7 sposobów na pozbycie się czkawki

Chyba każdemu z nas zdarzyło się przeżyć krótki napad czkawki. Zwykle mija samoistnie, ale zdarza się, że nie ustępuje nawet przez kilka minut. Jak się jej pozbyć? Poznajmy 7 sprawdzonych sposobów na pozbycie się czkawki.

czkawka

Czkawka to mimowolny skurcz przepony, który powoduje wdech, nagle przerwany zamknięciem głośni. To objawia się charakterystycznym dźwiękiem i niekiedy wstrząsami klatki piersiowej. Są różne przyczyny czkawki: zbyt szybkie jedzenie z połykaniem powietrza, wypalenie znacznej ilości papierosów w krótkim czasie, stres, przemęczenie, spożycie dużej ilości alkoholu, długotrwały śmiech. Krótkotrwałe napady czkawki to dolegliwość banalna i pospolita, a powody do niepokoju mogą budzić tylko powtarzające się i długotrwałe „epizody czkawkowe”.

7 sposobów na pozbycie się czkawki:

1. Picie “do góry nogami” – do szklanki wlej wodę, lub inny napój niegazowany. Pochyl się do przodu i nie podnosząc tułowia, wypij płyn, korzystając z górnej krawędzi kubka zamiast z dolnej.

2. Skórka chleba – Przez dwie, trzy minuty żuj spokojnie kawałek skórki chleba. Następnie napij się wody. Woda nie powinna być ani za zimna, ani za gorąca.

3. Cukier z Amolem – Na łyżeczkę cukru wlej kilka kropli Amolu i possij przez chwilę. Czkawka powinna minąć od razu.

4. Bezdech pod kontrolą – Nabierz dużo powietrza do płuc i nie oddychając powili odliczaj do 10. Jeżeli jednorazowe wstrzymanie oddechu nie poskromi czkawki po chwili odpoczynku,  można powtórzyć wstrzymywanie oddechu jeszcze dwa, trzy razy.

5. Metoda cytrusowa – Do szklanki z ciepłą wodą dodajemy wyciśnięty sok z cytryny. Wypijamy duszkiem. Można też żuć plasterek cytryny prze chwilę. Kwaśne owoce pomagają.

sok z cytryny

6. Zdrowe kichnięcie – Możemy spróbować połaskotać okolice nosa i w ten sposób wywołać kichanie.

7. Zatkanie uszu – Na czkawkę pomaga też zatkanie uszu, albo lekkie uciśnięcie miękkich miejsc tuż za małżowinami. W ten sposób “uspokajamy” nerw błędny i przeponę.

To tylko kilka sprawdzonych sposobów na pozbycie się czkawki. Może znacie inne sposoby i możecie się nimi podzielić. Zapraszam.

Justa 2013

VN:R_U [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (1 vote cast)
7 sposobów na pozbycie się czkawki, 10.0 out of 10 based on 1 rating

Udostępnij!