najnowocześniejsze, niemal futurystyczne rozwiązania architektoniczne. Znajduje się on na rogu ulic Passeig de Grácia i Provença gdzie wybudowano go w latach 1906-1910. Projekt stanowił duże jak na owe czasy wyzwanie. Doczekał się nawet określenia „Kamieniołom”, które dobitnie wskazuje na charakter konstrukcji. W rzeczywistości trudno w nim znaleźć jedną prostą linię a całość przypomina bardziej ulepiony z gliny domek niż celowo przemyślaną konstrukcję. Casa Mila nie została skończona z powodów zatargów z inwestorem. Pomimo to uważa się ją powszechnie za najpełniejsze dzieło Gaudíego, w którym zastosował w pełni owoce swego doświadczenia.

casa mila

Montjuïc – Żydowskie Wzgórze mieści się w południowo-zachodniej części centrum miasta. Na szczyt Montjuic można dostać się kolejką linową lub pieszo. Część zbocza wzgórza otoczona jest pięknymi parkami i ogrodami, znajduje się tam wiele obiektów dostępnych dla turystów m.in. muzeum militarne, zamek – Castell de Montjuic, Pałac Narodowy, a nieopodal Stadion Olimpijski oraz inne obiekty sportowe.

Rozrywka

Barcelona jest jednym z ważniejszych w Europie ośrodków rozrywki nocnej. Życie nocne w Barcelonie tętni dopiero około północy, wtedy też rozkręcają się dyskoteki itp. Mnóstwo tu znakomitych dyskotek, restauracji, klubów i pubów. Każdy znajdzie tu coś dla siebie.

Justa 2013

Udostępnij!